Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Wernisaż wystawy Marca Chagalla. Wystawa potrwa do marca ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Mysłowice: wernisaż wystawy Marca Chagalla
Mysłowice: wernisaż wystawy Marca Chagalla Muzeum Miasta Mysłowice
W Muzeum Miasta Mysłowice możemy podziwiać twórczość Marca Chagalla. Goście mogą zobaczyć 43 prace artysty.

18 października w Muzeum Miasta Mysłowice odbył się wernisaż litografii Marca Chagalla. Kolekcja nazwana „Przeczucie cudu” należy do rodziny Kesauri pochodzącej z Gruzji.

Zobaczcie zdjęcia z wernisażu:

Na wystawie możemy zobaczyć 43 prace Chagalla, które zostały podzielone na dwa cykle: „Cztery opowieści arabskich nocy” oraz „Dafnis i Chloe”, do tego dostępny jest również zbiór litografii z różnych okresów twórczości artysty.

Wystawa została otworzona przez Wasilijego Kesauri, który jest jej kuratorem. Pan Kesauri opowiedział zebranym gościom o historii i specyfice twórczości Chagalla. Jak można było się dowiedzieć technika barwnej litografii, polega na trawieniu kwasem kilku kamiennych płyt. Każda jest nośnikiem kolejnej warstwy farby. Papier podlega więc kilkukrotnemu drukowaniu. Do wykonywania takiej ciężkiej pracy potrzeba wiele talentu oraz wyobraźni.

Dla zebranych gości zaśpiewała również Danuta Chycka, która przygotowała recital popularnych pieśni rosyjskich i żydowskich.

Mojsza Zacharowicz Szagałow urodził się 7 lipca 1887 roku w Łoźnie , na terenie, który obecnie należy do Białorusi. Był czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w sztuce. W jego twórczości odnajdziemy akcenty kultury antycznej, żydowskiej oraz chrześcijańskiej. W 1935 roku przyjechał do Polski, a dwa lata później otrzymał obywatelstwo francuskie, po którym przyjął nazwisko Marc Chagall. Zmarł we Francji w 1985 roku.

Wystawę można zwiedzać do 31 marca 2019 roku. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Bilety na wystawę są płatne: bilet normalny – 20 zł, ulgowy (dzieci od 7-17 lat oraz seniorzy) – 15 zł. Dzieci poniżej 7 roku życia mogą zwiedzać wystawę za darmo.

Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo