Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach podsumowano projekt naukowy związany z długotrwałą emisją zanieczyszczeń

OPRAC.:
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na UŚ w Katowicach podsumowano projekt związany z długotrwałą emisją zanieczyszczeń
Na UŚ w Katowicach podsumowano projekt związany z długotrwałą emisją zanieczyszczeń UŚ w Katowicach
Wpływ długotrwałej emisji zanieczyszczeń był głównym tematem projektu naukowego, który podsumowano na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Projekt, dofinansowany w ramach konkursu „Zielony Horyzont” Inicjatywy Doskonałości Badawczej, stanowi ważne przedsięwzięcie nie tylko naukowo-badawcze, ale także dokumentacyjne i upowszechniające. Przedsięwzięcie zgromadziło kilkudziesięcioosobowy zespół badaczek i badaczy z Uniwersytetu Śląskiego i innych uczelni w kraju oraz za granicą, reprezentujących wiele dyscyplin: biologię, literaturoznawstwo, geologię, historię, geografię społeczno-ekonomiczną i geografię fizyczną, historię sztuki, chemię, socjologię i muzykologię.

Celem były poszukiwania badawcze próbujące odpowiedzieć na wiele pytań: jak, kiedy, dlaczego i w jaki sposób hutnictwo metali nieżelaznych oraz generowane przez nie zanieczyszczenia wpływały na życie ludzi i środowisko oraz jakiego typu zmiany wywoływały. Ważnym elementem były jednocześnie badania nad Rawą i jej zlewnią w tożsamych wymiarach. Projekt skupiał się głównie na badaniach przestrzeni Katowic (w szczególności Szopienic i Roździenia), a także Chorzowa i Świętochłowic.

Jak informują inicjatorzy, inspiracją do podjęcia badań w ramach projektu było nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Jolancie Wadowskiej-Król. To lekarka, pomagając dzieciom dotkniętym ołowicą. Już w latach 70. XX wieku wykazała, jak uciążliwe i szkodliwe jest działanie hut metali nieżelaznych, takich jak Huta „Szopienice”.

Kolejnym powodem podjęcia badań była nie tylko konieczność rozpoznania koncentracji toksycznych metali w osadach, lecz również zapobiegania migracji zanieczyszczeń wprowadzonych do środowiska w wyniku wieloletniej działalności huty.

Część wyników badań została już opublikowana. Pozostałe będą udostępniane w możliwie największym stopniu.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera