Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe biurowce w Katowicach. TOP 5. Rynek biurowy w 2020 to ponad pół miliona metrów. Będzie milion. Raport Colliers International

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Na następnych zdjęciach: największe budynki biurowe w Katowicach w 2020 roku
Na następnych zdjęciach: największe budynki biurowe w Katowicach w 2020 roku Pixabay
W Katowicach wciąż powstają nowe, ogromne biurowce. Oto TOP 5 największych. Jesienią 2020 w mieście jest ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni w 94 biurach, pracuje w nich 25 tys. osób. Stawki najmu: od 9 do 15 euro za metr na miesiąc. W budowie jest ponad 200 tys. mkw powierzchni biurowej. Za trzy lata, w 2023, będzie tu milion metrów. Oto raport firmy doradczej Colliers International o rynku biurowym w Katowicach w 2020.

W Katowicach są 94 biurowce i wciąż powstają nowe. Obecnie w biurowcach jest 560 tys. metrów kwadraowych powierzchni, a według raportu Colliers International, do 2023 roku będzie tu milion metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Tak, milion. Dla porównania: aby pomieścić tyle biur, potrzeba aż 53 bloków Gwiazdy. To się wydaje dużo, ale pamiętajcie, że Warszawa ma rynek biurowy na poziomie 5,5 mln mkw.

- Miasto Katowice plasuje się na piątym miejscu w Polsce wśród rynków regionalnych - czytamy w raporcie Colliers International pt. Katowice. Przyszłość zaczyna się tu, opublikowanym w październiku 2020. Wg raportu, w Katowicach oraz metropolii GZM swoje ośrodki zlokalizowało ponad 110 centrów BPO, SSC/GBS, IT i R&D, zaś pracuje w nich 25 tys. osób.

W minionym półroczu do użytku oddano ponad 31 tys. mkw., co było wynikiem niemal czterokrotnie wyższym niż w analogicznym okresie 2019 roku i jednocześnie drugim najwyższym wynikiem półrocznym wśród miast regionalnych (za Krakowem). Największymi projektami w budowie są:

  • wieżowiec .KTW II, który dostarczy 39,9 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej,
  • dwie wieże biurowe w inwestycji Global Office Park (łącznie 53,7 tys. mkw.),
  • II etap Face2Face – 26,2 tys. mkw.

A jakie są największe biurowce w Katowicach? Oto TOP 5

Czy rzeczywiście na rynku biurowym kryzys, wywołany pandemią jest odczuwalny? Na koniec I poł. 2020 r. wolumen transakcji najmu na rynku katowickim wyniósł 26,5 tys. mkw., tylko o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, pomimo znacznego spowolnienia ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19 - czytamy w raporcie Colliers International. - Co ważne, największy udział w całkowitym popycie (64%) stanowiły nowe umowy, ekspansjom przypadło 21 proc., a renegocjacjom 15 proc.. Umowy typu pre-let w projektach w budowie lub planowanych stanowiły niemal 60% całkowitego popytu, co wskazuje na duże zainteresowanie najemców nowymi projektami.

Nie przeocz

Wśród największych transakcji odnotowanych w I poł. 2020 r. wymienić należy nową umowę Capgemini oraz ekspansję Honeywell w Face2Face Business Campus B (odpowiednio 10,9 tys. m2 oraz 3,7 tys. m2), nową umowę Sii w .KTW I (3,1 tys. m2), renegocjację Shiji w Silesia Business Park III (2,1 tys. m2) oraz ekspansję Eurofins w Katowice Business Point (1,3 tys. m2). Około 65% zawartych kontraktów dotyczyło umów poniżej 1 tys. m2
.
Najwięcej powierzchni wynajęły firmy z sektora usług dla biznesu - m.in: doradztwo, kancelarie prawnicze (50 proc.), IT (22 proc.) oraz produkcja (18 proc.). Współczynnik pustostanów w Katowicach od kilku lat znajduje się w trendzie spadkowym. Na koniec I poł. 2020 r. wyniósł 6,1 proc., co stanowiło spadek o 1,3 p.p. w porównaniu do I poł. 2019 r.

Stawki najmu w najlepszych budynkach w mieście wahają się od 13,5 do 15,5 EUR/mkw./miesiąc, zaś w projektach klasy B od
9 do 12 EUR/m2 /miesiąc. Katowice stanowią zatem konkurencyjny rynek najmu z dużym potencjałem.

- GZM każdego roku przyciąga kolejnych inwestorów ze szczególnym uwzględnieniem sektora nowoczesnych usług dla biznesu - komentuje Marta Kaczmarczyk Branch Manager Professionals w Randstad. - Pod względem tych inwestycji jest w krajowej czołówce aglomeracji za sprawą kilku kluczowych czynników. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest świetnie skomunikowanym regionem, uznawanym za jeden z największych ośrodków akademickich i naukowych w kraju. Żyje tu i pracuje ponad 2 mln ludzi, w tym wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Relatywnie wysokie wynagrodzenia, szeroka gama benefitów, coraz bardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb, możliwość rozwoju zawodowego w międzynarodowym środowisku, to tylko niektóre elementy wyróżniające sektor i nadające mu miano jednego z najbardziej atrakcyjnych w regionie. Pomimo pandemii COVID-19 prognozowane zatrudnienie ciągle rośnie. Na szczególną uwagę zasługują tutaj przedsiębiorstwa sektora IT. Ciągły wzrost zatrudnienia, połączony ze zmianą jakościową dostępnych stanowisk, sprawia, iż wskazane miejsca pracy są nie tylko nowoczesne ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjne i na kandydatów działają jak magnes. Podobnie jak współczesne Katowice.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera