Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie: Szlakiem rzeźb w Parku Śląskim. Niezwykłe wydarzenie już 28 sierpnia

OPRAC.: MANO
Dziewczyna z kwiatem w Parku Śląskim rzeźba Tadeusza Sadowskiego
Dziewczyna z kwiatem w Parku Śląskim rzeźba Tadeusza Sadowskiego Fot. Urszula Mikoś
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje spacer po Parku Śląskim, podczas którego poznamy historię parkowych rzeźb. Spacer odbędzie się 28 sierpnia w niedzielę o godz. 11.

Muzeum Górnośląskie organizuje spacer, podczas którego poznamy historię parkowych rzeźb, a za 2 tygodnie zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej autorowi „Sklepów cynamonowych”.

Dziewczyna z kwiatem, foki, pelikany, fontanna ryby - to rzeźby, które na stałe wpisały się w krajobraz Parku Śląskiego. Mają swój klimat, a wielu z nas kojarzy je jeszcze od czasów swojego dzieciństwa.

Czy jednak znamy ich autora, Tadeusza Sadowskiego? Okazuje się, że niekoniecznie. Można to będzie nadrobić w ostatni weekend wakacji. - W najbliższą niedzielę, 28 sierpnia, będzie wyjątkowa okazja, żeby bliżej poznać życie i twórczość rzeźbiarza Tadeusza Sadowskiego. Ten spacer śladami rzeźb poprowadzi Urszula Mikoś z Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - mówi Anna Jurzyca, kierownik Działu Promocji i Wydawnictw MGB.

Tadeusz Sadowski rzeźbił już jako szesnastolatek. Głowę Piłsudskiego w Białymstoku. To właśnie w tym mieście się urodził, 19 kwietnia 1915 roku i spędził lata młodości. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych uniwersytetu w Wilnie. W 1938 roku wyjechał do Lwowa. W 1939 roku został zmobilizowany do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Po ucieczce z niewoli w 1940 roku wrócił do Lwowa, gdzie projektował scenografie i kostiumy do przedstawień operowych. Po wojnie osiadł w Bytomiu i związał się ze śląskim środowiskiem artystycznym. Zmarł w 1991 roku. Jest autorem ponad 600 prac.
Poza wspomnianymi w Parku Śląskim, także w Bytomiu - m.in. rzeźb przy fontannie na pl. Akademickim czy pomnika Stanisława Moniuszki przy Operze Śląskiej. Tworzył także obrazy i grafiki. Laureat wielu nagród, wyróżnień i medali dla działacza w zakresie kultury. Zmarł w 1991 roku.

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się aktualnie przeszło 50 rzeźb wykonanych z rozmaitych materiałów i w rozmaitych stylach. Poza rzeźbami Tadeusza Sadowskiego, będzie też możliwość zapoznać się z dziełami innych artystów, m.in. rzeźbiarki animalistki Anny Dębskiej. - Wędrówka parkowymi zakamarkami to także doskonała okazja, żeby poznać historię wystaw z cyklu „Galeria Rzeźby Śląskiej”, odbywających się pomiędzy 1963 a 1978 rokiem w Chorzowie. Na potrzeby tych plenerowych ekspozycji była zamawiana większość wciąż istniejących w Parku prac - podkreśla Anna Jurzyca.

Spacer potrwa dwie godziny. Zbiórka w okolicy przystanku Park Śląski Wejście Główne, przy nieczynnej fontannie zdobionej dwoma pylonami. Początek o godzinie 11, udział jest bezpłatny.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera