MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie każdy inwalida stanie na "kopercie". Tak chcą posłowie

Michał Wroński
Prawo do parkowania na "kopertach"  ma coraz więcej osób
Prawo do parkowania na "kopertach" ma coraz więcej osób Tomasz Borówka
Miasta nam się wyludniają, a tymczasem inwalidów w nich przybywa. Tak przynajmniej można uznać, sądząc po liczbie wydawanych w urzędach europejskich kart parkingowych. Ich posiadacze mają prawo parkować na ulokowanych w atrakcyjnych punktach miasta "kopertach". W samych tylko Katowicach przed 2 laty wydano ponad 970 takich dokumentów, w ubiegłym roku ta liczba przekroczyła już 1100, a w tym roku - jeśli utrzymane zostanie dotychczasowe tempo - sięgnie 1200.

W całej Polsce uprawnionych do parkowania na "kopertach" jest około 600 tys. osób. Ilu z nich faktycznie ma problemy z poruszaniem się i zasługuje na specjalne przywileje w ruchu miejskim? Tego nie wiadomo.

Urzędnicy nie mają jednak wątpliwości, że obecnie kartę parkingową można dostać zbyt łatwo (wystraczy mieć orzecenie o niepełnosprawności i udowodnić, że cierpi się na jedno z 12, niekoniecznie związanych z upośledzeniem narządów ruchu, schorzeń). Dlatego kiedy w czerwcu resort transportu poprosił o opinię w tej sprawie, odpowiedź mogła być tylko jedna.

- Wskazaliśmy na konieczność radykalnego zaostrzenia przepisów i stworzenia systemu, który umożliwi sprawdzenie, czy osoba legitymująca się kartą naprawdę ma do niej prawo - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Katowicach.
Pierwszy krok w stronę takich rozwiązań został zrobiony. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny na ostatnim posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Zakłada on, że europejskie karty parkingowe wydawane będą na 5 lat, a nie dożywotnio (jak jest teraz) i będą lepiej zabezpieczane przed fałszerstwem. Za posługiwanie się cudzym dokumentem ma grozić grzywna (obecnie zdarza się, że po śmierci posiadacza karty jest ona nadal wykorzystywana przez jego bliskich), a dla ułatwienia weryfikacji kart ma powstać centralny ich rejestr.

- Dziś nie ma nad tym żadnej kontroli. W efekcie miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych wykorzystywane są niezgodne z przeznaczeniem - mówi bielski poseł Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący wspomnianej komisji.

Zastrzega jednak, że termin wejścia w życie nowych przepisów uzależniony jest w dużej mierze centralnego rejestru kart.

- Kompromisowo uzgodniliśmy, że nastąpi to 1 stycznia 2014, ale tak naprawdę to wciąż kwestia do dyskusji - mówi poseł Szwed.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!