MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronawirus! U kogo symptomy mogą różnić się od tych obserwowanych najczęściej?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jovan Mandic/123RF
Objawy koronawirusa to jeden z najważniejszych tematów pandemii. Na ich podstawie można rozpoznać wstępnie zakażenie, problem jednak w tym, że jego oznaki są tak zróżnicowane i występują w tak różnym czasie, że łatwo się pomylić. Wyjaśniamy, u kogo mogą wystąpić nietypowe symptomy infekcji, jak często ma to miejsce oraz w jaki sposób są odczuwane przez chorych. Sprawdź, czy też możesz mieć koronawirusa!

Nowy wirus może atakować nie tylko układ oddechowy, ale też trawienny, krwionośny czy nerwowy. Zmiany, które powodowane są przez patogen dotyczą w różny sposób różnych zakażonych. Nie zawsze łatwo skojarzyć je z COVID-19.

Problemem jest ponadto fakt, że w zależności od badanej grupy aż 20-40 proc. zakażonych to osoby bezobjawowe. Pojęcie braku symptomów dotyczy przy tym momentu zbierania danych i nie wiadomo, czy nie rozwiną się one w ciągu kolejnych tygodni, bo możliwy jest również taki przebieg choroby.

Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.

W badaniu omówionym w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów, zaobserwowano pojawianie się objawów w trzech grupach obejmujących odmienne obszary w organizmie:

 • objawy oddechowe (kaszel, duszność, odkrztuszanie wydzieliny, gorączka),
 • objawy mięśniowo-szkieletowe (ból mięśni, ból głowy, zmęczenie),
 • objawy żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, biegunka, wymioty).

Nie ma jednak reguły, kiedy te objawy wystąpią, w jakiej kombinacji i kolejności. Wpływa na to wiele różnych czynników, w większości jeszcze niepoznanych.

Wiele osób ignoruje zalecenia epidemiologów związane z ochroną przed koronawirusem. Ryzyko zarażenia się nim rośnie tym bardziej, a zwiększająca się liczba potwierdzonych przypadków już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z informacji powtarzanych na temat COVID-19 są nieprawdziwe, a których nie warto ignorować.Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!

13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które...

Kolejność występowania objawów w COVID-19

W większości przypadków koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje objawy ze strony układu oddechowego. Najczęściej występującą kolejność ich pojawiania się ustalili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, a mianowicie jest to:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • bóle mięśni (w jednym z badań występowały u 14 proc. chorych),
 • dreszcze (w ok. 11 proc. przypadków),
 • ewentualnie nudności, wymioty, biegunka.

U chorych przeważają objawy ze strony dolnego układu oddechowego – aż 60 proc. ma gorączkę, kaszel i duszności. Dolegliwości ze strony górnego odcinka układu oddechowego (ból gardła, katar, przekrwienie spojówek) dotyczą mniej niż 20 proc. zainfekowanych koronawirusem.

U 5-15 procent zarażonych (zwłaszcza osób starszych, mężczyzn i pacjentów z dodatkowymi chorobami) COVID-19 może skutkować ciężką chorobą ogólnoustrojową, nadkrzepliwością, niewydolnością wielonarządową i zgonem.

Dowiedz się więcej na temat:

Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem

Nietypowe objawy COVID-19 to niekoniecznie pojedyncze symptomy, które występują w stosunkowo rzadkich przypadkach. Chodzi raczej o to, że nie zawsze pojawia się ich typowy zestaw, czyli gorączka, kaszel i duszność, czy też cała grupa dotycząca jednej lokalizacji infekcji.

U niektórych pacjentów objawy inne od tych oddechowych pojawiają się wybiórczo, w nietypowych kombinacjach lub w innym czasie niż u większości osób. Mogą być również tak odmienne od tego, co kojarzymy z koronawirusem, jak zmiany skórne, zakrzepica, zespół majaczeniowy, dzwonienie w uszach, zapalenie spojówek, a nawet zapalenie jąder u mężczyzn.

Rozwój zakażenia odmienny od „normy” dotyczy zwłaszcza dzieci, osób starszych oraz pacjentów z chorobami współtowarzyszącymi. Poza tym z uwagi na ochronne działanie hormonów i silniejszy układ odpornościowy kobiety chorują na koronawirusa inaczej niż mężczyźni, którzy na COVID-19 zapadają też częściej.

Jak do tej pory stwierdzono pewne odstępstwa od „standardowego” przebiegu COVID-19 w określonych grupach zarażonych, m.in.:

 • młodsi pacjenci częściej wykazują objawy ze strony uszu, nosa i gardła,
 • u starszych pacjentów częściej występuje gorączka, utrata apetytu i zmęczenie,
 • u kobiet obserwuje się częstsze występowanie utraty węchu, zmęczenie, bóle głowy i zatkanie nosa,
 • u osób z cukrzycą objawy powikłań sercowo-naczyniowych, na które są one w szczególności narażone, są słabiej wyrażone. Z tego powodu niebezpieczne incydenty sercowe wywołane przez COVID-19 mogą powodować trudniej rozpoznawalne dolegliwości, bo zawałowi może nie towarzyszyć silny ból wieńcowy, a udarowi niedokrwiennemu – tylko nieznaczne osłabienie którejś z kończyn, osłabienie mowy, wymioty czy nawet ból głowy.

Co ważne, pojawianie się niektórych nietypowych objawów dotyczy wczesnych etapów zakażenia koronawirusem. Jest przy tym częstsze niż występowanie symptomów infekcji górnego układu oddechowego.

W sytuacji, gdy dolegliwości mogą oznaczać COVID-19, należy szukać pomocy lekarskiej i wykonać wiarygodny test na koronawirusa, jakim jest badanie genetyczne (molekularne).

Dowiedz się więcej na temat:

ZOBACZ: Ministerstwo zdrowia zapewnia, że nie brakuje łóżek ani respiratorów dla zarażonych koronawirusem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni