Jak otrzymać sporą dotację na działania, które pozwolą danej firmie na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań? Między innymi właśnie o tym mówiono dzisiaj (8 października) w Zabrzu, podczas spotkania przedstawicieli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z lokalnymi przedsiębiorcami. - To świetna inicjatywa - mówili uczestnicy konferencji.

Dzisiaj, 8 października, o godz. 10. w Śląskim Centrum Technologii Medycznych KardioMed Slesia przy ul. M. Curie-Skłodowskiej w Zabrzu odbyło się spotkanie przedstawicieli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z lokalnymi przedsiębiorcami pn. "NCBR da Firm - wsparcie dla przedsiębiorców z POIR", które cieszyło się sporą popularnością.

- Chcemy być blisko przedsiębiorców w różnych częściach kraju, bo wiemy, że Warszawa, w której mamy swoją siedzibę, nie zawsze jest dla wszystkich dostępna – mówi Joanna Makocka z Działu Komunikacji i Promocji NCBR.

Czym jest "NCBR dla Firm"? To cykl spotkań organizowanych z myślą o potrzebach przedsiębiorców, na których można poznać ofertę wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze środków Programu Inteligentny Rozwój dla rozwoju biznesu. - Z naszych spotkań przedsiębiorcy wychodzą z konkretną wiedzą: potrafią zidentyfikować konkurs, w ramach którego warto złożyć wniosek o dofinansowanie, będą wiedzieli, z czym taki projekt badawczo-rozwojowy się wiąże, co mogą sfinansować w jego ramach oraz jakie działania zrealizować, aby stworzyć nowe, innowacyjne rozwiązanie albo ulepszyć już istniejące i budować swoją przewagę nad konkurencją w branży - tłumaczy Joanna Makocka.

NCBR wprowadziło proste zasady ubiegania się o dofinansowanie w konkursach POIR, między innymi znacząco ograniczając formalności i skracając czas oceny wniosków. Podczas spotkań eksperci NCBR prezentują nie tylko ofertę dofinansowania i ogólne zasady udziału w konkursach POIR, ale przedstawiają na konkretnych przykładach, jak korzystać ze wsparcia z Programu Inteligentny Rozwój. Do tego odpowiadają na liczne pytania ze strony uczestników konferencji, których w Zabrzu nie brakowało.

- To świetna inicjatywa, można dowiedzieć się wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy w jednym miejscu i w razie wątpliwości dotyczących jakiejkolwiek kwestii, od razu zapytać ekspertów. W dodatku udział w spotkaniach jest całkowicie darmowy, a to kolejny ich plus - mówiła nam jedna z uczestniczek.

NCBR może pochwalić się sporymi dokonaniami. W samym 2017 roku uruchomili ponad 60 różnorodnych konkursów, wydając rocznie na finansowanie B+R średnio 4 miliardy złotych. Mają na swoim koncie także 12 porozumień międzynarodowych: w Singapurze, Tajwanie, RPA, Izraelu czy państwach Unii Europejskiej. W latach 2008-2017 NCBR przeznaczyło na wsparcie prac B+R polskich przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów badawczych łącznie 43 miliardy złotych.

Z kolei Program Inteligentny Rozwój, o którym mówiono także podczas spotkania w Zabrzu, to największy w UE program na rzecz rozwoju badań i tworzenia innowacji. Koncentruje wsparcie wokół przedsiębiorstw, wsparcie projektów od pomysłu do przemysłu, zwiększa potencjał naukowo-badawczy i podnosi jakość badań.

Wśród firm, które skorzystały z pomocy NCBR, jest CD Projekt - bardzo znany w branży gier. Ale w ramach współpracy z NCBR stworzono też na przykład inteligentny bezprzewodowy stetoskop współpracujący ze smartfonem czy opracowano prototyp multimodalnego tomografu ultradźwiękowego do diagnostyki piersi. Tak naprawdę ograniczeniem jest tutaj wyłącznie wyobraźnia przedsiębiorców.

Następne spotkania "NCBR dla Firm" odbędą się kolejno: 13 listopada w Białymstoku, 14 listopada w Toruniu, 17 listopada w Ktnie, 20 listopada w Gdyni, 21 listopada w Słupsku, 22 listopada w Bydgoszczy, 27 listopada w Krakowie, 28 listopada w Katowicach oraz 29 listopada w Łodzi.

Darmową rejestrację i więcej przydatnych informacji znajdziecie Państwo tutaj: NCBR dla Firm

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA