MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie dawnej Ryfamy w Rybniku powstaje nowy miejski żłobek. Będzie gotowy za nieco ponad dwa lata. Miejsce znajdzie w nim 70 dzieci

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Nowy żłobek ma zacząć działać nieco ponad 6 lat po zamknięciu Ryfamy, na terenach po której on powstaje.
Nowy żłobek ma zacząć działać nieco ponad 6 lat po zamknięciu Ryfamy, na terenach po której on powstaje. M.Koczy/UM Rybnik
W już istniejącym budynku, niegdyś wykorzystywanym na potrzeby funkcjonującej tam Ryfamy (Rybnickiej Fabryki Maszyn), powstanie nowy żłobek w Rybniku. Żłobek ma być gotowy za nieco ponad dwa lata, we wrześniu 2026 roku.

Spis treści

Powstaje żłobek na terenie dawnej Ryfamy w Rybniku

Tereny, na których jeszcze do niedawna funkcjonowała Ryfama, w coraz mniejszym stopniu przypominają miejsce, w którym mieściła się fabryka. Po jej likwidacji w 2020 roku, będący jej właścicielem Famur, wchodzący w skład grupy TDJ, przekazał nieruchomości w ręce spółki DE Estate, również należącej do przedsiębiorstwa TDJ.

To ona obecnie zarządza miejscem, w którym w przeszłości produkowane były maszyny dla górnictwa. Zgodnie z planami firmy, w przyszłości ma to być miejsce, w którym powstanie kilkaset mieszkań, a także kolejny w Rybniku miejski żłobek. Na rzecz tego drugiego wykorzystane mają zostać dawne budynki Ryfamy. Prace przy ich nowej adaptacji już trwają.

- Obecnie rozpoczęły się procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę pierwszego etapu inwestycji - informuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

W nowym żłobku miejsce znajdzie 70 dzieci

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem żłobek ma być gotowy za nieco ponad dwa lata, we wrześniu 2026 roku. Ma się w nim znaleźć miejsce dla kilkudziesięciu - dokładnie 70 - małych rybniczan.

A jak dokładnie ma się zmienić miejsce byłej fabryki, do którego w perspektywie kilku lat mają wejść maluchy? Budynek po Ryfamie ma przejść ogromną metamorfozę.

- Wewnątrz przewidziane jest miejsce m.in. na sypialnie, sale dla dzieci, kuchnię i pomieszczenia administracyjne - mówi Agnieszka Skupień, dodając, że na zewnątrz przewidziane jest stworzenie strefy zieleni, a cały teren, z którego będą korzystali najmłodsi zostanie ogrodzony.

Po utworzeniu żłobka na terenie Ryfamy, liczba miejsc żłobkowych w Rybniku będzie wynosić ponad 600

Jak wyliczają w rybnickim Urzędzie Miasta, po utworzeniu żłobka na terenie po byłej Ryfamie, liczba miejsc żłobkowych w Rybniku wzrośnie do ponad 600. - Dziś opieką żłobkową można objąć 535 rybnickich maluchów - podają dane rybniccy urzędnicy, rozgraniczając, że na tę liczbę składają się 292 miejsca w żłobkach publicznych oraz 243 miejsca w żłobkach prywatnych.

Żłobek przy ul. Hutniczej - bo właśnie pod tym adresem będzie się mieścił ten powstający w miejscu dawnej Ryfamy - będzie należał do grona żłobków publicznych. Jego powstanie jest związane z dotacją, którą otrzymał Rybnik.

- Na utworzenie i funkcjonowanie żłobka miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości przeszło 5 milionów złotych w ramach rządowego programu Maluch+ - przekazuje rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Nowy żłobek zachęci rybniczan do posiadania potomstwa?

W Rybniku liczą, że powstanie nowego żłobka będzie stanowiło dla mieszkańców zachętę do decyzji o dziecku co jednocześnie korzystnie wpłynie na demograficzną sytuację miasta.

- Wierzę, że miejskie żłobki działające od kilku lat w trzech dzielnicach Rybnika, uzupełnione ofertą nowego miejsca opieki dla maluchów w śródmieściu, pozwolą miastu stawić czoło wyzwaniom demograficznym - wyraża swoją nadzieję, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera