Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na prezydencie Katowic zarobisz tylko 13 groszy

Agata Pustułka
Rys. Marek Michalski
Bukmacherzy już wiedzą, kto wygra wybory samorządowe w regionie. Z oceny szans kandydatów wynika, że w Katowicach faworytem jest obecny prezydent Piotr Uszok.

Podobnie jest w Gliwicach, gdzie dominuje Zygmunt Frankiewicz. Zaskakuje sytuacja w Sosnowcu, gdzie na pierwsze miejsce wskoczył kandydat PO Jarosław Pięta oraz w Częstochowie, która na pozycji lidera ma posła SLD Krzysztof Matyjaszczyk.

Stawiając na pewniaków zarobimy najmniej. Na Uszoku to zysk zaledwie 13 groszy, na Frankiewiczu i Matyjaszczyku 55, a na Pięcie 65 groszy.

- Moje szanse bukmacherzy obliczyli jak 1 do 8, a więc na złotówce zarabiamy 7 zł. Sam bym na siebie postawił - uśmiecha się Maciej Adamiec, trzeci w Sosnowcu, który na plakatach reklamuje się, że stanie dla mieszkańców na głowie i na zdjęciu rzeczywiście stoi!. - Mówiąc jednak całkiem poważnie uważam, że zakłady te są obarczone dużym błędem - dodaje Adamiec.
Bukmacherzy po raz pierwszy zdecydowali się na obstawianie wyników wyborów samorządowych.

Firma Tobet.com chce dać zarobić obywatelom na wyborach samorządowych. Bukmacherzy obstawili właśnie szanse kandydatów na prezydentów w kilkudziesięciu miastach w Polsce, w tym w pięciu z województwa śląskiego ( w Katowicach, Częstochowie, Bielsku, Sosnowcu i Gliwicach). To pierwszy taki ranking w Polsce.

- Nasza lista będzie uzupełniana o kolejne miejscowości - obiecuje tymczasem Jarosław Andruszkiewicz, rzecznik prasowy Tobet.com.

Dziś bukmacherskimi pewniakami są prezydenci Warszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz) oraz Gdańska (Paweł Abramowicz). Stawiając na nich złotówkę, zarobimy jednak najmniej, bo zaledwie trzy grosze. Kandydaci na taką kwalifikację niby patrzą z przymrużeniem oka, ale każdy komentuje wyniki zakładów.

- Traktuję to jak przedwy- borczy sondaż. Cieszę się, że jestem na pierwszym miejscu, co potwierdziły też inne badania - mówi poseł SLD Krzysztof Matyjaszczyk, który chce zostać prezydentem Częstochowy.

Czarny koń wyborów w Sosnowcu, czyli Maciej Adamiec, nie przecenia bukmacherskiej rywalizacji. - No bo jak warszawska firma mogła ocenić nasze, lokalne podwórko? - pyta. Arkadiusz Godlewski, kandydat na prezydenta Katowic, bukmacherom nie szczędzi ostrych słów. - Idę do wyborów, by wygrać, a nie dla jakiejś gotówki. To śmieszne - mówi Godlewski.

Bukmacherzy największe żniwa zbierają podczas wyborów na prezydenta RP. W niektórych zakładach znalazł się nawet Ędward Ącki - kultowa postać stworzona przez showmana Szymona Majewskiego. Na złotówce postawionej na Ąckiego można było zarobić 999 zł.

To tylko probierz poparcia

Z dr. Tomaszem Słupikiem, politologiem z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Agata Pustułka

Czy można wierzyć zakładom bukmacherskim?
Zakłady bukmacherskie są swego rodzaju probierzem rozkładu poparcia dla kandydatów. Bukmacherzy mają duże doświadczenie w przygotowywaniu zakładów, zależy im na zysku i nie chcą przestrzelić. Przede wszystkim mają długą tradycję w przygotowywaniu zakładów sportowych i dlatego sądzę, że można wierzyć w te wyniki. Z drugiej jednak strony odzierają one wybory z pewnej aury tajemnicy i niespodzianki, która jest w polityce nieodzowna. Ostatecznie przekonamy się o prawdziwości tych sondaży w dniu wyborów, czyli 21 listopada.

Jak ocenia pan obecną kampanię wyborczą?
Prawdziwa kampania zacznie się na 4-5 tygodni przed wyborami. Teraz to dopiero początek i trudno mówić o jakichś zaskakujących wydarzeniach. Obawiam się, że w wielu miastach woj. śląskiego, chociaż potrzebują świeżego spojrzenia i nowatorskiego podejścia, niestety, wygrają tzw. starzy prezydenci. Wszystko jednak zależy od wyborców, bo akurat w tych wyborach wyjątkowo liczy się każdy głos. Mam nadzieję, że pobijemy rekord frekwencji.

Sprawdź, jak bukmacherzy wycenili kandydatów z naszego regionu

BIELSKO-BIAŁA
Jacek Krywult: 2,2
Grażyna Staniszewska: 2,85
Krzysztof Michalski: 3,5
Stanisław Pięta: 4
CZĘSTOCHOWA
Krzysztof Matyjaszczyk: 1,55
Izabela Leszczyna: 2,55
Tadeusz Wrona: 3,75
Artur Warzocha: 5,85
Grzegorz Więciorkowski: 35
GLIWICE
Zygmunt Frankiewicz: 1,55
Zbigniew Wygoda: 2,30
Aleksander Chłopek: 9
Marek Widuch: 20

KATOWICE
Piotr Uszok: 1,13
Arkadiusz Godlewski: 5,50 Marek Szczerbowski: 35
SOSNOWIEC

Jarosław Pięta: 1,65
Kazimierz Górski: 2,25
Maciej Adamiec: 8
Przemysław Wydra: 10
Andrzej Włusek: 20

Dziś ludziom, którzy w najbliższych wyborach chcą zdobyć władzę w regionie, przygląda się psycholog

Co mają w głowach nasi prezydenci?

Co drzemie w głowach i sercach kandydatów na prezydentów miast naszego województwa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, tym razem poddaliśmy analizie psychologicznej (w piątek przeanalizowaliśmy je pod względem socjologicznym) ich autoprezentacje zamieszczane w internecie. Naszym konsultantem został Bartosz Wojciechowski, ekspert w dziedzinie psychologii zeznań świadków z Zakładu Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytetu Śląskiego.

Nasz specjalista - nie znając nazwisk polityków, których prezentacje czytał, a opierając się wyłącznie na informacjach ujawnionych przez nich w sieci - stworzył ich portrety charakterologiczne.
Wnioski? Większość analizowanych kandydatów na prezydentów to osoby wykształcone, zrównoważone i pracowite. Ale wielu startuje też w wyborach bez wiary w zwycięstwo. W części zwierzeń można odczytać za to nieufność i nadmierną pewność siebie.

Takie refleksje wynikały z lektury wynurzeń Zbigniewa Wygody (kandydat na prezydenta Gliwic) czy Izabeli Leszczyny (Częstochowa), którzy niewiele albo wcale nie wspominają o swojej kampanii samorządowej, za to chwalą się wieloma innymi dokonaniami. Ale są i tacy, którzy emanują pewnością siebie, na przykład Grzegorz Osyra (prezydent Mysłowic).

- Niektórzy są przekonani, że wiedzą najlepiej, w jaki sposób zarządzać miastem. Sądzą, że miasto bardziej potrzebuje ich niż kogokolwiek innego - tłumaczy psycholog, wskazując też na Tadeusza Wronę - byłego prezydenta Częstochowy, który chce odzyskać władzę w mieście, jest zawsze głęboko przekonany o słuszności swoich poczynań.

Z kolei z lakoniczności Piotra Koja (prezydent Bytomia), który siebie opisał w pięciu krótkich zdaniach, wypływa nieufność wobec świata, zderzona z prawdopodobnie szerokimi zainteresowaniami polityka.

Uprzedzając pytanie o kondycję psychiczną chętnych do kierowania samorządami, możemy uspokoić wszystkich zaniepokojonych wyborców. Wojciechowski podkreśla zrównoważenie i dojrzałość emocjo-nalną zdecydowanej większości kandydatów. Zdiagnozowani samorządowcy nie przejawiają skłonności do zaburzeń psychicznych.

Psycholog zauważa też większą otwartość wobec świata u polityków młodszego pokolenia, takich jak Arkadiusz Godlewski (Katowice), Krzysztof Stachowicz (Dąbrowa Górnicza) czy Krzysztof Matyjaszczyk (Częstochowa). Znacznie liczniejsza jest jednak grupa konserwatystów, mniej skorych do spontaniczności. Wymieńmy Marię Nowak (Chorzów), Mirosława Sekułę (Zabrze) oraz wspomnianych Wronę i Uszoka.

Na koniec jeszcze jeden wniosek: wielu kandydatów (np. Uszok, Wrona, Jarosław Pięta kandydujący w Sosnowcu czy Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic) sprawia wrażenie dbających o swoje domowe finanse i niezbyt skorych do nadmiernego kredytowania życiowych potrzeb. To daje nadzieję, że podobnie będą postępować z publicznymi pieniędzmi.

Marcin Zasada

[

Kandydatów ocenia Bartosz Wojciechowski, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego

1. MIECZYSŁAW KIECA (WODZISŁAW) - o nim na stronie kieca.pl

Analiza informacji przekazanych przez kandydata, pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- żona kandydata jest pierwszą i dotychczas jedyną partnerką życiową;
- ważną rolę w rozwoju kandydata odegrali jego dziadkowie, prawdopodobnie mieli duży wpływ na jego wychowanie i byli obecni w jego dzieciństwie, łączyły go z nimi bardzo silne więzi emocjonalne;
- bardzo pracowity, stale w ruchu, aktywny, odpowiedzialny, zorganizowany, godny zaufania;
- optymista, żywe usposobienie, uśmiechnięty i energiczny;
- buduje własny dom rodzinny, albo rozważa budowę, przy czym mieszka i będzie mieszkał w okolicy, w której się wychował;
- przejawia inteligencję poznawczą na poziomie powyżej przeciętnej i bardzo dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną;
- jest w pełni zrównoważony emocjonalnie, dojrzały, zdolny do kontrolowania swoich reakcji;
- czasem działa spontanicznie, ale ważne decyzje podejmuje po dogłębnej analizie wszystkich przesłanek, może wtedy także zwracać się o poradę do zaufanych osób;
- posiada szerokie grono znajomych, jest osobą kontaktową, otwartą na innych, budzącą zaufanie oraz szacunek, uprzejmą i życzliwą;
- pozornie skromny, ale oczekuje uznania i docenienia ze strony innych;
- idealista, przy czym bezinteresownej pracy dla dobra wspólnego zaczyna towarzyszyć dążenie do uzyskania stabilnej sytuacji zawodowej i majątkowej;
- kandydat jest związany ze swoim miastem, prawdopodobnie pozostanie w nim przez całe życie, nie planuje przeprowadzki, nie aspiruje do pełnienia ważnych funkcji państwowych, preferuje najbliższe środowisko, zapewniające poczucie bezpieczeństwa;
- otrzymuje dużo wsparcia emocjonalnego od najbliższych - rodzina popiera jego plany i dążenia;
- jest przewidywalny, stały, konsekwentny, prezentuje konserwatywne poglądy;
- ma przekonanie o tym, że sukces można osiągnąć ciężko pracując, ale wierzy, że coś/ktoś nad nim czuwa, wspiera jego starania i dba o powodzenie;
- wierzy w swój sukces wyborczy;
- kandyduje, bo nadal ma poczucie, że jest w stanie "zrobić coś dobrego" dla swojego miasta i jego mieszkańców; otoczenie kandydata udziela mu również silnego wsparcia i utwierdza go w przekonaniu, że sukces wyborczy jest możliwy;

2. Piotr Uszok (KATOWICE)

Urodziłem się 9 października 1955 roku w tradycyjnej, śląskiej rodzinie. Wychowano mnie w atmosferze szacunku do pracy i podziwu dla wiedzy, dlatego świadectw szkolnych nigdy nie musiałem się wstydzić. W 1980 roku obroniłem dyplom renomowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki. W osiem lat później ukończyłem Studia Podyplomowe na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH, a także rozpocząłem pracę na Kopalni Węgla Kamiennego "Murcki".

Obejmowałem kolejno stanowiska sztygara zmianowego, kierownika oddziału, zaś w latach 1990-1994 (będąc już w tym czasie radnym Miasta Katowice) nadsztygara do spraw urządzeń elektrycznych. Mieszkam na Kostuchnie, w rodzinnym domu mojej małżonki Celiny i tu dorastają moje córki Natalia i Monika.
Prywatnie, w nielicznych wolnych chwilach oddaję się aktywnym formą wypoczynku, najchętniej w gronie bliskich. Wsiadamy wtedy na rower lub przypinamy narty, by oddawać się białemu szaleństwu! Uwielbiam również pływanie, fotografowanie przyrody (dodam, że w katowickich lasach jest bez liku pięknych plenerów!) a także grę na gitarze - z tym, że to ostatnie hobby pozostawiam jedynie dla wąskiego grona wtajemniczonych!

Swoją obecność w samorządzie terytorialnym po raz pierwszy zaznaczyłem już w 1990 roku, kiedy zostałem wybrany radnym Rady Miasta Katowic. W następnych wyborach samorządowych - czyli w 1994 i 1998 roku - zdobywam jeszcze dwukrotnie mandat, za każdym razem uzyskując najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów w mieście. W 1994 roku objąłem urząd wiceprezydenta Katowic, odpowiedzialnego przede wszystkim za gospodarkę komunalną oraz za nowe inwestycje drogowe w mieście. Od listopada 1998 roku jest prezydentem Katowic, przy czym od 2002 roku dzięki poparciu, uzyskanemu w bezpośrednich wyborach, co pozwoliło mi uzyskanie mandatu już w pierwszej turze wyborów. Wtedy też ugrupowanie, które reprezentowałem, czyli Forum Samorządowe i Piotr Uszok zdobyło większość mandatów w Radzie Miejskiej Katowic

Mój urząd charakteryzuje szeroka paleta priorytetów, w skład której wchodzą między innymi:
- modernizacja i rozbudowa układów komunikacyjnych miasta,
- tworzenie obiektów centrotwórczych, służących zapewnieniu Katowicom funkcji metropolitarnych,
- rozwój usług, rozwój budownictwa mieszkaniowego,
- poprawa warunków opieki zdrowotnej,
- wspieranie sportu, kultury i rekreacji,
- wspieranie szkolnictwa (w tym wyższego),
- prowadzenie działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
W czasie mojej prezydentury w Katowicach powstała cała sieć nowoczesnych dróg, w tym dwie wielkie arterie, pełniące funkcję obwodnicy: katowickie odcinki autostrady A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej. Z innych osiągnięć zaakcentować chciałbym zauważalny rozwój budownictwa mieszkaniowego w formule TBS-owskiej, realizację kompleksowego programu budowy ponad stu nowoczesnych boisk przyszkolnych, czy budowę sieci tras rowerowych. Działania te przyczyniły się do wykreowania nowego wizerunku Katowic, co znajduje odzwierciedlenie w najwyższych lokatach w rankingach polskich miast oraz w korzystnej ocenie ratingowej Katowic (BBB-plus w walucie światowej i A-minus w walucie krajowej), a przede wszystkim otwarciu górnośląskiej stolicy na dopływ środków unijnych, co umożliwiło między innymi rozpoczęcie modernizacji komunalnego układu wodno-kanalizacyjnego.

Odzwierciedleniem dobrej kondycji współczesnych Katowic jest jeden z najniższych w Polsce wskaźników bezrobocia (w granicach sześciu procent) oraz pięciokrotny wzrost studiujących na uczelniach wyższych (dziś jest to liczba ponad osiemdziesięciu tysięcy studentów!).

W latach 1999-2002, oprócz funkcji Prezydenta Katowic byłem prezesem Związku Miast Polskich, a także członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz sekretarzem polskiej delegacji stałej do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu. Od 2002 roku jestem prezesem Zarządu Unii Metropolii Polskich i już z ramienia tej organizacji reprezentuję stronę samorządową w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jako jej współprzewodniczący. Wszystkie te zaszczyty odbieram jako ukłon skierowany w stronę Katowic za racjonalną, a przede wszystkim skuteczną politykę gospodarczą i społeczną oraz za błyskawicznie przeprowadzaną modernizację miasta, co stawia dziś Katowice w gronie najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce.

KANDYDAT 1.

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- żonaty, posiada dwoje dzieci - dwie córki w wieku kilkunastu lat, a istniejąca między nimi różnica wieku nie przekracza 3 lat;
- wywodzi się z rodziny pełnej, funkcjonującej prawidłowo, rodziców darzył olbrzymim szacunkiem, utrzymuje/utrzymywał z nimi bliskie kontakty także jako dorosły, można sądzić, że jest jedynakiem;
- posiada wyższe wykształcenie i jest osobą o zdolnościach intelektualnych zdecydowanie powyżej przeciętnej (IQ> 120), sprawną intelektualnie, ale okres najwyższej aktywności intelektualnej w życiu dorosłym przypada prawdopodobnie na lata 1994 - 2002;
- posiada ustabilizowaną sytuację rodzinną, zawodową i majątkową (nie posiada zadłużenia, zaległości finansowych, nie korzysta nadmiernie z możliwości kredytowania przedsięwzięć);
- jest ambiwertykiem (nie przejawia ani zdecydowanie introwertywnych, ani ekstrawertywnych cech);
- nie przejawia skłonności do zaburzeń psychicznych, w tym psychoz, zaburzeń nastroju, schizofrenii, uzależnień;
- jest umiarkowanym optymistą, akceptuje swoje obecne życie i swoją osobę, posiada adekwatną samoocenę, dokonywaną głównie w oparciu o dokonania zawodowe (w sferze publicznej), a nie przez pryzmat sukcesów osobistych, związanych z działalnością artystyczną, zgłębianiem własnych zainteresowań, czy powodzeniem rodziny;
- wierzy w siebie i ufa swoim ocenom, poglądom, przekonaniom;
- wyraźnie oddziela sferę aktywności publicznej i zawodowej, można przypuszczać, że posiada niewielkie grono bliskich znajomych, tych samych od wielu lat, natomiast trudno buduje nowe przyjaźnie i wobec osób nowopoznanych zachowuje wstrzemięźliwość, ostrożność;
- w kontaktach społecznych przyjmuje raczej wycofaną postawę, nie należy do grupy wesołków, dowcipnisiów, raczej nie jest duszą towarzystwa; skłonny jest raczej do koncentracji na sobie, niż innych, mówienia, niż słuchania;
- w sferze publicznej i relacjach społecznych przejawia wyraźne tendencje kierownicze, oczekuje szacunku, podporządkowania i uznania, zaś w życiu prywatnym jest prawdopodobnie skłonny do uległości i podporządkowania osobom najbliższym, czasem usuwa się na drugi plan;
- jest osobą w pełni zrównoważoną, stabilną emocjonalnie, nie kumuluje napięć emocjonalnych i potrafi je rozładowywać, nie dochodzi u niego do wybuchów złości, czy zachowań agresywnych;
- prawdopodobnie za namową osoby bliskiej (żony lub córki) podejmuje czasem działania zmierzające do zachowania zdrowia i sprawności fizycznej, ale wysiłek fizyczny ma raczej umiarkowane nasilenie i nie jest osobą regularnie uprawiającą sport;
- prowadzi osiadły tryb życia, preferuje znane otoczenie, codzienne funkcjonowanie kandydata koncentruje się na regionie śląskim, podróże wakacyjne są raczej krótkie i można przypuszczać, że co roku powraca w to samo, ulubione miejsce;
- prezentuje tradycyjne poglądy, myślenie raczej sztywne i konserwatywne;
- kandydat jest osobą o wysokim poczuciu odpowiedzialności, w działaniach i poglądach konsekwentny, stonowany, trudno jest przekonać go do nowatorskich, rewolucyjnych, zaskakujących idei (raczej typ dobrego gospodarza, niż rewolucjonisty);
- jest racjonalistą, twardo stąpa po ziemi, swoją uwagę koncentruje na realizacji planów, osiąganiu celów, nawet kosztem emocjonalnej syntonii z partnerami interakcji, stara się jednak realizować zamierzenia bez otwartych lub zaostrzonych konfliktów;
- decyzje podejmuje świadomie, po przemyśleniu i przeanalizowaniu jej możliwych konsekwencji;
- jest skłonny do stawiania siebie w centrum zainteresowania, przejawia umiarkowany egocentryzm, skłonność do przypisywania sobie sukcesów osiąganych także dzięki wysiłkom zespołowym;
- zorientowany jest na przeszłość, dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy, nie wybiega daleko w przyszłość, nie wyznacza równie śmiałych zamierzeń albo tylko ich nie ujawnia;
- kandyduje w przekonaniu, że swoimi dotychczasowymi osiągnięciami zasłużył na pełnienie nobilitującej funkcji, a także udowodnił, że posiada odpowiednie kompetencje i gwarantuje prawidłowe pełnienie funkcji;
- można przypuszczać, że będzie kontynuował dotychczasową działalność, przy czym aktywność kandydata będzie stopniowo maleć i ambitne cele będą zastępowane działaniami zmierzającymi do utrzymania, ocenianego pozytywnie przez kandydata, stanu aktualnego - strategia raczej defensywna niż ofensywna.

3. Arkadiusz Godlewski (KATOWICE)

Urodziłem się w 1973 r., dzieciństwo i młodość to okres formowania charakteru i kształtowania zasad, które prowadzą mnie przez życie do dziś, przekazywanych przez pierwszych mentorów - instruktorów harcerskich. To dzięki ich wsparciu, wartości wyniesione z harcerstwa: przyjaźń i otwartość na ludzi, uczciwość, służba dla dobra wspólnego, kreatywność i stawianie czoła wyzwaniom - stanowią azymut mojej aktywności zawodowej, traktowanej jako służba publiczna.
Całe moje dorosłe życie to Katowice. Po maturze w 1992 r. rozpocząłem studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W Katowicach podejmowałem kolejne wyzwania zawodowe, najpierw jako Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego Jana Olbrychta, a później w urzędzie Miasta Katowice. W latach 2007 - 2010 z rekomendacji Platformy Obywatelskiej pełniłem funkcję Wiceprezydenta Miasta Katowice.
Dzisiaj mogę powiedzieć, że Katowice to moje rodzinne miasto. Tu założyłem rodzinę i tu jest mój dom.
Dlatego jak każdy z nas, mieszkańców Katowic, pragnę być dumny z naszego miasta, z jakości i stylu życia, które ono oferuje. Chcę, aby Katowice stały się synonimem miasta przyjaznego mieszkańcom, oferującego im wysoki poziom usług publicznych, atrakcyjne otoczenie i różnorodne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Wierzę, że Katowice mogą być miastem, w który warto mieszkać, uczyć się, pracować i spędzać wolny czas, miastem, z którego nie trzeba wyjeżdżać, a do którego zawsze chętnie się wraca.

Europa od kuchni,
Lubię być w ruchu, lubię ciągle poznawać coś nowego, lubię podróżować i zwiedzać. Najbardziej lubię zwiedzać miasta. I te wielkie, słynne, wiekowe i bogate, jak i te małe, leżące gdzieś na prowincji, z dala od głównych szlaków, w których od stuleci niewiele się zmieniło. Ich mieszkańcy, z "dziada pradziada" mieszkający w tych samych kamienicach, pielęgnują te same tradycje i obyczaje, spotykają się co wieczór na kolacji w restauracji za rogiem. Właśnie od tych małych, prowincjonalnych miasteczek, Europę poznaje się najsmaczniej. Tam nie ma kuchni "fusion". Mieszkańcy mają swoje znane od pokoleń smaki, tradycje kulinarne i potrawy. Rytm życia wyznaczają tradycyjne obrzędy, co roku te same, choć nie takie same. Co roku można skosztować tego samego wina, jednak z każdym rokiem innego; tego samego, ale innego sera. Jakże to różny świat od naszych polskich, rwanych dramatycznymi wydarzeniami historycznymi losów. Poznając Europę od kuchni - małych miasteczek, ze ich tradycjami, obyczajami kulinarnymi - można poznać całą złożoność naszej wspólnej historii. Szczególnie interesująco w tym kontekście wygląda historia naszego kawałka świata - Europy Środkowej, krainy niewielkich, spokojnych miast w wielkim kotle narodów, mieszanki smaków, tradycji, aromatów. Poznawać Europę z tej strony to wielka rozkosz - nie tylko dla podniebienia.
historia europejskich miast
Miasto to jeden z cudów wytworzonych przez człowieka. Miasto - znaczy spotkanie, miasto - znaczy wyzwanie. Od tysiącleci miasto to miejsce kreacji, rozwoju, tworzenia nowych idei, upadku i wyniesienia władców. Niektóre miasta potrafiły wykorzystać położenie i czas by przekształcić się w wielkie metropolie. Niektóre trwają przez tysiąclecia. Inne pojawiają się, by po jakimś czasie zniknąć we mgle historii, bądź dać się wchłonąć rozrastającej się tuż obok metropolii. To miasta stanowiły początek demokracji, wielokrotnie w były również źródłem państwowości; dziś po okresie wielkich imperiów ziemskich, po nieodległym czasie fascynacji regionami, miasta znów są w centrum uwagi. Wiedza jak miasta powstawały, jak były planowanie i rozwijane, jak się zmieniały, wzbogacając się o kolejne funkcje usług, handlu, przemysłu, edukacji i nauki, rezygnując z przemysłu i przywracając tereny przemysłowe miastu, to olbrzymia i fascynująca dziedzina nauki. Dziś, gdy wydaje się że już wszystko o mieście wiemy, wszystko jest napisane, zbadane powstają od zera zupełnie nowe miasta - bazując na doświadczeniach historii miast Europy, powstają zupełnie nowe, zaplanowane od A do Z miasta XXI wieku - miasta nowej Azji. Na naszych oczach otwiera się nowy rozdział w historii miast.
tenis
Pasja odkryta zupełnie niedawno. Niby prosta sprawa - dwóch zawodników, niezbyt duże pole gry rakieta i średniej wielkości piłka. Niby nic trudnego. Proszę spróbować. Proszę zliczyć przebiegnięte wzdłuż końcowej linii kilometry. Wciąż start i stop, niczym samochód w ulicznym korku. Nie ma czasu na rozpamiętywanie błędu. Nie ma czasu na smakowanie kończącej wymianę piłki. To nie futbol, gdzie jedna bramka rozstrzyga wynik. Gdzie zdobytego gola można świętować kilka minut. Po zwycięskiej piłce przychodzi następna, a po niej kolejna i kolejna. Sport, który można zacząć uprawiać w każdym wieku i grać przez okrągły rok. Szkoda, że wciąż zbyt mało mamy kortów, turniejów, zawodników. Proszę spróbować polecam każdemu.

GODLEWSKI

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- wywodzi się prawdopodobnie z rodziny niepełnej (nieobecni rodzice), jest najstarszym z rodzeństwa albo jedynakiem;
- posiada wyższe wykształcenie, jest intelektualnie sprawny, ma silną potrzebę poznawania, odkrywania, dowiadywania się, jest osobą o inteligencji zdecydowanie powyżej przeciętnej (IQ> 120)
- jest ambiwertykiem (nie przejawia ani zdecydowanie introwertywnych, ani ekstrawertywnych cech);
- nie przejawia skłonności do zaburzeń psychicznych, w tym psychoz, zaburzeń nastroju, schizofrenii, uzależnień;
- stawia sobie ambitne, trudne zadania i ufa, że będzie zdolny je osiągać - wierzy w skuteczność swoich działań, potencjał i siły;
- działa w sposób zorganizowany, planowy, systematyczny i jest skłonny do ponoszenia pełnej odpowiedzialności za konsekwencje swoich decyzji;
- ma naturę refleksyjną, próbuje sięgać daleko, za horyzont, dużo rozmyśla o przyszłości, próbuje tworzyć długofalowe wizje, przewidywać kierunki zmian;
- jest konsekwentny i skrupulatny w realizacji celów, wyraźnie zorientowany na przyszłość; potrafi samodzielnie podejmować decyzje i realizować zadania, ale ceni sobie pracę w grupie i stara się docenić wysiłek każdego z jej członków;
- posiada zdolność do odraczania zaspokojenia potrzeb, kontroluje swoje pragnienia, emocje i reakcje;
- jest zdolny do przestrzegania reguł, podporządkowywania się zasadom i procedurom;
- ma poczucie przynależności do grupy, ale także odpowiedzialności za siebie i innych; stara się czerpać pozytywne wzorce od innych osób, tych, których uznaje za swoje autorytety, podziwia i szanuje;
- przejawia otwartość, ufność i ciekawość wobec innych, chętnie słucha i poznaje świat widziany oczyma drugiej osoby, ale także otwiera i dzieli sobą;
- praca i aktywność zawodowa dostarczają mu wiele satysfakcji, zadowolenia;
- chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i jest otwarty na dialog; wobec tego co nowe, inne, zaskakujące, przyjmuje otwartą, zapraszającą postawę, próbuje poznać i zrozumieć;
- w sytuacjach społecznych koncentruje się na relacji, interakcji z innymi, a nie osiąganiu celów, dba o zachowanie syntonii i dąży do kompromisu, dla zachowania prawidłowych relacji jest skłonny do zmiany pierwotnie zakładanego celu lub sposobu jego osiągania; lubi jednak zdrową rywalizację;
- działa racjonalnie, w oparciu o dogłębną, rzeczową i wszechstronną analizę wszelkich przesłanek; mogą mu się zdarzyć działania spontaniczne (ale nie pochopne), można również przypuszczać, że podejmie ryzyko, gdy przewidywane korzyści będą znaczne, a ryzyko niepowodzenia umiarkowane;
- okres od 1992 roku postrzega jako nowy, pełen wrażeń i dobrych wspomnień, najważniejszy etap życia, będzie starał się go kontynuować i twórczo rozwijać;
- jest osobą nowoczesną, otwartą na nowe idee i kierunki, znającą zarówno swój kraj i najbliższe otoczenie, jak i ale odczuwa sentyment do tego co było, co lokalne, proste, szczere, dlatego pociąga i fascynuje go Śląsk i Ślązacy, wyjątkowy region, o silnej tożsamości regionalnej, inny, pełen sprzeczności;
- przejawia humanistyczne zainteresowania - historia, socjologia, politologia, filozofia;
- ma świadomość mechanizmów rządzących komunikacją, jest osobą przygotowaną do wystąpień publicznych i telewizyjnych;

3. Jarosław Pięta (SOSNOWIEC)

Działalność polityczną rozpocząłem w Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. W 2001 r. byłem jednym z współtwórców sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej RP. Przez szereg lat pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego sosnowieckich struktur tej partii. Obecnie jestem członkiem Zarządu Koła i Powiatu oraz Rady Powiatu PO RP w Sosnowcu. Byłem publicystą magazynu społeczno-gospodarczego "Inicjatywy Gospodarcze" o tematyce prawnej. Byłem pomysłodawcą i organizatorem Bali Charytatywnych na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - koło nr 92 w Sosnowcu oraz Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu od 1997 roku.
Z wykształcenia jestem prawnikiem, radcą prawnym. Pracę zawodową rozpocząłem w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach. Potem, przez krótki okres pracowałem w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu. Następnie pracowałem w Okręgowym Inspektoracie Pracy PIP w Katowicach. Od listopada 2006 r. byłem Radnym, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Sosnowcu. W tym czasie pełniłem również funkcję przedstawiciela Sosnowca w GZM oraz członka Kapituły Zasłużonych dla Miasta Sosnowca.
W wyborach parlamentarnych w 2007 r. zdobyłem mandat poselski w Okręgu Wyborczym nr 32 Sosnowiec. Jestem członkiem dwóch komisji sejmowych: Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji ds. kontroli Państwowej.


PIĘTA:

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- jest żonaty, żona prawdopodobnie również posiada wyższe wykształcenie i jest aktywna zawodowo;
- wywodzi się z rodziny o prawidłowych, bliskich relacjach emocjonalnych; prawdopodobnie posiada rodzeństwo;
- posiada ponadprzeciętną inteligencję (IQ > 120), stara się na bieżąco śledzić wydarzenia w kraju i na świecie, regularnie czyta gazety;
- zalicza się do grona ekstrawertyków - utrzymuje żywy, bezpośredni kontakt z otoczeniem, koncentruje swoją uwagę na interakcjach, dobrze czuje się w sytuacjach społecznych, poszukuje nowych doznań, jest optymistą;
- posiada dobrą, stabilną sytuację majątkową, prawdopodobnie zamieszkuje w domu jednorodzinnym, ale posiada również inne nieruchomości; nie zmaga się z nadmiernym zadłużeniem;
- jest osobą konsekwentną, dobrze zorganizowaną, ma wysokie poczucie własnej wartości;
- unika konfliktów, jest skłonny do kompromisu, dba o utrzymanie dobrych relacji z osobami w najbliższym otoczeniu;
- przyjmuje otwartą postawę w kontaktach społecznych, jest kontaktowy, uprzejmy, wzbudza szacunek innych;
- lubi podróżować, odkrywać nowe regiony, nowe smaki, poznawać świat; ma wierne grono znajomych, z którymi chętnie wyjeżdża, spędza czas wolny;
- decyzja o kandydowaniu była podjęta przez otoczenie kandydata, uznano, że ma największe szanse na zwycięstwo i dla dobra ogółu powinien spróbować;
4. Kazimierz Górski (SOSNOWIEC)

Mam 47 lat. Jestem żonaty od 24 lat. Żona Iwona jest absolwentką katowickiej Akademii Ekonomicznej i pra-cuje w swoim zawodzie. Mamy dwójkę dzieci - 19-letnią córkę Małgosię oraz 23-letniego syna Igora. Oboje studiują.

Jestem sosnowiczaninem od urodzenia. Moja rodzina jest związana ze stolicą Zagłębia od kilku pokoleń.
 
Ukończyłem z wyróżnieniami sosnowieckie szkoły - Podstawową nr 18 przy ul. Przyjaciół Żołnierza oraz Technikum Budowy Maszyn i Urządzeń Górniczych przy ul. Legionów.

W 1983 roku ukończyłem studia wyższe na Wydziale Mechanicznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jestem również absolwentem Metropolitalnego Studium Prawno-Samorządowego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, dyplomowanym Zarządcą Nieruchomości oraz Lustratorem Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej RP w Warszawie.
 
W latach 1984-1990 byłem pracownikiem dozoru technicznego w KWK "Porąbka-Klimontów", będąc jednocześnie, z wyboru załogi kopalni, członkiem Rady Pracowniczej Dąbrowskiego Gwarectwa Węglowego. Z górnictwa odszedłem, wraz z kilkoma innymi nadsztygarami, w 1990 roku, protestując przeciwko wprowadzanej w życie transformacji przemysłu wydobywczego, opierającej się na likwidacji kopalń.

Przez następne cztery lata prowadziłem własną firmę zajmującą się handlem elektroniką.

W 1994 roku wygrałem konkurs na stanowisko prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Środula", znajdującej się wówczas na skraju upadłości. Gdy po czterech latach opuszczałem stanowisko prezesa, Spółdzielnia, mająca ok. 3 tys. mieszkań, nie tylko wyszła z długów, ale posiadała znaczne lokaty w bankach.

Byłem członkiem SdRP, zasiadając m.in. w Radzie Naczelnej. Obecnie jes-tem członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i wiceprzewodniczącym sosnowieckiej Rady Miejskiej SLD, członkiem Zarządu Rady Wojewódzkiej oraz członkiem Rady Krajowej tej partii.

Przed podjęciem studiów byłem aktywnym harcerzem. Siedmiokrotnie brałem udział w Akcji "Bieszczady", uzyskując tytuł "Zasłużony Bieszczadom". Karierę w ZHP zakończyłem w stopniu podharcmistrza. Jestem również oficerem rezerwy Wojska Polskiego.

Przez dwie kadencje (1994-2002) byłem radnym sosnowieckiej Rady Miejskiej. W wyborach w 1998 roku  uzyskałem  najlepszy  wynik  wyborczy w mieście. W moim okręgu poparła mnie wówczas ponad 1/4 głosujących. W tym samym roku objąłem funkcję wiceprezydenta Miasta Sosnowca, biorąc odpowiedzialność za rozwój i promocję miasta, pla-nowanie inwestycji miejskich, architekturę i gospodarkę przestrzenną, geodezję oraz ochronę środowiska.

2002 rok to pierwsze w historii odrodzonego polskiego samorządu bezpośrednie wybory prezydentów miast, które pozwoliły mi, dzięki wielu tysiącom głosów Sosnowiczan, objąć zaszczytną funkcję Prezydenta Miasta Sosnowca.

Cztery lata kadencji na stanowisku prezydenta to okres najbardziej wytę-żonej pracy na rzecz mojego ukochanego miasta. To czas, który przyniósł naszemu miastu dynamiczny rozwój i pozytywną zmianę oblicza. Trzeba kontynuować ten kierunek, bo Sosnowiec zasługuje, abyśmy byli z niego dumni...

Kandydat 4.: GÓRSKI

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- jest żonaty, żona posiada wyższe wykształcenie i jest aktywna zawodowo, ale to na niej spoczywa ciężar prowadzenia gospodarstwa domowego; żona kandydata ma bardzo duży wpływ na jego karierę zawodową i ważne, życiowe decyzje, mobilizuje go do pracy i zachęca do podejmowania nowych wyzwań;
- kandydat utrzymuje bliskie, ciepłe relacje z dziećmi;
- dojrzał bardzo wcześnie, jest zrównoważony emocjonalnie, odpowiedzialny i zorganizowany, odważny i śmiały, ma raczej naturę optymisty; akceptuje siebie, ma adekwatną samoocenę;
- jest stabilny, zorganizowany, przewidywalny, ale czasem działa impulsywnie;
- w kontakcie sprawia wrażenie osoby miłej, przyjaznej, uprzejmej, ale zachowuje daleko idącą wstrzemięźliwości i ostrożność;
- wydaje się być osobą pewną siebie, kompetentną, ale nie posiada przygotowania do sprawnego i skutecznego zarządzania - o sukcesie lub niepowodzeniu przedsięwzięć decydują raczej czynniki zewnętrzne;
- w ostatnich latach nastąpił ogólny spadek aktywności zawodowej kandydata;
- nie wierzy w szansę powodzenia w najbliższych wyborach, nie dysponuje realnym i rzeczywistym planem działania, nie posiada grona odpowiednich współpracowników i jeszcze nie jest przygotowany do pełnienia tej roli;
- decyzja o kandydowaniu była podjęta kolegialnie, bez entuzjazmu i głębokiego przekonania o szansy na zwycięstwo.
5. Tadeusz Wrona (Częstochowa)

ur. 26.03.1951r w Szczecinie.

Absolwent Politechniki Częstochowskiej z tytułem doktora nauk technicznych.

Pracownik naukowy Politechniki Częstochowskiej.

Absolwent Studium Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

Odbył staże z zakresu administracji i zarządzania w samorządzie terytorialnym , funkcjonowania służb komunalnych oraz strategii rozwoju miast we Francji i USA.

Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych oraz kilku patentów, organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji. Aktywny działacz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich O/Częstochowa, Przewodniczący Sekcji Tworzyw Sztucznych.  

W 1980 r. był jednym z założycieli NSZZ "Solidarność" Politechniki Częstochowskiej , jej wiceprzewodniczącym, a następnie członkiem podziemnych struktur do 1989 r.

W stanie wojennym internowany w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu.

W latach 1989-1990 członek Prezydium Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego.

Delegat na II i III Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".

Pierwszy Prezydent Miasta Częstochowy / 1990 - 1995 / wybrany przez samorząd w wolnych wyborach.

Współzałożyciel Związku Miast Polskich - sekretarz /1991 - 1995 / i wiceprezes /2003 - 2010/.

Od 2003 r. wiceprzewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Założyciel / w 1993r / i przewodniczący Ligi Miejskiej w Częstochowie i Ligi Krajowej.

Pomysłodawca Krajowej Konferencji Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.

W latach 1997 - 2001 poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Poselskiego Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej oraz przewodniczący Polsko - Litewskiej Grupy Parlamentarnej.

Przewodniczący Zespołu Samorządowego AWS.

Współzałożyciel i koordynator inicjatywy społecznej "Wspólnota Samorządowa".

Wybrany ponownie w wyborach bezpośrednich Prezydentem Miasta Częstochowy - pełnił tę funkcję w latach 2002 - 2009.

W latach 1992 - 1995 oraz 2003 - 2007 członek Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w Strasburgu.

W latach 2008 - 2009 członek Komitetu Regionów w Brukseli.

W latach 2003 - 2005 przewodniczący, a w 2006 - 2009 - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Rady Europy.

W latach 2003 - 2010 współprzewodniczący Zespołu Administracji i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Od 1.02.2010r. Doradca Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie samorządu terytorialnego.

Kandydat 5.: WRONA

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- prawdopodobnie jest żonaty, posiada dzieci;
- wywodzi się z tradycyjnej rodziny;
- nie wykluczone, że żona kandydata poświęciła swoją karierę zawodową, dla rodzinny i od wielu lat prowadzi gospodarstwo rodzinne, dba o ciepło domowe;
- kandydat jest osobą o ponadprzeciętnej inteligencji, jest w pełni dojrzały i zrównoważony emocjonalnie, odporny na stres, zdolny do kontrolowania swoich reakcji i odraczania (nawet na długo) możliwości zaspokojenia potrzeb;
- posiada stabilną, uregulowaną sytuację majątkową i rodzinną; nie posiada znacznego zadłużenia, albo zobowiązań względem instytucji lub osób trzecich;
- prawdopodobnie był wyróżniającym się studentem, ale praca naukowa i dydaktyczna nie stała się jego życiową pasją;
- prezentuje konserwatywne poglądy, jest konsekwentny i stały, głęboko przekonany o słuszności swoich przekonań;
- w pracy przejawia głównie nastawienie na realizację założeń, w mniejszym zaś stopniu zabiega o utrzymanie bliskich relacji ze współpracownikami, jest skłonny dążyć do celu nawet kosztem strat i konfliktów, nie przepada za kompromisami;
- posiada ścisłe grono zaufanych pracowników, utrzymuje dystans i nieufność wobec nowych, nieznanych osób;
- kandydat będzie kontynuował dotychczasową politykę, za mało prawdopodobne uznać można przyjęcie nowych strategii, dokonanie istotnych zmian w funkcjonowaniu miasta, albo nadanie miastu nowego charakteru;
- udział w wyborach jest raczej przejawem pewnej ciągłości, w aktywności publicznej kandydata, nie świadczy ani o poczuciu odpowiedzialności za losy miasta, ani o pojawieniu się nagłej potrzeby wprowadzenia istotnych zmian; świadczy o tym, że kandydat nie dostrzega osoby, która mogłaby go zastąpić - godnego następcy; jest przekonany o tym, że posiada szanse na zwycięstwo w wyborach.
6. Zygmunt Frankiewicz (GLIWICE)

Prywatnie jestem, jak miliony z nas, "zwyczajnym" szczęśliwym mężem, ojcem i - od niedawna - także dziadkiem. Moja żona Anna jest informatykiem. Mamy dwoje dorosłych dzieci: Bognę (obecnie na urlopie wychowawczym, wcześniej pracowała w banku) i Artura (jest informatykiem) oraz dwoje wnucząt: Celinę i Martę. Mieszkamy w gliwickiej dzielnicy Żerniki.
Czas wolny, którego - jak wszystkim - wciąż brakuje, uwielbiamy spędzać razem. Lubimy chodzić po górach, pojeździć na nartach, niedawno jeszcze z zapałem pływaliśmy kajakiem. Często można nas spotkać na wycieczkach rowerowych w okolicach Gliwic. Tak spędzamy wspólne, najmilsze chwile. A moje osobiste zainteresowania pozazawodowe skupiają się wokół historii najnowszej. Ktoś kiedyś napisał, że moja biblioteka z tej dziedziny "pęka w szwach". To oczywiście przesada, ale dużo czytam, bo lubię wiedzieć choćby to, w czym tkwi przyczyna np. tego, że tak wiele problemów, które na świecie już dawno problemami być przestały, u nas wciąż pozostają "nie do przeskoczenia".
I to chyba wszystko, co winien jestem napisać o swoim prywatnym życiu. Miłośnikom kolorowych pism kobiecych powiem jeszcze, że nasza domowa kotka wabi się Psotka. Z kolei miłośników tropienia sensacji odsyłam do strony internetowej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, gdzie co roku publikuję szczegółowe oświadczenie majątkowe.
Ale wszystkich równie serdecznie pozdrawiam

Kandydat 6.: FRANKIEWICZ

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- poświęca wiele uwagi najbliższym, każdą wolną chwile stara się spędzać w ich gronie, dba o jakość tych kontaktów; żyje w szczęśliwym związku małżeńskim;
- jest osobą o zdolnościach intelektualnych powyżej przeciętnej (IQ>120), w pełni zrównoważony i dojrzały emocjonalnie, nastawiony przede wszystkim na relacje z otoczeniem, o otwartych, żywych reakcjach emocjonalnych (ekstrawertyk);
- sytuacja rodzinna, majątkowa i zawodowa kandydata jest stabilna;
- silnie angażuje się w podejmowane zadania, gdy jest to konieczne, bywa zawzięty i konsekwentny, cieszy z sukcesów i przeżywa porażki, potrafi radzić sobie z sytuacjami trudnymi;
- wobec innych przejawia postawę otwartą, empatyczną, darzy innych zaufaniem i szacunkiem, okazuje ciepło i zrozumienie; jest spokojny, opanowany, bywa gadatliwy;
- elastyczny, ciekawy świata i innych ludzi, bywa spontaniczny, śmiały i żywiołowy;
- posiada adekwatną samoocenę, wierzy w swoje możliwości i sens osobistych wysiłków, jest aktywny, pracowity, optymistyczny i energiczny;
- akceptuje swoją przeszłość, dobrze się czuje obecnie i z nadzieją spogląda w przyszłość;
- dba o utrzymanie bardzo dobrych relacji z otoczeniem, stara się zapobiegać konfliktom, spory rozstrzygać poprzez osiąganie kompromisów;
- kandyduje, bo dostrzega potencjał swojego miasta, czuje się związany z okolicą, w której zamieszkuje i społecznością lokalną;
- ma plan na najbliższą przyszłość, ale będzie skłonny do modyfikacji zamierzeń, jeżeli pojawią się nowe, nieznane wcześniej możliwości;
- wierzy w szanse na zwycięstwo; otoczenie kandydata udziela mu wiele wsparcia emocjonalnego i faktycznie pomaga w prowadzeniu kampanii.
7. Zbigniew Wygoda (GLIWICE)
Data i miejsce urodzenia: 17.08.1968, Gliwice

Adres zamieszkania: ul. Częstochowska 22/4, 44-100 Gliwice
tel. 601 868617
Stan cywilny: żonaty, dwoje dzieci

Wykształcenie: wyższe medyczne

Nazwa ukończonej szkoły: Śląska Akademia Medyczna w Katowicach,
Wydział Lekarski w Zabrzu (1988-1994)
Akademia Ekonomiczna w Katowicach
Kolegium Zarządzania
Studia Podyplomowe
"Zarządzanie w ochronie zdrowia" (2002-2003)

Centrum Onkologii - Instytut
im. M. Skłodowskiej-Curie
Oddział w Gliwicach
ul. Wybrzeże AK 15, 44-101 Gliwice

Stanowisko: adiunkt
Kierownik Samodzielnej Pracowni Cyklotronu i Produkcji Radioizotopów,
wcześniej (do 2009) Kierownik Pracowni Planowania Terapii i Obrazowania Molekularnego

Tytuł naukowy: doktor nauk medycznych

Specjalizacje: specjalista onkolog - radioterapeuta
specjalista medycyny nuklearnej

Działalność naukowa: autor i współautor 29 publikacji w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym (IF ok. 21)
autor i współautor ponad 80 doniesień zjazdowych na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych
współautor książek "Nowotwory dziedziczne", "Guzy neuroendokrynne"
główny wykonawca w 3 grantach naukowych Komitetu Badań Naukowych
liczne wykłady naukowe i popularno-naukowe na zaproszenie, wykładowca na licznych kursach szkoleniowych i dokształcających
dydaktyka dla studentów w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach
dydaktyka dla studentów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
udział w szkoleniach krajowych i zagranicznych - kursy i stypendia w
- Budapeszt (Węgry)
- Erlangen (Niemcy)
- Ryga (Łotwa)
- Cleveland (USA)
- San Diego (USA)
- Rzym (Włochy)

Członek: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej
European Thyroid Association
European Association of Nuclear Medicine

Działalność organizacyjna: utworzenie i organizacja pracowni biopsji monitorowanych w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Instytutu Onkologii w Gliwicach
utworzenie pracowni pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT) w Instytucie Onkologii w Gliwicach
przygotowanie i przeprowadzenie przetargu na budowę Centrum Produkcji i Dystrybucji Radiofarmaceutyków Pozytonowych (PET) w Instytucie Onkologii w Gliwicach oraz kierowanie Komisją ds. Inwestycji PET, zakończoną wybudowaniem i uruchomieniem Centrum (inwestycja unikalna na skalę światową ze względu na nowatorstwo i stopień skomplikowania technologicznego)
przygotowanie i prowadzenie przetargów na zakup sprzętu diagnostycznego dla Instytutu Onkologii (przewodniczący lub członek komisji przetargowych)
udział w pozyskiwaniu funduszy unijnych na inwestycje, wystąpienia na forach politycznych (łącznie z senacką komisją zdrowia), spotkania z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia i NFZ w sprawie techniki PET
tworzenie i współtworzenie biznes-planów, negocjacje kontraktów z NFZ, a poprzednio z Regionalnymi Kasami Chorych
sekretarz Komisji ds. Audytów Klinicznych w Medycynie Nuklearnej Ministerstwa Zdrowia
sekretarz Komisji Medycznych Zastosowań Promieniowania Jonizującego Państwowej Agencji Atomistyki
członek zespołu ekspertów programu "Foresight" Ministerstwa Nauki
członek międzynarodowej komisji ekspertów na zaproszenie Fundacji "Rozwój Ukrainy" w Kijowie
ekspert w projektach dotyczących rozwoju lokalnego i promocji lokalnej, w zakresie ochrony zdrowia (m,in. dla Gliwic)

Działalność społeczna i własna: przewodniczący Rady Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej
członek PTTK, wieloletni wiceprezes Oddziału Uczelnianego PTTK w Gliwicach, wieloletni prezes i wiceprezes ds. szkolenia Studenckiego Koła Przewodników Górskich "Harnasie" przy OU PTTK w Gliwicach, wieloletni członek Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Beskidzkich przy OU PTTK w Gliwicach
przewodnik górski beskidzki i sudecki, przewodnik miejski i terenowy, instruktor przewodnictwa, kierownik kursów przewodnickich PTTK, przodownik turystyki górskiej PTTK

Hobby i zainteresowania: turystyka górska, modelarstwo kolejowe, fizyka kwantowa

Plany zawodowe: przewód habilitacyjny - rozprawa na ukończeniu

Kandydat 7.: WYGODA

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- jest żonaty, żona kandydata posiada wykształcenie wyższe, ale podporządkowała karierę zawodową potrzebom rodziny i jest zadowolona z takiego wyboru;
- kandydat posiada ponadprzeciętne zdolności intelektualne, szerokie zainteresowania, duże, stale niezaspokojone potrzeby poznawcze, które skłaniają go do ciągłego poszukiwania wiedzy, zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności, odkrywania świata;
- jest w pełni zrównoważony i dojrzały emocjonalnie, odporny na stres i zdolny do zmagania się z trudnymi, wymagającymi sytuacjami;
- jest osobą pracowitą, ambitną, wytrwałą w dążeniu do osiągnięcia celu, niezwykle dokładną i skrupulatną,
- odpowiedzialny, zorganizowany, skuteczny w swoich działaniach;
- jest elastyczny, otwarty i stara się ujmować problemy z różnych perspektyw;
- czasem nie jest w stanie wypełniać doskonale wszystkich swoich obowiązków, co rodzi głębokie wewnętrzne niezadowolenie;
- posiada naturalne zdolności przywódcze i lubi kierować grupą, swoją postawą wzbudza zaufanie i szacunek innych osób, chęć podporządkowania;
- jest wymagający względem siebie i innych, oczekuje sprawności, punktualności i zaangażowania w pracę;
- stara się budować dobre, ciepłe i bliskie relacje z współpracownikami oraz tworzyć atmosferę sprzyjającą pracy;
- nieustannie poszukuje sposobów na zmianę, poprawę, rozwiązanie rozmaitych problemów;
- zawsze stara się dotrzeć do istoty rzeczy, odkryć tajemnicę, rozwiązać zagadkę;
- lubi podróżować, ale najchętniej odpoczywa aktywnie, w dobrze znanych i odludnych miejscach, blisko natury;
- obecnie znajduje się prawdopodobnie u szczytu rozwoju zawodowego, intelektualnego i osobistego, już posiada znaczne doświadczenie, ale nie wyczerpał jeszcze zasobów energii życiowej;
- pomysł na kandydowanie prawdopodobnie podsunął ktoś inny, kandydat przyjął tą propozycję, bo uważa pełnienie tej funkcji za ciekawe wyzwanie i szanse zarówno na wprowadzenie korzystnych zmian w mieście, jak i rozwój osobisty;
- w razie zwycięstwa, w krótkim czasie zaadaptuje się do nowej sytuacji, zdiagnozuje istniejące problemy i z pełnym zaangażowaniem zacznie poszukiwać sposobów na ich rozwiązanie;
- w razie porażki, powróci do swoich dotychczasowych obowiązków, ale można przypuszczać, że nie porzuci swoich planów i ambicji, będzie nadal poszukiwał dróg do celu i wystartuje w kolejnych wyborach (nie koniecznie samorządowych).


8. Krzysztof Stachowicz (Dąbrowa Górnicza)
Urodziłem się 4 lipca 1975 roku i od tego czasu mieszkam w Dąbrowie Górniczej. Z żoną Kasią oraz 3-letnią córką Nadią tworzymy szczęśliwą rodzinę.

Bazując na nabytym doświadczeniu i wiedzy moja działalność zawodowa koncentruje się na aktywności w obszarze praktyki gospodarczej oraz samorządności. Moim celem jest wypracowanie efektywnego i wydajnego modelu działalności opartego na wykonywaniu powierzonych zadań z należytą starannością i odpowiedzialnością.

Jestem absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2004 roku ukończyłem studia menadżerskie na kierunku Rachunkowość, Finanse i Podatki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto w 2005 roku ukończyłem studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu a w 2009 r. studia podyplomowe na kierunku Nowoczesne metody zarządzania i technologie w koksownictwie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw). W 2004 roku uzyskałem Dyplom Ministra Skarbu Państwa dla Członków Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Na przełomie lat 2005-2006 odbyłem staż w Parlamencie Europejskim.

Już na studiach rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w firmie rodzinnej, która funkcjonuje na rynku po dzień dzisiejszy. Byłem jednym z założycieli Stowarzyszenia Kupców w Dąbrowie Górniczej, a w latach 2001-2002 jego Wiceprezesem. Od 2002 roku jestem związany z Przedsiębiorstwem Techniczno-Handlowo-Usługowym INTERPROMEX Sp. z o.o. gdzie pełniłem najpierw funkcję kierownika handlowego, następnie członka zarządu, a obecnie jestem wiceprezesem zarządu i dyrektorem techniczno-handlowym. Zajmuję się kompleksowym zarządzaniem przedsiębiorstwem, które w Zagłębiu jest liderem w branży ochrony środowiska, drogownictwa i zarządzania nieruchomościami. Warto nadmienić, że w latach 2002-2009 firma poszerzając swoje obszary działalności zanotowało dynamiczny rozwój.

Za osiągnięcia w firmie oraz działania na rzecz otoczenia społecznego Kapituła Konkursu wraz z Funduszem Górnośląskim S.A. przyznała mi tytuł "Menadżera Zagłębia 2005". Natomiast w roku 2008 Regionalna Izba Gospodarcza przyznała nam Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Polskie przedsiębiorstwo". Ponadto firma zajęła czołowe miejsce w rankingu Gazela Biznesu organizowanego przez ogólnopolski dziennik Puls Biznesu.

Od kilku lat jestem także ściśle związany z branżą koksowniczą. W latach 2005-2009 byłem wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Labor-koks Sp. z o. o. z Dąbrowy Górniczej. Od 2007 roku jestem Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Koksowni Przyjaźń Sp. z o. o. z Dąbrowy Górniczej.

Mając na uwadze sympatię i zaufanie społeczne postanowiłem spróbować swoich sił w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Przez dwie kadencje dzięki poparciu społecznemu mam możliwość reprezentowania Miasta Dąbrowa Górnicza i innych miast Zagłębia w strukturach samorządowych pełniąc funkcję Radnego Województwa Śląskiego, gdzie przewodniczyłem Komisji Budżetu Skarbu i Finansów Województwa Śląskiego (zajmuję się m.in. dysponowaniem i zarządzaniem drugim co do wielkości budżetem wojewódzkim w kraju - 3 mld zł), a także Wiceprzewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto od trzech lat jestem związany z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - największej instytucji wspierającej samorząd, biznes i lokalne instytucje związane z rozwojem i ochroną środowiska.

Od 2007 roku jestem Wiceprezesem Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej, której celem jest integracja podmiotów gospodarczych oraz organizowanie współpracy z samorządami lokalnymi.

W latach 1999-2003 byłem członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacji Dziecięcej w Jastrzębiu Zdroju. Pracowałem także w Radzie Społecznej Szpitala Wojewódzkiego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu (Szpital Górniczy) oraz Radzie Społecznej Pogotowia Rejonowego w Sosnowcu.
Inicjowałem liczne przedsięwzięcia lokalne, społeczne, sportowe oraz charytatywne. Zorganizowałem debatę z Marszałkiem Województwa Śląskiego, spotkanie z Wojewodą Śląskim, pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do Rzymu i Watykanu, cykl wykładów dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, akcję społeczną "Kierowco Zwolnij". Ponadto  współorganizowałem II Otwarte Mistrzostwa Śląska i Zagłębia w trójboju siłowym oraz mecz reprezentacji Polski i Niemiec w Futbolu Amerykańskim itd. Szczegółowa charakterystyka działań została opublikowana w zakładce Inicjatywy.

Dzięki zaangażowaniu w pomoc osobom niepełnosprawnym oraz młodzieży szkolnej w 2005 roku Kapituła V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej przyznała mi tytuł "Przyjaciela Szkoły". Podobne podziękowania otrzymałem od Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Za swoją działalność zostałem uhonorowany także Złotą Odznaką Diabetyków oraz Orderem Zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków za pomoc ludziom chorym na cukrzycę oraz Brązowym Orderem Zasłużonych dla Pożarnictwa.   

W 2009 roku otrzymałem od Komitetu Rozwoju Zagłębia wyróżnienie "Europejski Standard" za profesjonalizm działania i aktywność w strukturach Unii Europejskiej oraz promocję Zagłębia Dąbrowskiego.

Lubię aktywny tryb życia, uczestniczę w maratonach i biegach, a w wolnym czasie gram w tenisa oraz piłkę nożną. Moją pasją jest także nurkowanie i obcowanie z przyrodą. Ulubiona film to "Ziemia obiecana", a sztuka teatralna to komedia "Szalone nożyczki".

Kandydat 8.: STACHOWICZ

Analiza informacji dostarczonych przez kandydata pozwala na sformułowanie następujących przypuszczeń:

- jest żonaty; można przypuszczać, że żona kandydata jest atrakcyjną kobietą;
- jest dojrzały i zrównoważony emocjonalnie, odporny, zdolny do kontrolowania swoich reakcji uczuciowych, cierpliwy;
- ma bardzo dobrze rozwinięte umiejętności społeczne i komunikacyjne;
- realizuje przyjętą ścieżkę rozwoju osobistego, kładąc duży nacisk na rozwój zawodowy;
- można przypuszczać, że ze względu na podjęcie pracy zawodowej i zaangażowanie w prowadzenie działalności zawodowej oraz rozpoczęcie działalności społecznej i publicznej w okresie studiów, nie ukończył ich w pierwotnie planowanym terminie;
- zalicza się do osób ambitnych, przedsiębiorczych, aktywnych
- jest wytrzymały, odporny i konsekwentny; pracowity, przedsiębiorczy, aktywny
- jest osobą towarzyską, pogodną, optymistyczną; czas wolny spędza w gronie najbliższych, przyjaciół i znajomych;
- od lat aktywny społecznie, związany z organizacjami politycznymi;
- udział w wyborach jest kolejnym etapem na ścieżce rozwoju zawodowego; kandydat uznał, że pełnienie takiej funkcji może pomóc mu w realizacji;
- wierzy w szanse powodzenia w wyborach, ale jest również przygotowany na ewentualną porażkę;
- wierzy, że może usprawnić działanie administracji lokalnej, rozwiązać najbardziej dokuczliwe problemy, nadać swojemu miasto nowy charakter.


10. Mirosław Sekuła (ZABRZE)
Informacje osobiste:
urodzony 20.06.1955 w Strzelcach Opolskich
żonaty, dwoje dorosłych dzieci, dwie wnuczki i jeden wnuczek

Wykształcenie:
2004 - 2005
Studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej Wydział Organizacji i Zarządzania w zakresie zarządzania projektami w przedsiębiorstwie, ocena bardzo dobry z wyróżnieniem
 
2003 - 2004
Aplikacja Kontrolerska ukończona egzaminem z wynikiem celującym
 
1975 - 1980
Studia na Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemii i Technologii Chemicznej - kierunek: technologia chemicznej przeróbki ropy i węgla, 4,5 - letnie dzienne studia magisterskie - ukończone z wynikiem bardzo dobrym, tryb indywidualny, stypendia naukowe za dobre wyniki w nauce

1970 - 1975
Technikum Chemiczne w Sławięcicach

Doświadczenie zawodowe:
05.11.2007 - nadal
poseł na Sejm RP VI kadencji, wiceprzewodniczący Komisji Kontroli Państwowej, były przewodniczący Komisji ,,Przyjazne Państwo" - obecnie wiceprzewodniczący, przewodniczący Komisji Śledczej do zbadania sprawy przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces
 
2007 r.
Prezes Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociąów i Kanalizacji
 
20.07.2001 - 24.07.2007                                       
Prezes Najwyższej Izby Kontroli                         
 
1998 - 2001 
Radny Sejmiku Województwa Śląskiego
 
20.10.1997 - 19.07.2001
poseł na Sejm RP III kadencji, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego następnie Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych
 
18.07.1994 - 09.11.1998
Zastępca Prezydenta miasta Zabrze
 
01.02.1980 - 17.07.1994
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, stanowiska od asystenta do specjalisty badawczo-technicznego - Kierownika Zakładu

Znajomość języków obcych:
angielski - swobodna w mowie i piśmie, zdany egzamin FCE (First Certificate of English), grudzień 2005, ukończone kursy na poziomie CAE (Certificate of Advanced English) w Polsce i Irlandii
niemiecki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera