18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy pomnik papieski stanie w Gliwicach

Marlena Kin-Polok
Tak będzie wyglądał nowy pomnik papieski.
Tak będzie wyglądał nowy pomnik papieski. Marlena Polok-Kin
Oryginalny odlew z brązu powstaje w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Odsłonięty zostanie na zakończenie rocznicowych obchodów 10-lecia wizyty Jana Pawła II w Gliwicach - 17 czerwca.

Odmienny w charakterze od wszystkich znanych, symbolizujący równocześnie Ducha świętego pod postacią gołębia i pamiętne słowa Jana Pawła II Niech zstąpi duch Twój... pomnik stanie nieopodal gliwickiej katedry pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Równocześnie - obok poświęconemu papieżowi Centrum Edukacyjno-Kongresowego noszącego jego imię. Niezwykle dynamiczna i nowoczesna rzeźba - wraz z cokołem - będzie miała około cztery metry wysokości.

Oryginalny odlew z brązu powstaje w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Odsłonięty zostanie na zakończenie rocznicowych obchodów 10-lecia wizyty Jana Pawła II w Gliwicach - 17 czerwca o godz. 17.

Uroczystości - jak podczas pamiętnej wizyty - organizują wspólnie diecezja gliwicka i samorząd Gliwic. Jak podkreślił prezydent Zygmunt Frankiewicz, modlitewnemu skupieniu w intencji beatyfikacji będzie towarzyszyć bogaty program kulturalny. Całość odbędzie się na osi katedra - plac Krakowski.
Pierwowzorem gliwickiego pomnika była statuetka - prezent dla Jana Pawła II autorstwa prof. Stanisława Słodowego. Zawiózł ją papieżowi w 2001 roku prof. Bolesław Pochopień, ówczesny rektor Politechniki Śląskiej.

- Ojciec święty był zdumiony taką wizją twórczą i zachwycony tą statuetką jako że po raz pierwszy nawiązano taką pracą do jego słów - powiedział wczoraj biskup pomocniczy diecezji gliwickiej, Gerard Kusz. - Nie przeszkadzajmy zatem Duchowi świętemu, dajmy mu działać tak, jak 10 lat temu, a wszystko z jego pomocą uda się znakomicie - mówił wczoraj z uśmiechem.

Prof. Słodowy świadomie dążył do tego, by jego praca nie miała charakteru typowo pomnikowego. Jego dzieło to stylizowane wyobrażenie gołębicy sięgającej jednym skrzydłem ziemi. Na płaszczyźnie artysta umieścił kontur Polski wraz z zaznaczonymi miastami: Gdańskiem, Warszawą i Gliwicami.

I właśnie w Gliwicach styka się skrzydło gołębicy z mapą Polski. Wokół okrągłego medalu z konturem Polski jest napis Niech zstąpi Duch Twój.

Część religijną uroczystości i sam pomnik sfinansowała gliwicka diecezja, występ braci Golców oraz całą obsługę czterodniowej uroczystości - miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni