Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej będzie znacznie jaśniej. 76 słupów oświetli drogę pieszo-rowerową. Potem będzie ich więcej

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowoczesne, ekologiczne oświetlenie zostało w październiku 2023 roku zamontowane na molo, promenadzie i wokół parkingów nad Pogorią III. Takie same ledowe oprawy pojawią się na ścieżce wokół jezioraZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowoczesne, ekologiczne oświetlenie zostało w październiku 2023 roku zamontowane na molo, promenadzie i wokół parkingów nad Pogorią III. Takie same ledowe oprawy pojawią się na ścieżce wokół jezioraZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią wypoczywać nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na budowę parkowego oświetlenia wzdłuż wschodniej strony tego popularnego wśród mieszkańców Zagłębia i wielu miast Śląskiego zbiornika wodnego. To pierwszy etap inwestycji, którą dąbrowianie wybrali do realizacji w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy etap inwestycji od Średniej do Zakładowej

Pierwszy etap obejmie drogę pieszo-rowerową po stronie pobliskiego osiedla Łęknice, a więc od ulicy Średniej do ulicy Zakładowej. Zgodnie z planem po wschodniej stronie zbiornika pojawi się 76 słupów wraz z 76 parkowymi oprawami. Dodatkowo na co drugim słupie planowany jest montaż ledowych naświetlaczy do oświetlenia zieleni.

– Zaprojektowane oprawy zużywają czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż sodowe oprawy uliczne. Ponadto zastosowany zostanie system sterowania, który stopniowo będzie redukował poziom natężenia oświetlenia w godzinach nocnych – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej dodaje, że nowe oprawy będą mieć właściwości podobne do tych opraw, które już w zeszłym roku zostały zamontowane na molo i wzdłuż promenady na Pogorii III.

– To lampy, które nie dają efektu olśnienia i nie mają elementów barwy światła niebieskiego, które przyciąga owady. Dlatego to idealna propozycja dla miejsc widokowych, naturalnych parków i terenów, gdzie światło ogranicza możliwości obserwowania nieba lub nocnego życia owadów i ptaków nocnych – mówi Marek Mrówka.

Wiceprezydent Damian Rutkowski zapowiada, że w tym roku zrealizowany zostanie także drugi etap inwestycji, czyli od strony linii kolejowej po zachodniej stronie jeziora. Przetarg na montaż słupów i opraw w tamtym miejscu zostanie ogłoszony po opracowaniu dokumentacji projektowej.

Projekt oświetlenia ścieżki wygrał w Budżecie Obywatelskim w 2023 roku. W głosowaniu mieszkańców zyskał 4680 głosów.
Projekt dotyczy wykonania energooszczędnego oświetlenia na dwóch odcinkach ścieżki pieszo-rowerowej przy zbiorniku wodnym Pogoria III. W kosztach zadania ujęte zostało wykonanie dokumentacji projektowej. Koszt tego projektu oszacowany został na 1,9 miliona złotych.

Ledowe oświetlenie na molo, promenadzie i wokół parkingów przy Pogorii III

W październiku 2023 roku na molo, głównej promenadzie oraz wzdłuż parkingów przy Pogorii III zakończył się montaż nowoczesnych opraw LED. Zastąpiły one świecące na pomarańczowo nieefektywne lampy sodowe. Każda z opraw ma nie więcej niż 35W, przy znacznie wyższej efektywności światła niż dotychczas.

- Dodatkowo zastosowaliśmy system sterowania z nowoczesnymi gniazdami ZAGA, który umożliwia znaczną redukcję natężenia oświetlenia w porach nocnych lub ich wyłączenie. Konstrukcje opraw są ponadto ekologiczne, to znaczy pozbawione plastikowych układów soczewkowych, a emisja światła jest realizowana za pomocą aluminiowych odbłyśników – wyjaśniał wówczas Marek Mrówka.

Nowe oświetlenie ma o wiele więcej zalet, a wśród nich m.in: nie zaśmieca nieba sztuczną łuną świetlną, dzięki wyeliminowaniu elementów barw światła niebieskiego nie przyciąga owadów, nowe oprawy lepiej oddają barwy zieleni, oprawy są ekologiczne i pozbawione plastikowych układów soczewkowych, a emisja światła realizowana jest za pomocą aluminiowych odbłyśników.

Nowe oprawy powinny również wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, ochronę przyrody oraz redukcję kosztów energii elektrycznej.
Modernizacja oświetlenia przy Pogorii III została zrealizowana w ramach ramach projektu „Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę i modernizację oświetlenia zewnętrznego dla wybranych lokalizacji na terenie miasta Dąbrowa Górnicza – 2023 r. wraz z budową latarni oświetleniowych w 2023 r.”.

Na ten cel miasto pozyskało w 2023 roku dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pieniądze zostały wykorzystane również na opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowego oświetlenia Pogorii III od strony Łęknic.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera