Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muflony z Zabrza zawędrowały do Tarnowskich Gór?

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
ARC
Pierwszy raz o muflonach pisaliśmy kilka tygodni temu. 10 listopada straż miejska w Zabrzu otrzymała zgłoszenie o dwóch muflonach, które pojawiły się w okolicach ul. Wandy. Zorganizowano obławę, jednak zwierzętom udało się uciec. Teraz jedno ze zwierząt zauważono w Tarnowskich Górach.

Jeden z dwóch muflonów, które 10 listopada były "ścigane” m.in. przez straż miejską w Zabrzu, zostały zauważone w Tarnowskich Górach. Na zwierzę trafili spacerowicze w rejonie dzielnicy Czarna Huta oraz w okolicy hipermarketu Castorama.

PISALIŚMY:
Zabrze: muflony na ulicach miasta. Straż Miejska ściga zbiegłe zwierzęta

Poszukiwaniem zwierząt już zajęły się m.in. służby leśne z Nadleśnictwa Brynek. Leśniczych martwi jednak to, że w Tarnowskich Górach widziano tylko jednego muflona - wcześniej trzymały się razem. Poszukiwania trwają.

Zwierzęta przypominające wyglądem kozice górskie mogą przetrwać zimę w polskim klimacie, choć nie występują tu dziko. Jedna z hipotez ich pojawienia się mówi o tym, że zostały tu sprowadzone nielegalnie.

Przypomnijmy, że muflony to podgatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych (Artiodactyla). Pierwotnie - jak przypomina Wikipedia - występował tylko na Korsyce i Sardynii, później został introdukowany w wielu miejscach Europy. Przodek owcy domowej. Najmniejszy przedstawiciel dzikich owiec.

Są spore. Długość ciała (głowa i tułów) sięga 70–90 cm, długość ogona to ok. 6–10 cm, a wysokość w kłębie 60–75 cm. Ważą owca od 25–35 kg (owca) do 40 kg (tryk).

Samce mają rogi (pokryte pierścieniowatymi zgrubieniami) długie, kręcone, o długości 50–80 cm, u samic nie występują, lub osiągają długość maksymalnie rzędu 10 cm. Ubarwienie tryków (zwane inaczej wełną lub runem) jest jasne, szata zimowa jest bardziej brązowa. Samce posiadają często tzw. siodło, charakterystyczną białą plamę na bokach ciała. Podbrzusze, lustro na zadzie i wewnętrzne strony nóg są białe. Wełna muflona, z wyjątkiem włosów na podgardlu, jest stosunkowo krótka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo