Niezwykły kalendarz 2014 z okazji 760-lecia praw miejskich...

  Niezwykły kalendarz 2014 z okazji 760-lecia praw miejskich Bytomia [ZOBACZ]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kalendarz 2014 z Bytomia
  1/6
  przejdź do galerii

  Kalendarz 2014 z Bytomia ©Tomasz Kiełkowski

  Bytom wydał niezwykły kalendarz 2014. Składają się na niego obrazy stworzone z połączenia współczesnych zdjęć ze starymi pocztówkami. Autorem obrazów jest Tomasz Kiełkowski z Dziennika Zachodniego, twórca projektu Linie Czasu.
  Bytom wydał oryginalny kalendarz na 2014 r.

  Świętujący w przyszłym roku 760-lecie praw miejskich Bytom wydał jubileuszowy kalendarz. Na jego kartach współczesne zdjęcia zostały połączone ze starymi pocztówkami, a całość dopracowana w najmniejszym szczególe.

  ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z KALENDARZA BYTOMIA NA 2014 R.
  BYTOM 100 LAT TEMU I DZIŚ - NIESAMOWITE ZDJĘCIA Z KALENDARZA


  W powstanie kalendarza zaangażowanych było mnóstwo osób: znawcy i pasjonaci historii, kolekcjonerzy pocztówek, fotograficy i graficy.

  - Planując jubileuszowy kalendarz wiedzieliśmy, że musi on mieć charakter historyczny. Jednocześnie chcieliśmy, by było to coś ciekawszego niż samo pokazanie pocztówek sprzed lat - powiedział Krzysztof Turzański, naczelnik Wydziału Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami. - Chcieliśmy pokazać, że Bytom był i jest piękny - dodał.

  Stare pocztówki udostępnili: Tadeusz Urban, Izabella Wójcik-Kuehnel i Maciej Skalski, kilka pochodzi też ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego. Autorem współczesnych zdjęć jest Tomasz Kiełkowski - redaktor z Dziennika Zachodniego, fotografik, miłośnik historii i kultury Górnego Śląska, architektury i modernizmu. On też opracował fotografie tak, by „nowe” płynnie połączyło się ze „starym”.

  Efekt wizualny jest niezwykły. Np. na dzisiejszej ul. Podgórnej współcześni mieszkańcy spacerują obok bytomian uwiecznionych na przełomie lat 20. i 30. XX wieku na tej samej ulicy, wówczas noszącej nazwę Schiesshausstrasse. Witryny współczesnych sklepów sąsiadują z dawnymi szyldami.

  Na innej karcie kalendarze damy z 1915 r. spacerują tuż obok całkiem współczesnego tramwaju. Na kolejnej obok dorożek uwiecznionych na dzisiejszym pl. Kościuszki stoją współczesne samochody. Na jeszcze innej pocztówce można zobaczyć bytomską synagogę, spaloną przez Niemców w 1938 r.

  Jak mówią przedstawiciele bytomskiego magistratu, popularność kalendarza przerosła wszelkie oczekiwania, trzeba było dodrukować kolejne egzemplarze. Kalendarz w dalszym ciągu można kupić w Biurze Promocji Bytomia. Został wydany w kilku różnych wersjach, np. ściennej, książkowej i na biurko. Na bazie kalendarza powstały też gadżety, np. widokówki i podstawki pod mysz komputerową.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Gdzie najtaniej na zakupy [PORÓWNANIE CEN W MARKETACH]
  *Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
  *Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo