Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory pionierem w polskiej energetyce! Do mieszkań popłynie tani prąd i ciepło! Miasto postawiło na unikalną technologię geotermalną ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O Żorach znów będzie głośno nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie! Najpierw była bezpłatna komunikacja autobusowa, teraz miasto stawia na nowatorskie rozwiązanie w energetyce - geotermię z podziemnych skał. Pierwsze odwierty być może już na wiosnę. Inwestycję sfinansują Żory wraz z prywatnym partnerem amerykańskim. Realizacja projektu pozwoli na produkcję taniej energii elektrycznej oraz ciepła, które trafią nie tylko do budynków użyteczności publicznej, ale i mieszkań żorzan.

Geotermia szansą na samowystarczalność energetyczną Żor

Ostatnie lata przyniosły duże podwyżki cen na rynku energii, co niepokoi zarówno odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Wzrost kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej przekłada się na ceny towarów i usług, a skutki wysokiej inflacji boleśnie odczuwa każdy z nas. By temu przeciwdziałać konieczna jest transformacja energetyczna oraz wykorzystanie lokalnego potencjału do produkcji tańszej energii elektrycznej i cieplnej. Władze Żor mają pomysł jak to zrobić! Rozwiązaniem będzie odnawialne źródło energii, jakim jest geotermia.

- Planujemy wykorzystanie energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła do ogrzewania mieszkań w Żorach. Jeżeli uda nam się zrealizować ten projekt, będziemy pierwszym miastem w Polsce, które będzie korzystać z takich źródeł. Są oczywiście miejsca, gdzie wykorzystuje się wody geotermalne. My nie mamy takich wód, ale za to mamy wyjątkowo gorące skały i właśnie ich energię chcemy wykorzystać. Planujemy odwierty do głębokości czterech-sześciu kilometrów, gdzie spodziewamy się temperatury sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza. Będziemy mogli pompować tam wodę, która będzie się ogrzewała i następnie napędzała turbiny do produkcji energii elektrycznej. Ciepło będzie zaś dodatkiem, który będziemy mogli wykorzystać do ogrzania żorskich mieszkań – tłumaczy Waldemar Socha, prezydent Żor.

To projekt rewolucyjny w skali Polski
Wykorzystując swoją lokalizację w rejonie skał o wysokich temperaturach, miasto Żory we współpracy z dużym zagranicznym partnerem planuje budowę jednej elektrociepłowni geotermalnej lub kilku mniejszych, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty budowy sieci przesyłowej.

Dzięki wykorzystaniu technologii pozyskiwania ciepła w obiegu zamkniętym, możliwe będzie wytwarzanie niewyczerpalnej ilości energii elektrycznej oraz cieplnej. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego rewolucyjnego projektu będzie wiercenie otworu badawczo-parametrycznego Żory GT–1, do głębokości około 6000 m, w celu osiągnięcia skał podłoża prekambryjskiego, gdzie według szacunków temperatura może osiągnąć wartość powyżej 170 stopni C – jest to tzw. anomalia górnośląska. Stanie się to już w najbliższych miesiącach.

- Ten projekt może być dla nas prawdziwą rewolucją, dającą Żorom ogromną przewagę nad innymi miastami. Tani prąd i ogrzewanie pozwolą nie tylko obniżyć koszty funkcjonowania instytucji miejskich, ale też będą magnesem przyciągającym do miasta nowych mieszkańców oraz atrakcyjnych inwestorów – podkreśla Waldemar Socha.

Pomoże firma ze Stanów Zjednoczonych
Miasto nawiązało już intensywną współpracę z partnerem zagranicznym. To firma ze Stanów Zjednoczonych.

- Założenie jest takie, że z taniego prądu i ogrzewania będą korzystały nie tylko miejskie instytucje. Popłynie ono również do budynków mieszkalnych i firm. Pozwoli nam to przyciągać do Żor nowych mieszkańców oraz inwestorów – dodaje Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu.

Jak zaznacza, rozmowy z amerykańskim partnerem są już bardzo zaawansowane. Projekt będzie realizowany i finansowany wspólnie.

- Takich rozwiązań, jakie będą zastosowane w Żorach, nie ma jeszcze nigdzie w Polsce. W naszym kraju bardzo często wykorzystywane są wody geotermalne. W Żorach ich nie mamy, ale energię geotermalną możemy pozyskiwać z podziemnych skał. To jest również bardzo efektywne źródło, wierzymy, że przyczyni się do kolejnego skoku w rozwoju naszego miasta – wskazuje Adrian Lubszczyk.

Technologię wykorzystywania energii geotermalnej ze skał opracowali m.in. Amerykanie. Zakłada ona budowę klasycznej elektrociepłowni z siecią dostarczającą ciepło do mieszkań. Inny będzie tylko sposób jej wytworzenia. Energia elektryczna będzie wytwarzana poprzez pompowanie pod ziemię zimnej wody i wypompowywanie na powierzchnię wody gorącej, która zasili turbiny produkujące prąd. Z dobrodziejstwa taniego prądu i ogrzewania mają korzystać wszyscy żorzanie: mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz instytucje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera