Nie żyje Marcin Babko, dziennikarz, muzyk, krytyk, producent...

  Nie żyje Marcin Babko, dziennikarz, muzyk, krytyk, producent Sadza Soap, mydła jak węgiel

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marcin Babko
  1/5
  przejdź do galerii

  Marcin Babko ©Uniwersytet Śląski

  Marcin Babko nie żyje. Tragiczna wiadomość została potwierdzona przez najbliższych. Marcin Babko urodził się w 1975 roku w Sosnowcu. Był absolwentem bohemistyki na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego i Podyplomowego Studium Dziennikarstwa UŚ. Ostatnio zasłynął jako producent Sadza Soap, czyli mydła przypominającego węgiel.
  Marcin Babko nie żyje. Zmarł śmiercią tragiczną.

  Marcin Babko był dziennikarzem, muzykiem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, animatorem kultury, producentem... te funkcje można by mnożyć.

  Pisał m.in. dla "Gazety Wyborczej", "Jazz Forum", "Prime" i portali internetowych (Witryna Czasopism, Infomuzyka, T-Mobile Music, Górnośląski Informator Muzyczny). Realizował także cykle audycji muzycznych dla radia i telewizji. Był tłumaczem młodej literatury czeskiej i słowackiej (książkowo ukazały się: powieść Jáchyma Topola Anioł (2002), zbiór opowiadań Michala Hvoreckiego W misji idealnej czystości (2002), tomik poezji Petra Šuleja Wiersze (2003); a także wiele tekstów w pismach literackich).
  Autor książek biograficznych m.in.: o grupie Coldplay – Otwórz oczy (2006) i o Irku Dudku - Ziuta Blues (2008). Autor tekstów w książkach towarzyszących płytom Shakin' Dudi, DiM i Ireneusza Dudka (2006-2011).

  CZYTAJCIE TEŻ: POGRZEB MARCINA BABKO W SOBOTĘ, 3 GRUDNIA

  Marcin Babko to też artysta audiosfery, autor tekstów, wokalista i generator szumów w zespołach: hipiersoniK (debiutancki album czarna skrzynka 2013), Muariolanza (w latach 2006-2010 nagrał z nim cztery wysoko ocenione płyty), Babie Lato (EP Zachodnia Kraina - 2014), Frank Babko i Kamienie. Zagrał na harmonijce ustnej na płycie Pogodno Hajle Silesia. Wystąpił gościnnie na koncertach legendarnej brytyjskiej grupy Hawkwind (2008 i 2012). Napisał teksty do większości utworów na trzeciej płycie hardrockowej grupy Kruk Be3 (2012).

  Pisaliśmy o jego działaniach muzycznych:

  Babko był założycielem wydawnictwa Falami (http://www.falami.pl), w którym przez cztery lata wydał 18 płyt – głównie młodych artystów z województwa śląskiego. Wszystkie zyskały znakomite oceny i recenzje – nie tylko w branży muzycznej (Falami jest wielokrotnym finalistą „Śląskiej Rzeczy” - prestiżowego konkursu w dziedzinie projektowania i dizajnu). Pomysłodawca, organizator i wydawca cyklu „Sealesia", w ramach którego ukazały się płyty kompilacyjne z najciekawszymi piosenkami młodych zespołów z województwa śląskiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo