Największy haftowany obraz bitwy pod Grunwaldem w...

  Największy haftowany obraz bitwy pod Grunwaldem w Częstochowie

  RK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Adam Panek z hafciarkami na tle haftowanego obrazu

  Adam Panek z hafciarkami na tle haftowanego obrazu ©RK

  Naturalnych rozmiarów reprodukcję "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki można od dzisiaj oglądać w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
  Adam Panek z hafciarkami na tle haftowanego obrazu

  Adam Panek z hafciarkami na tle haftowanego obrazu ©RK

  Od oryginału różni ją jedynie to, że została wykonana haftem krzyżykowym. Obraz wędruje po Polsce od 25 września 2010 roku. - Harmonogram wystaw mamy wypełniony na cały rok - mówi Adam Panek, pomysłodawca projektu. - W przyszłym roku chcemy wystawić obraz dla Polonii w USA. Do tej pory dzieło było pokazywane m.in. w Białymstoku, w Łodzi, Ostrowie Lubelskim, Popowie w powiecie kłobuckim i Kłobucku (na zdj. Adam Panek z hafciarkami podczas wystawy obrazu w Popowie).

  Ponieważ w auli Politechniki Częstochowskiej odbywają się zajęcia dla studentów, mieszkańcy Częstochowy będą mogli podziwiać obraz tylko dzisiaj od godz. 11.15 i w niedzielę 10 kwietnia od godz. 9 do 15. - Szkoda, że mieszkańcy tak dużego miasta będą mieli tak mało czasu, żeby zobaczyć obraz. Tym bardziej, że w auli obraz będzie wisiał przez cały tydzień - zastanawia się Adam Panek. Jacek Duda, koordynator wystawy, nie widzi problemu. - Aula jest w stanie pomieścić 600 osób, więc każdy, kto przyjdzie w niedzielę, będzie mógł zobaczyć obraz. Przed południem pokazy są zarezerwowane dla szkół.

  Obraz, podobnie jak oryginał ma 10 metrów szerokości i 5 długości. Wzór haftu składa się z 50 części. W projekt zaangażowało się 35 hafciarek z całej Polski. Prace trwały półtora roku. Już niebawem hafciarki rozpoczną pracę nad obrazem Jana Matejki "Hołd pruski".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haftowana Bitwa

  Sla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 55

  Hafciarze także brali udział w pracy nad obrazem !!!
  http://www.haftix.pl/bitwa_pod_grunwaldem/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo