Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze szkoły podstawowe w Śląskiem. W wielu miejscach rusza rekrutacja, więc warto zapoznać się z rankingiem. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Liczba głosów: 185 (1,29%)
Liczba głosów: 185 (1,29%) Pixabay
Najlepsze szkoły podstawowe w Śląskiem to placówki, które uzyskały najwięcej głosów od uczniów, nauczycieli oraz rodziców, biorących udział w plebiscycie, ogłoszonym przez serwis WaszaEdukacja.pl. Każda z osób, uczestniczących w głosowaniu wybrała jedną szkołę spośród 930 uwzględnionych placówek. Trzy najlepsze z nich otrzymają jako nagrodę znak jakości i konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl. Celem wyłonienia najbardziej docenianych placówek było uhonorowanie ich osiągnięć, a także wskazanie przyszłym uczniom oraz ich rodzicom, gdzie warto podjąć naukę. Zobacz ranking!

W czołówce znalazła się jedna z katowickich szkół

W serwisie WaszaEdukacja.pl uruchomiono plebiscyt, w ramach którego uczniowie, nauczyciele i rodzice głosowali na najbardziej doceniane przez nich placówki edukacyjne na terenie województw. W Śląskiem wybierano spośród 930 uwzględnionych tam szkół. Trzy najlepsze z nich otrzymają jako nagrodę znak jakości oraz konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl. W wyniku głosowania, jakie odbywało się w dniach od 15 listopada 2023 do 10 stycznia 2024 roku, na czele tego typu placówek w naszym regionie znalazła się jedna z katowickich szkół. Drugie miejsce w plebiscycie zajęła placówka w Zawierciu, zaś trzecie – w Świętochłowicach. Celem wyłonienia najbardziej docenianych szkół podstawowych było uhonorowanie ich osiągnięć, a także wskazanie przyszłym uczniom i ich rodzicom, gdzie warto podjąć naukę.

Najlepsze szkoły podstawowe w Śląskiem. Zobacz ranking tego typu placówek!

W niektórych gminach rekrutacja już trwa

Wyniki plebiscytu mogą okazać się pomocne podczas rekrutacji do szkół podstawowych 2024/2025, jaka w niektórych gminach już trwa bądź rozpocznie się niebawem. Terminy, związane ze składaniem wniosków o przyjęcie dzieci do tego typu placówek edukacyjnych są wyznaczane przez poszczególne miasta i gminy. W związku z tym mogą one różnić się nawet w obrębie województwa, natomiast przeważnie dotyczą takich miesięcy jak styczeń, luty, marzec, kwiecień, a nawet maj. W Śląskiem w rekrutacji do szkół podstawowych biorą obecnie udział dzieci, mieszkające na przykład w Tychach. Tam bowiem termin składania wniosków upływa w środę, 29 lutego o godzinie 15:00. W Katowicach natomiast cały proces rozpocznie się w poniedziałek, 11 marca 2024 roku. W Mysłowicach rekrutacja ruszy 3 kwietnia. W naszym regionie są również gminy, w których zakończono już etap składania zgłoszeń o przyjęcie dzieci do szkół podstawowych. Taka sytuacja jest chociażby w Jaworznie, gdzie tego typu placówki edukacyjne prowadziły pierwszą część rekrutacji w dniach od 24 stycznia do 12 lutego 2024 roku.

Podstawowe zasady rekrutacji

Obowiązek podjęcia nauki w szkole podstawowej obejmuje dzieci w wieku 7 lat, ale jest też możliwość zapisania do pierwszej klasy 6-latka. W tym drugim przypadku przyszły uczeń powinien w roku poprzedzającym rozpoczęcie szkoły uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do nauki w tego typu placówce. Odbywa się to w zerówce albo przedszkolu. Ponadto, gotowość dziecka do podjęcia nauki musi potwierdzić specjalista z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Jeśli rodzic zdecyduje o zapisaniu swojej pociechy do szkoły obwodowej (czyli do takiej, która jest przypisana do poszczególnych adresów), to wystarczy, że zgłosi ją tam w określonym terminie. W przypadku, gdy dziecko ma uczęszczać do placówki spoza obwodu, musi ono wziąć udział w dodatkowej rekrutacji. W dobie internetu zgłoszenia i wnioski są przyjmowane przez szkoły elektronicznie, za pośrednictwem systemu rekrutacyjnego. Dopiero w późniejszym terminie wydrukowany dokument należy dostarczyć do odpowiedniej szkoły.

W załączonej galerii prezentujemy ranking najlepszych szkół podstawowych w województwie śląskim. Zobacz!

Najlepsze szkoły podstawowe w Śląskiem. Zobacz ranking tego typu placówek!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera