Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice. Pierwsza kontrola dronem smogowym już za nami - w dwóch domach palono śmieciami

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pierwsza w Mysłowicach kontrola jakości powietrza z użyciem specjalnego drona. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwsza w Mysłowicach kontrola jakości powietrza z użyciem specjalnego drona. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jerzy Bryk
Mysłowicki Alarm Smogowy we współpracy z Urzędem Miasta Mysłowice, Strażą Miejską  i Żywiecką Fundacją Rozwoju, realizuje projekt "Mysłowice bez smogu". Pierwsza kontrola odbyła się 15 lutego w rejonie dzielnicy Morgi. W dwóch domach dron wskazał na spalanie niewłaściwych substancji.

Kontrola dronem smogowym w Mysłowicach

Mysłowice. 15 lutego 2022 roku w dzielnicy Morgi odbyła się pierwsza kontrola jakości powietrza z użyciem specjalnego drona. Na miejscu obecni byli przedstawiciele Mysłowickiego Alarmu Smogowego, firmy DronPol w Gliwicach oraz Straży Miejskiej. Tuż po 6 rano dron wzbił się w powietrze i przemierzał je, kontrolując jakość spalin unoszących się z kominów. Przelatywał przede wszystkim tam, gdzie unoszący się dym wzbudzał podejrzenia. W dwóch przypadkach okazało się, że podejrzenia były słuszne.

- Przez ponad dwie godziny zespół z Dronpol-a ogarnął swoim “wzrokiem” dwie długie ulice i sprawdził dym z kilkunastu najbardziej podejrzanych kominów. W dwóch przypadkach stwierdzili spalanie odpadów. Te adresy zostały natychmiast przekazane patrolowi straży miejskiej, który już zrobił z nimi, co uważał za słuszne - informuje Mysłowicki Alarm Smogowy.

Nie przeocz

Jak zaznaczają realizatorzy akcji, rozmawiając z mieszkańcami spotykają się z aprobatą ich działań. Jak widać, są one skuteczne, a to dopiero początek projektu. Zwłaszcza rano, powietrze często nie pozwala nam nawet na to, by przewietrzyć mieszkanie. Nie mówiąc nawet o porannym spacerze. Dzięki dronowi można wymierzyć karę tym, którzy palą w piecu niewłaściwymi substancjami.

- Mieszkańcy zareagowali bardzo pozytywnie. Popierają nas i utwierdzają w przekonaniu, że sięgnięcie po tak spektakularną kampanię jest potrzebne. Potwierdzają to nasze rozmowy z mieszkańcami i internetowe komentarze. Obecnie w dyskusji publicznej na pierwszym planie jest zdrowie i jakość życia - to są absolutne priorytety. Mieszkańcy Mysłowic oczekują skutecznych metod i głośno się ich dopominają. Czyste, zdrowe i bezpieczne środowisko, to jest teraz priorytet, z którym się naprawdę identyfikują. Zrobiliśmy głosowanie na facebooku, w której dzielnicy ma latać dron. W portalach internetowych mieszkańcy komentowali nawet, że wykluczamy przez to osoby, które nie mają facebooka, a też by chciały głosować. Mieszkańcy wskazują ulice i dzielnice, gdzie chcieliby takie kontrole. Zainteresowanie jest bardzo duże, a reakcje mieszkańców bardzo pozytywne. To ogromna zmiana świadomości, jaka zaszła przez ostatnie lata. Mieszkańcy są zdecydowanie po stronie czystego powietrza. Bo czyste powietrze w Mysłowicach to już nie jakaś fanaberia ekologów, a podstawowe dobro. Powiem więcej: kopcenie to wstyd - mówi Jerzy Bryk, działacz Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

W Mysłowicach odbędą się 3 sesje pomiarowe z użyciem specjalistycznego drona. 15 lutego wzbił się w powietrze w dzielnicy Morgi, w kolejnych dniach pojawi się także w innych miejscach. Podczas jednej sesji jest w stanie skontrolować nawet 500 nieruchomości.

- Kontrola za pomocą dronów jest bardzo wydajna. W jeden wieczór można skontrolować nawet 500 nieruchomości i prawie bezbłędnie wytypować te, w których palą śmieci. W pomiarach jednocześnie biorą udział dwa drony. Pierwszy, wyposażony w specjalne kamery termowizyjne, w nocy widzi dymiące kominy. W te miejsca podlatuje drugi dron badawczy, wyposażony w mobilne laboratorium. Sensory w kilkanaście sekund badają zawarte w dymie zanieczyszczenia. Spalanie mebli, tworzyw sztucznych czy nawet odpadów węglowych i mokrego drewna powoduje emisję charakterystycznych związków chemicznych. Podobnie dym z niskosprawnego kotła zawiera dziesiątki razy więcej zanieczyszczeń. Operator może praktycznie bezbłędnie wytypować nieruchomości do kontroli. Następnie patrol straży miejskiej przeprowadza tradycyjną kontrolę pod wskazanym adresem, aby potwierdzić podejrzenie i wystawić mandat - mówi Aleksandra Nowicka - koordynatorka projektu “Mysłowice bez smogu” w ramach którego przeprowadzane są kontrole dronem.

 
Mysłowicki Alarm Smogowy we współpracy z Urzędem Miasta Mysłowice, Strażą Miejską  i Żywiecką Fundacją Rozwoju realizuje projekt "Mysłowice bez smogu". Na realizację projektu uzyskał środki finansowe z programu “Nasze powietrze”, organizowanego przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, finansowanego przez Clean Air Fund. W ramach akcji Straż Miejska przeprowadza 3 sesje pomiarowe za pomocą specjalistycznych dronów. Usługę kontroli za pomocą dronów wykona firm DRONpol.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera