MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 20 zamków i pałaców: Rybnik, Wodzisław Śl., Jastrzębie-Zdrój, Żory. Poznaj tajemnice tych zachwycających zabytków. Zobacz ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wybudowany przez hrabiego Aleksandra von Arco w XVIII w., w stylu klasycystycznym, zwieńczony wysokim dachem czterospadowym. Od frontu ryzalit zakończony tympanonem (frontonem) z herbem Katowic. Od strony ogrodu wejście pod balkonem (tarasem) podtrzymywanym przez cztery kolumny, który poprzedzają schody trójbiegowe. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park angielski, XIX w., pałac myśliwski z XIX w.
Wybudowany przez hrabiego Aleksandra von Arco w XVIII w., w stylu klasycystycznym, zwieńczony wysokim dachem czterospadowym. Od frontu ryzalit zakończony tympanonem (frontonem) z herbem Katowic. Od strony ogrodu wejście pod balkonem (tarasem) podtrzymywanym przez cztery kolumny, który poprzedzają schody trójbiegowe. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park angielski, XIX w., pałac myśliwski z XIX w. UG Gorzyce
Okolice Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza czy Żor to świetne miejsca dla poszukiwaczy zabytków i pereł architektury. Odrestaurowane zamki i pałace zachwycają rozmachem, splendorem i poruszają wyobraźnię. To miejsca, w których wielka historia spotyka się z pikantnymi opowieściami na temat życia dawnych elit. Czy wiecie, że w jednym z nich przebywał i tworzył Franciszek Liszt, a w innym funkcjonowało Muzeum Horroru?

TOP 20 zamków i pałaców ziemi rybnickiej i okolic

Zamki i pałace to ulubiona kategoria zabytków wielu turystów i obieżyświatów. Na Śląsku ich nie brakuje, a ziemia rybnicko-wodzisławsko-raciborska szczyci się wieloma wspaniałymi budowlami tego typu.

Przedstawiamy TOP 20 zamków i pałaców na ziemi rybnickiej, wodzisławskiej, Jastrzębskiej, żorskiej i raciborskiej.

Z pewnością warto zwiedzić Pałac w Baranowicach, największą żorską inwestycję ostatnich lat. Zabytek w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania. Teraz jest ozdobą dzielnicy Baranowice oraz całego miasta! Wspaniałe wnętrza, w których zachowano historyczny wygląd, prezentują się wyjątkowo z uwagi na polichromie, które zostały pieczołowicie odwzorowane według fragmentów zachowanych na ścianach budynku. Zarówno w środku jak i na zewnątrz pałacu możemy podziwiać wiele elementów dekoracyjnych. Wokół pałacu rozciąga się wspaniały park, który będzie rozbudowany.

Mało kto wie, że Rybnik ma swój zamek. Obecnie to siedziba Sądu Rejonowego. Średniowieczny zamek książęcy wzniesiono na przełomie XII i XIII wieku. W latach 1223 – 1228 był siedzibą klasztoru sióstr Norbertanek, które prowadziły szkołę dla panien szlachetnie urodzonych. W XII w. powstał nowy zamek, mający służyć jako rezydencja prywatnych właścicieli miasta, który przebudowany w końcu XIII w wg projektu Franciszka Ilgnera na dom dla inwalidów wojennych zyskał obecną późnobarokowo – klasycystyczna formę. W roku 1842 zamek stał się siedzibą Sądu Grodzkiego. Obecnie jest siedzibą Sądu Rejonowego.

Odwiedzając Rybnik, warto przyjrzeć się również starostwu powiatowemu. Gmach został wzniesiony w 1887 roku. Obiekt stanowi piękny przykład  historyzującego stylu renesansu niemieckiego. Budynek otoczony założeniem parkowym zwanym Parkiem Starościńskim. Pierwsza siedziba starosty nie jest znana, ale od 1823 roku urzędował on w gmachu ratusza na rybnickim rynku. Powszechnie przyjmuje się, że własnej siedziby władze powiatu rybnickiego doczekały się dopiero w roku 1887. Nie zachowały się jednak dokumenty potwierdzające tę datę, natomiast w dwóch miejscach na budynku starostwa umieszczono rok 1893. Do dziś nie jest też znany twórca projektu architektonicznego. Na miejsce budowy starostwa wybrano działkę położoną na południe od rynku, w sąsiedztwie dworca kolejowego. Pierwotny budynek wzniesiono na planie litery L, z cegły i na betonowej podmurówce. Gmach jest dwukondygnacyjny, o bardzo rozczłonkowanej bryle. Nadano mu formę historyzującą, która wzoruje się na architekturze renesansu niderlandzkiego.

Wiele zabytkowych budowli przetrwało na ziemi wodzisławskiej.
Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim to najstarsza, klasycystyczna budowla w Polsce. Dziś znajduje się w nim Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. To w tym miejscu można zobaczyć wystawy dotyczące historii ziemi wodzisławskiej i miasta, sale wystaw czasowych oraz wystawę interaktywną SOWA, czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W obiekcie znajdują się również przestrzenie do organizacji spotkań, wydarzeń i koncertów. Decyzję o budowie pałacu podjął Guidobald von Dietrichstein ponieważ dotychczasowy zamek wodzisławskim był w bardzo złym stanie, a być może nawet w ruinie. Guidobald postanowił zbudować bardziej reprezentacyjną siedzibę dla siebie i swojej młodej małżonki Marii Gabrieli Henckel von Donnersmarck. Architektem, który najprawdopodobniej podjął się tego zadania, był Franciszek Anton Grimm (1710-1782), utalentowany twórca związany ściśle z rodziną Dietrichsteinów.

Jastrzębie-Zdrój może się poszczycić m.in. zespołem pałacowym w Jastrzębiu-Zdroju Boryni. To XVIII-wieczny klasycystyczno-barokowy pałac wraz z otaczającym go parkiem. Został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym przez Jana von Schlutterbacha, z silnymi wpływami późnego baroku. Twórcą pałacu był prawdopodobnie Samuel Fryderyk Ilgner lub jego bliski współpracownik, albo też Wilhelm Pusch. Przed II wojną światową w ramach parcelacji resztek dworu pałac kupiła Elżbieta Siódmiok (poprzednim właścicielem była pani Ledóchowska).

W czasie okupacji hitlerowskiej istniało w nim przedszkole. W czasie działań wojennych, w 1945 pałac został zdewastowany. Po remoncie, obiekt był dzierżawiony i mieściła się w nim szkoła podstawowa, funkcjonująca w latach 1960−1985. W kolejnych latach w budynku mieściły się biura okolicznych przedsiębiorstw i organizacji, a następnie stał się on własnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z uwagi na wysokie koszty utrzymania budynku, JSW postanowiła o jego sprzedaży.
W 2010 roku pałac w Boryni został kupiony przez prywatnego inwestora, który w latach 2010−2013 przeprowadził remont obiektu i przekształcił go w hotel z zapleczem konferencyjnym i restauracją.

Niezwykle bogata w zamki (zwłaszcza w ich ruiny) jest ziemia raciborska. W materiale tym przeczytacie m.in. o zamku w Chałupkach, w Jastrzębiu czy w Wojnowicach, gdzie funkcjonowało Muzeum Horroru. Swoje pałace i zamki mają Leszczyny, Gorzyce, maleńki Tworków czy Modzurów oraz wiele innych miejscowości.

Źródła: silesia.travel.pl, https://rudy-opactwo.pl, @Latajacy_Obiektyw, zamekpiastowski.pl, wodzislaw-slaski.pl, gmina Rudnik, krainagornejodry.travel, turystykakrzyzanowice.plplatrakcje-turystycznepolskie-atrakcje, hotel-gracja.pl, arc Dziennika Zachodniego, Ireneusz Stajer, palacwojnowice.pl,Wikipedia, UG Gorzyce, UM Czerwionka-leszczyny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera