MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych! Wzrosły limity zużycia energii. Będą zwroty nadpłat

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Rząd nie tylko o zwiększa limity zużycia prądu, ale także ustala jednolitych dla wszystkich stawki maksymalnych cen po ich przekroczeniu.
Rząd nie tylko o zwiększa limity zużycia prądu, ale także ustala jednolitych dla wszystkich stawki maksymalnych cen po ich przekroczeniu. 123rf.com/devenorr
Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. będzie działać dalej! Dla każdego z nas oznacza to wyższe limity zużycia energii i niższe ceny. Rząd przewiduje wsparcie dla gospodarstw domowych i firm, a zapowiada także zwroty nadpłat.

Spis treści

Zamrożone ceny energii przy wyższym zużyciu

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa na swoim Twitterze zapowiedziała zwiększenie limitów zużycia energii elektrycznej, do których nastąpi zamrożenie cen dla gospodarstw domowych.

W 2022 roku przyjęto ustawę, która zamrażała ceny energii elektrycznej w 2023 roku na poziomie z roku ubiegłego. Dotyczyło to jedynie zużycia na konkretnym poziomie, powyżej którego ceny maksymalne również zostały określone.

W lipcu 2023 rząd zwiększa limity zużycia prądu nie tylko dla gospodarstw domowych i ustala:

  • 3000 kWh (zamiast 2000 kWh) dla gospodarstw domowych
  • 3600 kWh (zamiast 2600 kWh) dla osób z niepełnosprawnościami
  • 4000 kWh (zamiast 3000 kWh) dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny

Minister Moskwa tłumaczy, że to państwo powinno zapewnić obywatelom bezpieczeństwo:

Dlatego właśnie przyjęte zostały ustawy ograniczające wysokość cen energii elektrycznej, które weszły w życie w 2022 r. Ich celem było wsparcie dla polskich rodzin, jednostek samorządu terytorialnego oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przed skutkami wojny energetycznej wywołanej przez Rosję - mówi.

Już przekroczyłeś limity? Dostaniesz zwrot

W wielu przypadkach z pewnością już doszło do przekroczeń limitów. Czy takie osoby zapłacą wyższe rachunki? Nie, co potwierdza minister Moskwa. Podkreśla ona, że ewentualna nadpłata wykorzystana zostanie na poczet następnego rozliczenia z dostawcą prądu. W ten sposób rząd chce zapewnić równe traktowanie wszystkich Polaków.

Niższe ceny prądu dla firm i samorządów

Ministerstwo podaje także, że od 1 października 2023 r. niższe maksymalne stawki za energię elektryczną dotyczyć będą także samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów wrażliwych - szkół, szpitali, przedszkoli. Maksymalna stawka zostanie zrównana ze stawką dla gospodarstw domowych i wyniesie 693 zł za 1000 kWh. Dotychczas maksymalna stawka dla samorządów i firm z sektora MŚP wynosiła 785 zł za 1000 kWh.

Ale dodatkowe benefity mogą dotyczyć każdego z nas!

Jeżeli w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 r. dane gospodarstwo domowe zmniejszy zużycie prądu o co najmniej 10 procent, to także o tyle zmniejszy się rachunek za energię elektryczną rozliczony w 2024 roku. To nie tylko sposób na niższe rachunki, ale także realny wpływ każdego z nas na ochronę środowiska.

Podatek od nadmiarowych zysków sfinansuje zamrożenie cen energii

Kancelaria premiera poinformowała również, że podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 roku. Za nadmierne dochody ma być uznane przekroczenie 120 proc. średnich dochodów z ostatnich czterech lat. Taki dochody zostaną obciążone 33-procentowym podatkiem, a uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na częściowe finansowanie obniżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i podmiotów wrażliwych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych! Wzrosły limity zużycia energii. Będą zwroty nadpłat - Strefa Biznesu