Na giełdę po fundusze na rozwój firmy

Anna Nagel, redakcja@polskatimes.pl
Ponad połowa (56 procent) firm debiutujących na giełdzie miała przychody roczne mniejsze niż 15 milionów złotych. Małe firmy często emitują i kierują do obrotu na rynku Catalyst obligacje o wartości zaledwie kilku milionów złotych.

Polskie firmy finansują swoją działalność przede wszystkim poprzez kredyty. Niezbyt często sięgają po instrumenty rynku kapitałowego, głównie z braku dostatecznej wiedzy o zasadach jego funkcjonowania. Wiąże się z tym również ogólnie panujący stereotyp, zgodnie z którym emisja akcji czy obligacji to domena dużych firm.

Przeczą temu fakty. Z raportu „Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania polskich regionów” wynika, że w ciągu ostatnich 12 lat aż 87 proc. przedsiębiorstw finansujących się poprzez emisję akcji i debiut na giełdzie miało skonsolidowane roczne przychody ze sprzedaży mniejsze niż 150 mln zł, a 56 proc. nawet mniejsze niż 15 mln zł. Potwierdza to, że rynek kapitałowy nadaje się zarówno do finansowania przedsięwzięć małych, średnich, jak i dużych.

Wykorzystanie rynku kapitałowego jako narzędzia do pozyskania finansowania kapitału własnego sprowadza się w praktyce do przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej, czyli skierowania po raz pierwszy propozycji nabycia akcji spółki do szerokiego kręgu inwestorów (IPO) oraz wprowadzenia tych akcji na giełdę.

Dzięki możliwości dotarcia do szerokiego grona inwestorów ilość dostępnych na rynku środków jest w zasadzie nieograniczona i każdy dobry projekt, który chce się zmierzyć ze standardami rynku publicznego, ma szanse na realizację. Co ważne, kapitał pozyskany poprzez rynek akcji nie wymaga spłaty i akceptuje wyższe ryzyko biznesowe, w związku z czym zapewnia większą swobodę finansowania niż kredyt bankowy.

Spółka obecna na rynku kapitałowym ma też ułatwiony dostęp do dalszego finansowania, w porównaniu z firmami, których akcje nie znajdują się w obrocie publicznym, w tym do kredytów bankowych.

Obligacje dają płynność
Inną drogą pozyskania kapitału jest emisja obligacji i ich wprowadzenie do obrotu giełdowego. Można na nią patrzeć zarówno jako na uzupełnienie pozyskania środków w drodze emisji akcji, jak i na alternatywę dla niej. Wiele przedsiębiorstw traktuje też emisję obligacji jako pierwszy krok przybliżający je do rynku kapitałowego, dzięki któremu przeprowadzony w kolejnym etapie debiut akcji na giełdzie jest już o wiele prostszy.

Wśród przedsiębiorstw emitujących obligacje notowanych na rynku Catalyst znajdują się zarówno największe działające w Polsce podmioty, takie jak PKN Orlen czy PGNiG, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa przeprowadzające często emisje w kwotach wynoszących zaledwie kilka czy kilkanaście milionów złotych. Łącznie aż 65,6 proc. emisji obligacji na rynku Catalyst w minionych latach miało wartość mniejszą niż 30 mln zł. Potwierdza to, że rynek kapitałowy nadaje się dofinansowania dłużnego zarówno przedsięwzięć małych, jak i dużych.

Warunki, jakie musi spełnić firma chcąca zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych
Główny Rynek GPW– wymogi formalne

 • spółka akcyjna
 • kapitalizacja wszystkich akcji spółki – co najmniej 15 mln euro (dla spółki notowanej przez min. sześć miesięcy na rynku NewConnect – 12 mln euro)
 • brak ograniczeń w zbywalności akcji
 • brak postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego
 • zatwierdzone memorandum informacyjne lub prospekt emisyjny (chyba że niewymagane)
 • publikacja sprawozdań finansowych z ostatnich trzech lat obrotowych
 • rozproszenie akcji: przynajmniej 15 proc. akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie w rękach drobnych akcjonariuszy oraz 100 tys. akcji o wartości 1 mln euro w rękach drobnych akcjonariuszy (na rynek podstawowy 25 proc. lub 500 tys. akcji o wartości 17 mln euro)

NewConnect – oferta dla małych i średnich firm – wymogi formalne

 • spółka akcyjna
 • wartość nominalna akcji min. 0,10 zł
 • brak ograniczeń w zbywalności instrumentów finansowych
 • brak postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego
 • umowa z Autoryzowanym Doradcą i Animatorem Rynku
 • zatwierdzony odpowiedni dokument dopuszczeniowy, zawierający zbadane sprawo­zdanie finansowe za ostatni rok obrotowy
 • rozproszenie akcji: przynajmniej 15 proc. akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie w rękach drobnych akcjonariuszy
 • minimalna wartość kapitału własnego emitenta – 500 tys. zł
 • ograniczenie możliwości wprowadzania akcji uprzywilejowanych cenowo (na 12 miesięcy)

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie