MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Jurze jest coraz więcej atrakcji dla turystów. Warto je zobaczyć

Janusz Strzelczyk
Na Jurze organizowane są regularnie zawody w nordic walking. Trasy przebiegają w malowniczym, urozmaiconym terenie
Na Jurze organizowane są regularnie zawody w nordic walking. Trasy przebiegają w malowniczym, urozmaiconym terenie arc
Jest w czym wybierać: Szlak Orlich Gniazd, szlaki, edukacyjne ścieżki, Pustynia Siedlecka... Zmęczeni turyści mogą odpocząć: na szlaku są biwaki ze stołami, ławkami i stojakami na rowery

Jura Krakowsko-Częstochowska kusi turystów ścieżkami rowerowymi, pustynią, rzeźbami plenerowymi. I oczywiście zamkami.

Od kilku dni na olsztyńskim rynku można podziwiać rzeźby plenerowe Michała Batkiewicza, światowej sławy artysty, którego prace znane są także w USA, Brazylii, Kanadzie. Olsztyn - z górującym nad okolicą zamkiem średniowiecznym - jest częstym celem turystów. Przez rezerwat przyrody Sokole Góry można wędrować pieszo, albo przejechać ścieżkę rowerową. Na rowerze, bezpiecznymi szlakami, oddzielonymi od ruchliwych dróg, można przejechać od Złotego Potoku do Mirowa, Bobolic. Bardzo atrakcyjny jest szlak „Turystyczna Dolina Wiercicy”. W czterech jurajskich gminach jest 58 kilometrów ścieżek dla rowerzystów i pieszych.

Szlak przebiega przez gminę Janów, Olsztyn, Przyrów i Dąbrowę Zieloną. Zaczyna się w Olsztynie, w Górach Sokolich, wiedzie m.in. przez malowniczą XIX-wieczną aleję Klonów w Złotym Potoku. Na tej trasie jest sześć miejsc do odpoczynku, ze stołami, ławkami i stojakami na rowery. Zorganizowano je przy źródłach św. Idziego, w gminie Olsztyn oraz przy Niebieskich Źródłach w Przyrowie, Kniei, Dąbku także w gminie Przyrów. W Zrębicach, w gminie Olsztyn, do szlaku włączono Dróżki Świętego Idziego. Także w olsztyńskiej gminie turyści mogą się wybrać na geologiczną ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do nieczynnego kamieniołomu w Kielnikach.

Wielką jurajską atrakcją jest Pustynia Siedlecka, w gminie Janów. To rzeczywiście niezwykłe miejsce. Warto tam się wybrać w weekend. 25 hektarów piasków w środku Jury Krakowsko-Częstochowskiej to nieprawdopodobne zjawisko. Z Pustynią Siedlecką jest związana legenda, w której główną rolę odgrywa pan Twardowski. Diabeł goniący uciekającego na kogucie Twardowskiego był tak blisko, że przed czarnoksiężnikiem otworzyły się bramy piekieł, a piekielny ogień wypalił ziemię zamieniając ją w pustynię. Dlatego miejsce przed pustynią nazywa się Siedlec Piekło.

Geolodzy mają jednak naukowe wytłumaczenie tego zjawiska. Złoty piasek jest pozostałością piaszczystego dna morskiego z okresu górnej jury, a następnie ponownej transgresji morskiej w górnej kredzie. Później, w okresie holocenu, czoło lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego utworzyło morenę czołowej. Stąd piaski i wydmy nawet do wysokości 30 metrów. Na Pustyni Siedleckiej można chodzić po wydmach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!