Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne owady w Polsce. Ich ugryzienie może powodować wiele dolegliwości, a nawet śmierć! Co robić w przypadku ukąszenia?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Ukąszenia bagnika nadwodnego mogą być trudne do gojenia, a jad tego owada może powodować silne i trwające kilka dni zatrucie organizmu. Objawy zatrucia mogą obejmować ból głowy, biegunkę i wymioty. Jest to wynikiem substancji toksycznych obecnych w jadzie bagnika nadwodnego, które wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka.Ponadto, ukąszenie bagnika nadwodnego może prowadzić do wystąpienia miejscowego obrzęku, zaczerwienienia oraz intensywnego swędzenia wokół ugryzienia. Reakcje alergiczne na jad bagnika nadwodnego są również możliwe, co może prowadzić do wystąpienia trudności w oddychaniu, uczucia duszności oraz obrzęku twarzy i gardła. W takich przypadkach natychmiastowa pomoc medyczna jest niezbędna.
Ukąszenia bagnika nadwodnego mogą być trudne do gojenia, a jad tego owada może powodować silne i trwające kilka dni zatrucie organizmu. Objawy zatrucia mogą obejmować ból głowy, biegunkę i wymioty. Jest to wynikiem substancji toksycznych obecnych w jadzie bagnika nadwodnego, które wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka.Ponadto, ukąszenie bagnika nadwodnego może prowadzić do wystąpienia miejscowego obrzęku, zaczerwienienia oraz intensywnego swędzenia wokół ugryzienia. Reakcje alergiczne na jad bagnika nadwodnego są również możliwe, co może prowadzić do wystąpienia trudności w oddychaniu, uczucia duszności oraz obrzęku twarzy i gardła. W takich przypadkach natychmiastowa pomoc medyczna jest niezbędna. arch.
W Polsce występują pewne gatunki owadów, których ukąszenia mogą być bolesne lub stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla osób uczulonych. Warto być świadomym tych zagrożeń i zachować ostrożność, zwłaszcza w okresie letnim, gdy owady są najbardziej aktywne. Co prawda nie żyjemy w Australii, gdzie w większości zakamarków kryje się zagrożenie. Warto jednak pamiętać, że należy zachować czujność. Na jakie owady musimy uważać?

Owady stanowią najliczniejszą i wyjątkowo zróżnicowaną grupę zwierząt wśród stawonogów. W Polsce można znaleźć około 30 000 gatunków owadów! Niestety, wśród tych gatunków istnieją także owady jadowite, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla osób uczulonych, w niektórych przypadkach nawet zagrożenie życia.

Na które owady uważać najbardziej? Sprawdź!

Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniami?

Zabezpieczanie się przed ugryzieniami owadów jest istotne, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Istnieje wiele sposobów, które możemy zastosować, aby ograniczyć ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi owadami.A są to m.in.:

  • Świeczki odstraszające
  • Odpowiednia odzież na spacer po lesie
  • Plastry i opaski przeciw owadom
  • Moskitiery na okna
  • Spray odstraszający owady

Wstrząs anafilaktyczny - jak działać w przypadku uczulenia?

Wstrząs anafilaktyczny to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji ze względu na swoje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego, należy podjąć następujące działania:

  1. Usuń żądło: Jeśli widzisz żądło w skórze, delikatnie je usunij. Niektóre owady zostawiają żądło po ukąszeniu, które nadal może wstrzykiwać jad, dlatego ważne jest jego usunięcie, aby ograniczyć dalsze działanie toksyn.
  2. Oceń stan osoby poszkodowanej: Sprawdź, czy jest przytomna i ma trudności z oddychaniem. Jeśli osoba jest przytomna, zapytaj, czy posiada adrenalinę w formie peni lub inne leki przeciwalergiczne. Te informacje są ważne dla dalszej opieki medycznej.
  3. Wezwij pogotowie ratunkowe: Natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy i zgłoś sytuację. Opowiedz dyspozytorowi o wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu owada i podaj wszelkie istotne informacje dotyczące stanu poszkodowanego. Upewnij się, że pozostajesz na linii i utrzymuj kontakt z dyspozytorem do czasu przybycia karetki.
  4. Podaj adrenalinę: Jeśli osoba poszkodowana ma adrenalinę w formie peni, podaj ją jak najszybciej. Ampułkostrzykawka zawiera odpowiednią dawkę leku i jest łatwa w użyciu. Po usunięciu nakładki ochronnej, umieść strzykawkę pod kątem prostym do przednio-bocznej części uda i wstrzyknij adrenalinę.
  5. Nie podawaj tabletek osobom nieprzytomnym: Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, nie podawaj mu żadnych tabletek, w tym leków przeciwhistaminowych. Odczekaj na przybycie medyków.
  6. Ułóż poszkodowanego w pozycji leżącej: Połóż poszkodowanego w pozycji leżącej i podnieś mu nogi nieco do góry. Ta pozycja może pomóc w zapewnieniu lepszego krążenia krwi.

Pamiętaj, że wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu owada jest stanem pilnym, który wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Powyższe wskazówki mają na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy, ale nie zastępują profesjonalnej opieki medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu owada niezwłoczne wezwanie karetki jest niezbędne.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera