Nie daj się nabrać – producenci pomp ciepła nie mówią całej prawdy o kosztach

Materiał informacyjny JBG HT
Podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła dla naszego domu, ważna jest jakość, cena, marka oraz jak najniższe koszty użytkowania. Przy podejmowaniu decyzji często kierujemy się opinią autoryzowanych instalatorów, którzy posiadają doświadczenie z różnymi modelami pomp ciepła. Jednak obecnie producenci starają się przekonać nas, że to właśnie ich urządzenia przyniosą znaczące obniżenie kosztów energii, często sięgając po rożne sztuczki marketingowe. Jeśli damy się na nie nabrać, nasze rachunki za energię mogą być znacznie wyższe.

Co tak naprawdę kryje się za klasą efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze woda? Etykiety energetyczne to narzędzia, które od dawna pomagają porównywać parametry techniczne różnych urządzeń elektrycznych. Od 2015 roku obowiązek posiadania etykiety energetycznej dotyczy także pomp ciepła. Wymagania dotyczące tych etykiet są regulowane przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, które precyzują wygląd i sposób wyznaczania etykiet energetycznych dla różnych rodzajów urządzeń grzewczych.

20% wyższe rachunki – uważaj na tę jedną sztuczkę producentów

Na etykiecie pomp ciepła znajdziemy dodatkowe informacje dotyczące jej efektywności w różnych warunkach. Szczególnie ważne są dwie temperatury:

  • 35°C dla ogrzewania płaszczyznowego (np. podłogowego),
  • 55°C dla grzejników średniotemperaturowych (klasycznych grzejników naściennych).

Wybór temperatury zasilania wpływa istotnie na wydajność pomp ciepła, stąd też klasy efektywności są określane oddzielnie dla obu tych temperatur.

W ostatnim czasie pojawiły się jednak obawy, że niektóre firmy mogą wprowadzać klientów w błąd, promując urządzenia jako klasę A+++, ale pomijając informację, że dotyczy to jedynie niższej temperatury.

Przy wyższej temperaturze (55°C ) urządzenie może mieć klasę A++, a nie A+++. To oznacza, że wybierając urządzenie, które jest promowane jako bardzo wydajne, klient może otrzymać produkt o niższej wydajności, nawet o 20%.

Pompy ciepła z Żor – czyli polska produkcja i najwyższe parametry

Mimo to, na rynku można znaleźć również pozytywne przykłady producentów, którzy koncentrują się na długofalowym rozwoju i dążą do osiągnięcia realnych oszczędności dla użytkowników.

Polska pompa ciepła JBG HT, produkowana w Żorach, posiadają certyfikat klasy A+++ / A+++.

To efekt stałego rozwoju urządzeń i ich parametrów. Efektywność pomp ciepła JBG HT przekłada się na oszczędności w rachunkach za energię - nawet do 20% w porównaniu do innych urządzeń dostępnych na rynku.

To osiągnięcie jest wynikiem optymalizacji algorytmów sterujących pompami ciepła, co zaowocowało ich zwiększoną energooszczędnością. Badania wykazały, że efektywność tych urządzeń wzrosła nawet o 20% w porównaniu z poprzednimi modelami, co przekłada się na realne oszczędności w użytkowaniu.

Ponadto, Pompa Ciepła R290 JBG HT jest przyjazna dla środowiska. Dzięki zastosowaniu ekologicznego czynnika chłodniczego – propanu (R290) – pompy te nie tylko minimalizują wpływ na warstwę ozonową, ale także ograniczają wpływ na efekt cieplarniany (GWP=3). W przyszłości, w świetle unijnych przepisów, mogą zostać zakazane mniej przyjazne dla środowiska czynniki chłodzące, stosowane obecnie przez innych producentów.

Podsumowując, wybierając pompę ciepła, warto przyjrzeć się klasie efektywności energetycznej w różnych warunkach (35°C oraz 55°C) oraz wpływowi na środowisko. Starannie przemyślane wybory mogą przekładać się na rzeczywiste oszczędności dla naszego portfela oraz dbałość o środowisko naturalne. Dzięki ciągłym innowacjom i dostosowywaniu się do zmieniających się norm, pompy ciepła stają się coraz bardziej efektywne i przyjazne dla planety. Wybierajmy jednak uważnie, tak, aby nasze urządzenia były energooszczędne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!