MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie Rybnicki Okręg Węglowy, a Wodorowy. W Rybniku zainaugurowany został projekt ROW 2.0. Wodór przyszłością miasta?

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W Rybniku zainaugurowany został projekt ROW 2.0
W Rybniku zainaugurowany został projekt ROW 2.0 W. Zielińska, UM Rybnik
W Rybniku zainaugurowany został projekt ROW 2.0. Zdaniem urzędników to przedsięwzięcie, które określa wodorową przyszłość Rybnika. - Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – to brzmi dumnie, choć niektórzy mówią - nierealistycznie, ale ja głęboko wierzę w tę ideę – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rybnicki Okręg Węglowy to już przeszłość? Miasto: czas na wodór

ROW 2.0. To projekt zainaugurowany przez miasto Rybnik, które ma określać wodorową przyszłość miasta. To wspólny projekt z Politechniką Śląską, którego celem ma być transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego, w Rybnicki Okręg Wodorowy. Chodzi o ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii.

- Musimy rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata, ale już teraz musimy myśleć co dalej. Rybnicki Okręg Wodorowy to inicjatywa, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, a która chce połączyć duży biznes, Politechnikę Śląską i potrzeby lokalnych samorządów. Ta współpraca ma sen - przekonywał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W piątek 22 marca, w Rybniku odbyła się konferencja inaugurująca nowy projekt, w którym wzięła udział przedstawicielka Ministerstwa Przemysłu. Jak podkreślała, w spectrum działania ministerstwa jest działanie na rzecz transformacji Śląska nie tylko pod kątem wygaszania górnictwa węgla kamiennego, ale również na rzecz holistycznego działania w zakresie transformacji Śląska.

- Chodzi między innymi o popieranie różnego rodzaju strategii, których przykładem jest właśnie Rybnicki Okręg Węglowy – już nie Węglowy, ale Wodorowy. To przykład dla innych samorządów, że to co powstaje w zaciszu naukowych gabinetów staje się technologią dostępną dla nas wszystkich i za chwilę będzie po prostu zwykłą technologią. Będziemy stałymi obserwatorami tych badań - podkreślała Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych.

Porozumienie o współpracy badawczo-naukowej

W piątek 22 marca, na rybnickim kampusie podpisano również porozumienie o współpracy badawczo-naukowej pomiędzy Politechniką Śląską, miastem Rybnik oraz jednym z liderów w produkcji autobusów zasilanych wodorem, spółką PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Jak wskazują rybniccy urzędnicy, porozumienie określa zasady współpracy na linii, biznes-samorząd terytorialny-placówka naukowa, której celem będzie m.in. badanie procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w trakcie ich eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z tego rodzaju usług publicznych oraz możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń tego rodzaju środka transportu.

- Współpraca trzech partnerów – środowiska naukowego, samorządowego i podmiotów prywatnych to najlepszy model rozwoju każdego biznesu, a szczególnie biznesu, który dopiero się rozwija, jakim jest łańcuch wartości wodorowej – mówi Maciej Nietopiel, prezes Zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. - Nasze zaangażowanie polega na tym, że jesteśmy w stanie dostarczyć te technologie i zaimplementować je w tkance miejskiej. Już w tej chwili dostarczamy do Rybnika zielony wodór na naszą stację tankowania, po Rybniku jeździ 20 autobusów wodorowych, które wożąc pasażerów nie emitują żądnych szkodliwych substancji. Mam nadzieję, że w przyszłości ta współpraca będzie się rozwijała równie intensywnie jak dotychczas – dodaje prezes.

Z kolei zdaniem dr. hab. Zygmunta Łukaszczyka, dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, ROW w ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy, to świetna inicjatywa - mówił dr hab. Zygmunt Łukaszczyk.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera