Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najzabawniejsze polskie słowo [PROPOZYCJE DO PLEBISCYTU]

Redakcja
Najśmieszniejsze polskie słowa
Najśmieszniejsze polskie słowa Karina Trojok
W Dniu Języka Ojczystego ogłosiliśmy plebiscyt na Najzabawniejsze słowo polskie. Możecie zgłaszać swoje propozycje. Chcemy w ten sposób stworzyć polski odpowiednik rankingu Najzabawniejszych śląskich słów, który okazał się wielkim sukcesem Dziennika Zachodniego.

Dziennik Zachodni ogłosił plebiscyt na Najzabawniejsze polskie słowo. Składać się będzie z kilku etapów. Pierwszy etap: przyjmujemy zgłoszenia najzabawniejszych słów. Etap drugi: tworzymy listę. Etap trzeci: głosowanie.

Proste zasady, ale wybór nie będzie łatwy.

Jakie słowa mogą wygrać? Odpowiedź jest jedna: wszystkie mają szansę, ale z góry dyskwalifikujemy słowa wyjątkowo wulgarne, których używanie w towarzystwie powszechnie uchodzi za nieprzyzwoitość.

ZOBACZ
Najzabawniejsze śląskie słowa PODSUMOWANIE PLEBISCYTU

Większość z nas bawią słowa, które są zmiękczeniami i zdrobnieniami np. misiulek. Zabawne są także niektóre słowa z anatomii: łechtaczka, śledziona. Kolejna grupą są wszelkie zapożyczenia z obcych języków oraz ich spolszczenia np. socjolożka i dizajner. Jeszcze inną grupą są nazwy gatunków zwierząt np. pratchawiec.

Cieszą nas także te słowa, które kojarzą się z czymś innym od tego, co oznaczają. Dobrym przykładem jest potencjometr, który wcale nie jest urządzeniem do mierzenia potencji męskiej.

Najzabawniejsze polskie słowa wg studentów z zagranicy

Aby pobudzić Waszą wyobraźnię podajemy poniżej kilka przykładów:

Kurdupel: to słowo przywlekli do Polski legioniści epoki napoleońskiej. Francuzi nazywali Cesarze "Coeur de peuple" (Serce ludu, narodu). Jednak dla polskich wojaków znaczyło to tyle co niziołek. I tak zostało do dzisiaj.
Mordoklejka: słowo stworzone z dwóch słów oznaczające miękki cukierek, który skleja szczęki.
Siusiak: część ciała, którą dzieci "sikają".
Chutliwiec: torbacz z rodziny niełazowatych
Wał korbowy: rodzaj wału, posiadającego czopy przesunięte względem swojej osi. Służy zwykle do zamiany ruchu posuwisto-zwrotnego na obrotowy, będąc elementem mechanizmu korbowego.
Handryczyć się: sprzeczać się.

Zobaczcie propozycje internautów wpisane w komentarzach.

Wpisujcie swoje propozycje w formie komentarza pod tym tekstem wraz z wytłumaczeniem. Możecie tez przysyłać propozycje mejlowo na [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!