MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem wielu kobiet. Jak sobie z nim radzić?

Paula Goszczyńska
Problem nietrzymania moczu to wciąż temat tabu. W jaki sposób możemy uzyskać pomoc - radzi Elżbieta Woś, fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Wiele kobiet cierpi z powodu osłabienia dna miednicy. Dlaczego?

Najistotniejszym czynnikiem prowadzącym do zaburzeń funkcji dna miednicy jest poród, podczas którego mięśnie ulegają znacznemu rozciągnięciu i nietrenowane odpowiednio po porodzie, nie odzyskują już swojej poprzedniej aktywności. Drugim ważnym czynnikiem jest okres menopauzy i zmiany stężeń hormonów, syntezy kolagenu, zwiotczenie i postępująca dysfunkcja nietrenowanych wcześniej mięśni, co może w konsekwencji prowadzić do problemu z nietrzymaniem moczu.

Czy problemy z nietrzymaniem moczu są powszechne?

Nietrenowane mięśnie dna miednicy wiotczeją już po 25. roku życia. Problem nietrzymania moczu dotyka 3,5 miliona Polek, przy czym 10-15 procent dotyczy właśnie kobiet w przedziale wiekowym 20-30 lat. Ponadto na tę przypadłość cierpi co druga kobieta po 50. roku życia. Jest to problem bardzo wstydliwy. U osób młodszych, u których występowały incydenty wyciekania moczu przy wysiłku, kaszlu, kichania - średni czas, jaki upłynął od zauważenia objawów do decyzji o leczeniu wynosi około 9 lat. Dzieje się tak, ponieważ nikt tych osób nie informuje o możliwościach leczenia. Największymi barierami jest wstyd, przekonanie, że to stan normalny, który sam przejdzie, oraz strach przed operacją.

Co zrobić, gdy pacjentka odczuwa bóle miednicy?

Problem bólu w obrębie miednicy należy zawsze rozważać pod kątem interdyscyplinarnym. W przypadku terapeutów badanie ortopedyczne jest bardzo ważne, ale nie należy zapominać o innych strukturach, które chronią pierścień miednicy. Jeżeli terapeuta nie będzie uważnie słuchać i prawidłowo badać, może przeoczyć wiele problemów. Warto współpracować, prowadząc kobiety z dolegliwościami okolicy miednicy, z ginekologiem, urologiem i proktologiem, po to, by na problemy te spojrzeć globalnie. Każda dolegliwość bólowa będzie powodowała wzmożone napięcie tkanek, a w konsekwencji ból. Jeżeli terapia nie jest wprowadzona odpowiednio wcześnie, będzie to skutkowało licznymi kompensacjami całego ciała. Zaproponowane leczenie dotyczy dna miednicy, ale także trzewi, przepony i górnego otworu klatki piersiowej. Warto pamiętać, że należy zadbać o siebie na każdym etapie życia. Nieistotne, czy jesteś seniorką, zabieganą trzydziestolatką, młodą, czy przyszłą mamą.

Czy uprawianie sportu może pomóc?

Na całym świecie zrobiono wiele badań, z których wynika, że sportsmenki mają bardzo duży problem z nietrzymaniem moczu. To, że kobieta ma silne mięśnie brzucha, nie oznacza, że ma wydolne mięśnie dna miednicy. Podczas biegania, dźwigania, ale także podczas kaszlu może dochodzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. Dlatego kobiety uprawiające sport powinny zadbać nie tylko o siłę mięśniową, ale i o wytrzymałość oraz koordynację z innymi grupami mięśniowymi. Niezwykle istotne jest, by panie z problemami nietrzymania moczu skonsultowały się z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni