Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele tracą pracę, bo w szkołach brakuje uczniów

Katarzyna Domagała
To może być pierwszy od kilku lat rok szkolny, w którym liczba nauczycieli w szkołach województwa śląskiego nie wzrośnie. Do tej pory, choć uczniów z roku na rok jest coraz mniej, to liczba belfrów szła w górę.

W zeszłym roku w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i szkołach ponadgimnazjalnych w naszym regionie uczyło się około 550 tysięcy uczniów. W tym roku jest ich o 10 tysięcy mniej. Jak wynika z danych Śląskiego Kuratorium Oświaty od 2005 roku ich liczba zmalała prawie o 160 tysięcy!
A liczba nauczycieli? Od 2005 roku, mimo niżu demograficznego, systematycznie rosła. W roku szkolnym 2005/2006 w śląskich szkołach pracowało ich 88,8 tysiąca, a rok później 89,2 tysiąca.

W 2008/2009 było ich 91,3 tysiąca, zaś w roku szkolnym 2009/2010 91,5 tysiąca. Tylu samo było ich w też w roku poprzednim. Ilu dokładnie nauczycieli pracuje teraz w placówkach oświatowych, kuratorium właśnie podlicza.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w szkołach największych miast województwa. I tak, na przykład w Gliwicach, w tym roku pracy w różnych powodów nie podjęło 143 nauczycieli. W zeszłym roku takich osób było 103. Z kolei w Rybniku w zeszłym roku do szkół poszło 49 nauczycieli mniej, teraz było ich 51. Jedynie w Katowicach w tym roku zwolnienia i odejścia objęły mniej nauczycieli niż rok wcześniej (2010 - 122, zaś 2011 - 113).

- To pierwszy rok, kiedy nauczyciele rzeczywiście zaczęli tracić pracę - przyznaje Ewa Niedbała, wiceprezes okręgu śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Ratunkiem dla nich jest na przykład obniżenie wymiaru etatu lub uzupełnianie go w kilku placówkach.

Co ciekawe, jeszcze na początku roku było głośno o masowym korzystaniu nauczycieli z płatnych urlopów dla poratowania zdrowia. W ten sposób mieli oni uciekać przed zwolnieniami z pracy. Tymczasem w Katowicach od początku tego roku szkolnego korzysta z niego o ponad 17 procent mniej nauczycieli niż w zeszłym roku (we wrześniu 2011 było ich 119, zaś rok wcześniej - 144).

- Moim zdaniem, te liczby pokazują, że nauczyciele korzystający z urlopów zdrowotnych naprawdę mają taką potrzebę. Nie jest to dla nich ucieczka przed zwolnieniem z pracy - twierdzi Grażyna Burek z UM w Katowicach.

Czy uważasz, że w szkołach jest wystarczająca opieka nauczycielska?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!