Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości. Obchody w miastach województwa śląskiego - jakie atrakcje czekają na mieszkańców?

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2023 w Tychach:9.00 Wciągnięcie flagi Polski na nowy masz flagowy na Placu Konstytucji w Tychach. 10.30 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach (ul. kard. S. Wyszyńskiego 1).11.30 Przemarsz wraz z Orkiestrą Dętą KWK Piast sprzed kościoła w kierunku Pomnika Niepodległości.12.00 Uroczystość oficjalna przy Pomniku Niepodległości obok Urzędu Miasta w Tychach (al. Niepodległości 49).12.30 Prezentacja edukacyjno-historyczna Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer z Wodzisławia Śląskiego (al. Niepodległości 49).14.00 Złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie (ul. Katowicka).17.00 Wielka klasyka w tyskich kościołach: Sacrum w rytmie latino i negro spirituals – koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyr. Dominiki Kawiorskiej realizowany w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach (ul. k. K. Damrota 62).
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2023 w Tychach:9.00 Wciągnięcie flagi Polski na nowy masz flagowy na Placu Konstytucji w Tychach. 10.30 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach (ul. kard. S. Wyszyńskiego 1).11.30 Przemarsz wraz z Orkiestrą Dętą KWK Piast sprzed kościoła w kierunku Pomnika Niepodległości.12.00 Uroczystość oficjalna przy Pomniku Niepodległości obok Urzędu Miasta w Tychach (al. Niepodległości 49).12.30 Prezentacja edukacyjno-historyczna Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer z Wodzisławia Śląskiego (al. Niepodległości 49).14.00 Złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie (ul. Katowicka).17.00 Wielka klasyka w tyskich kościołach: Sacrum w rytmie latino i negro spirituals – koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyr. Dominiki Kawiorskiej realizowany w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach (ul. k. K. Damrota 62). Urząd Miasta Tychy
Narodowe Święto Niepodległości przypada w najbliższą sobotę. Miasta województwa śląskiego, jak co roku, szykują się do obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jakie atrakcje czekają w Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i innych miastach naszego regionu? Gdzie odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, gdzie zagra Feel, a w którym mieście przygotowano pokaz laserów?

Narodowe Święto Niepodległości – 105. rocznica odzyskania niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest każdego roku 11 listopada. Upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Święto ustanowiono ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. W lipcu 1945 zostało zniesione przez Krajową Radę Narodową, a przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę zachodził stopniowo. Datę 11 listopada wybrano z kilku powodów. Jednym z nich było zawarcie rozejmu w Compiègne. Podpisanie traktatu 11 listopada 1918 ostatecznie przypieczętowało klęskę Niemiec. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Można więc powiedzieć, że w okresie 10-11 listopada 1918 naród polski zaczął uświadamiać sobie w pełni odzyskanie niepodległości po przeszło stuleciu zaborów.

Od tamtych wydarzeń minęło 105 lat. W wielu miastach Polski i województwa śląskiego szykowane są obchody rocznicy. Będą odbywały się msze za ojczyznę i jej mieszkańców, w planach są pokazy lotnicze i wystawy sprzętu wojskowego, a także koncerty i atrakcje dla najmłodszych. Zaglądamy do miast w naszym regionie i sprawdzamy, co czeka na mieszkańców 11 listopada. Szczegółowe informacje na temat obchodów w poszczególnych miastach można znaleźć w naszej galerii.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera