Najstarszy egzemplarz Pisma Świętego w Diecezji Bielsko-Żywieckiej został odkryty w Rajczy. "To bezcenny zabytek"

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W Rajczy odkryto najstarszy egzemplarz biblii w dieceji bielsko-żywieckiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Rajczy odkryto najstarszy egzemplarz biblii w dieceji bielsko-żywieckiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Diecezja Bielsko-Żywiecka
Udostępnij:
Diecezja Biesko-Żywiecka poinformowała o odkryciu najstarszego znanego egzemplarza Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia ta dotąd znajdowała się w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Rajczy. Proboszcz rajczański ks. Andrzej Zawada odnalazł i przekazał wolumin ks. dr. Czesławowi Chrząszczowi, archiwiście i notariuszowi w bielskiej kurii, który podkreśla, że wokół zagadkowego egzemplarza jest wciąż wiele pytań. - To bezcenny zabytek - mówi ks. Chrząszcz.

Jak informuje Diecezja Bielsko-Żywiecka, zabytkowa Biblia została starannie wydana, wzbogacona kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów.

- Zapisana jest w języku czeskim. Użyte litery pozbawione są jednak znaków diakrytycznych, charakterystycznych dla współczesnego języka czeskiego. Wydanie obejmuje zarówno księgi proto- ,jak i deuterokanoniczne – te ostatnie umieszczono na jej końcu” – wyjaśnia ks. dr Czesław Chrząszcz.

Księga nie ma ani okładki, ani też strony tytułowej. Zdaniem notariusza, księga nosi też wyraźne „blizny” z przeszłości.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- W jakichś – zapewne dramatycznych – okolicznościach wydarto z niej pierwsze strony i cały Nowy Testament. Mimo to jest bezcennym zabytkiem. Trzy tygodnie temu wróciła z komory fumigacyjnej w Katowicach, w której poddano ją dezynfekcji – tłumaczy ks. Chrząszcz i jednocześnie przyznaje, że niedawno udało się mu wolumin zidentyfikować.

- Dokładnie taki sam egzemplarz znajduje się w Bibliotece Seminaryjnej w Paradyżu. To Biblia wydana w 1561 roku w Pradze przez Jerzego Melantricha, tamtejszego drukarza i wydawcy. Mamy przed sobą najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej - zapewnia archiwista diecezji.

Według kapłana, Biblia mogła być prywatną własnością ks. Wawrzyńca Homolki, jednego z dziewiętnastowiecznych proboszczów rajczańskich, rodowitego Czecha. „Może służyła księżom w prowadzeniu duszpasterstwa wśród ludności słowackiej, którzy w wieku XVII i później przychodzili do Rajczy po słowo Boże i sakramenty święte, czy też w którymś momencie została po prostu przyniesiona na plebanię przez jakąś nieznaną osobę?” – zastanawia się ks. Chrząszcz.

Obecnie zabytkowa Biblia znajduje się w Bibliotece i Archiwum Diecezjalnym. Zostanie jednak zwrócona parafii.

Jiři Melantrich (1511 -1580) od 1552 prowadził drukarnię w Pradze, w której wydał ok. 200 dzieł, często zdobionych drzeworytami, m.in. Biblię zw. Melantriska.

23 stycznia 2022 r. obchodzona będzie w Kościele powszechnym Niedziela Słowa Bożego. Przypada ona w trzecią niedzielę okresu zwykłego.

W zamyśle papieża Franciszka wydarzenie to ma prowadzić do wzrostu świadomości religijnej oraz bliskiej znajomości Pisma Świętego. W dokumencie Aperuit illis, który ustanowił to święto, zachęca się do uroczystej intronizacji Biblii w kościołach, poświęcenia jeszcze większej uwagi głoszeniu Słowa oraz medytacji Pisma Świętego, szczególnie przy użyciu metody lectio divina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie