Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najsurowiej karzą sądy w Bielsku Białej. Najbardziej wyrozumiali są sędziowie w Częstochowie

Aldona Minorczyk-Cichy
Paweł Relikowski
Pijani kierowcy i rowerzyści, alimenciarze oraz złodzieje w razie wpadki powinni marzyć o tym, aby nie stanąć przed którymś z sądów w okręgu Bielsko Biała. To właśnie tam sędziowie są najbardziej zasadniczy i surowi. W przypadku tych przestępstw orzekają najczęściej w kraju wyroki bezwzględnego pozbawienia wolności (10,5 proc.). Aż czterokrotnie rzadziej dzieje się tak w Częstochowie. Takiej analizy dokonał Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.

Dlaczego zbadano wyroki w sprawie akurat tych przestępstw? Bo są dla nas wszystkich bardzo dotkliwe dotkliwe. Pijacy na drodze to nadal prawdziwa plaga naszych czasów. Marzena Szwed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wylicza: - W 2013 roku na naszych drogach doszło do 281 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Zginęło w nich 13 osób, a 377 zostało rannych. Do końca maja takich wypadków było 81. Zginęły w nich trzy osoby, 112 zostało rannych.

Kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, czyli druga pod względem dotkliwości w okręgach sądów na terenie województwa śląskiego także zapada częściej niż w innych regionach kraju. Średnia krajowa to 45,3 proc. W Częstochowie takie wyroki to 57 proc. orzeczeń, w Gliwicach 68,8 proc., w Katowicach 72,8 proc., w Bielsku Białej 77,9 proc.

Grzywny i ograniczenie wolności zapadają w Śląskiem rzadziej niż w innych województwach. Zwłaszcza dzieje się tak w okręgu bielskim. Tamtejsi sędziowie nie tolerują pijactwa, złodziejstwa i krzywdzenia dzieci. Efekt? Bielsko-Biała należy do najbezpieczniejszych miast w województwie. Współczynnik przestępstw stwierdzonych na 100 tys. mieszkańców jest niższy od wskaźnika dla dużych aglomeracji miejskich.

Ze statystykami różnie bywa, ale w tym przypadku liczby nie kłamią. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że niektóre sądy są bardziej surowe dla sprawców pospolitych przestępstw niż inne. Najdotkliwsze kary dla pijanych kierowców i rowerzystów, złodziejów i tych, którzy nie chcą płacić alimentów najczęściej zapadają w Bielsku-Białej. Na efekty nie trzeba czekać. W 2012 roku to było najbezpieczniejsze miasto w województwie śląskim, a tamtejsza komenda miejska - najlepsza wśród 32 w regionie.

W Gliwicach grzywna, w Częstochowie za kraty

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, a konkretnie prof. Beata Gruszczyńska, dr Marek Marczewski i dr Paweł Ostaszewski zbadali praktyki stosowania sankcji karnych przez polskie sądy. Zaobserwowano, że odsetek tego samego rodzaju kary, np. ograniczenia wolności za przestępstwo z tego samego artykułu kodeksu karnego, w jednym okręgu sądowym może różnić się od tego w innym okręgu - nawet dziesięciokrotnie!

W Śląskiem te różnice nie są tak drastyczne, ale i tak spore. W Gliwicach kary grzywny w pewnej grupie przestępstw orzeka się dwa razy częściej niż w Bielsku-Białej. W Katowicach karę ograniczenia wolności przestępca dostanie trzy razy częściej niż w Bielsku-Białej. W tym samym okręgu pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem to 77,9 proc. wyroków, w Częstochowie - 57 proc. W Bielsku-Białej bezwzględna kara więzienia zapada w co dziesiątym przypadku. W Częstochowie - w co 40.

Kara odstrasza wtedy, kiedy jest wysoka

Surowa kara ma odstraszać, czyli zapobiegać - taka jest jej podstawowa rola. Kiedy istnieje realne zagrożenie jej wykonania, zapał do przestępstw zwyczajnie słabnie. Przykłady? Najpierw dość ekstremalny. Singapur jest uważany za jedno z najbardziej bezpiecznych miast świata. To dlatego, że za najcięższe przestępstwa obowiązuje tam kara śmierci. Z kolei za np. głośne kichanie bez zakrycia nosa chusteczką albo żucie gumy na ulicy grozi publiczna chłosta. Bez większych obaw można tam wyjść na spacer, w przeciwieństwie do niektórych dzielnic Katowic, Gliwic, Sosnowca, czy Częstochowy. Nowy Jork na początku lat 90. był najniebezpieczniejszym miastem w Stanach Zjednoczonych. Rudolf Giuliani w 1994 roku wzmocnił policję i przeprowadził kampanię walki z przestępczością. Oczyścił Nowy Jork, dzięki strategii "zero tolerancji". W Śląskiem próbował to robić b. wojewoda śląski Marek Kempski, ale mu nie wyszło.

My również możemy pochwalić się sukcesami

Polska też może pochwalić się pewnymi sukcesami. Brak nam jednak konsekwencji. Wszyscy pamiętamy znaczący spadek liczby pijanych kierowców na drogach po wprowadzeniu możliwości skonfiskowania samochodu i upublicznienia wizerunku. Kiedy do tego dołączono inne działania profilaktyczne problem pijanych na drogach nieco się zmiejszył, choć i tak nadal jest ogromny.

- w 2013 roku zatrzymaliśmy 17784 pijanych kierowców, do końca maja tego roku - 6258 - informuje DZ Marzena Szwed z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kolejny przykład to liczba zaległości w płaceniu alimentów. Spadła znacznie, gdy w życie weszło prawo pozwalajaące takim osobom zabierać prawo jazdy.

Śląska Temida wsadza przestępców za kratki

Sądy w województwie śląskim w liczbach według danych Minietrstwa Sprawiedliwości. Oto jak karzą pijanych kierowców i rowerzystów, złodziejaszków i tych, którzy nie płacą alimentów.

Grzywna

Sądy w okręgach bielskim (7,9 procent) i katowickim (11,1 proc.) najrzadziej w kraju orzekają kary grzywny. Poniżej średniej krajowej, która wynosi 32,6 procent są też Gliwice (17 procent).

Ograniczenie wolności

W Bielsku-Białej takie wyroki to zaledwie 3,7 procenta - znowu najmniej w kraju. W Gliwicach to 8,8 proc., a w Katowicach - 11,4 proc. Średnia krajowa: 17,9 proc.

Kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem

W okręgach województwa śląskiego zapada częściej niż w innych regionach kraju. Średnia krajowa to 45,3 proc. W Częstochowie takie wyroki to 57 proc. orzeczeń, w Gliwicach 68,8 proc., w Katowicach 72,8 proc., w Bielsku-Białej 77,9 proc.

Kara bezwzględnego pozbawienia wolności

Zapada najczęściej w Bielsku-Białej. To 10,5 proc. wszystkich wyroków przy średniej krajowej 4,2 proc. W Gliwicach to 5,4 proc., w Częstochowie natomiast 2,5 proc.

Surowe kary dla pijanych kierowców

Nowelizacja Kodeksu karnego zawiera przepisy dotyczące pijanych kierowców. Przewidziano w nim zaostrzenie kar za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

Kierowcy, który pierwszy raz prowadził w stanie nietrzeźwości, sąd ma obowiązkowo odbierać prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Jeśli po raz drugi będzie prowadził nietrzeźwy- utraci prawo jazdy całkowicie.

Pijany kierowca, który spowoduje wypadek śmiertelny lub osoba poszkodowana zostanie na trwałe kaleką - dożywotnio straci prawo jazdy. W każdym z tych przypadków sąd będzie mógł orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.


*\

Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014

*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!