MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do wojska marsz! Co zrobić, by dostać się do wojska? Ile może zarobić żołnierz? Sprawdź najważniejsze informacje

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Anna Kaczmarz / Polska Press
Czy marzysz o służbie wojskowej i chcesz dowiedzieć się, jak się do niej dostać? A może zastanawiasz się, ile można zarobić będąc żołnierzem? Służba w wojsku to nie tylko szansa na rozwój osobisty, ale także na pełnienie ważnej roli w obronie kraju oraz wspieraniu misji pokojowych na świecie. W naszym artykule przyjrzymy się najważniejszym kwestiom związanym z rekrutacją do wojska oraz perspektywom finansowym dla żołnierzy. Odkryj, jakie kroki należy podjąć, aby zostać żołnierzem.

Spis treści

Płace w Wojsku Polskim 2024. Ile może zarobić żołnierz?

Wynagrodzenie w Wojsku Polskim jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 27 marca 2023 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Początkowe wynagrodzenie wynosi co najmniej 4960 złotych miesięcznie, jednakże, wraz z nabywanym doświadczeniem oraz awansami na kolejne stopnie kwoty rosną. Ponadto, wojskowi mają także możliwość otrzymywania różnorodnych dodatków, które dodatkowo zwiększają ich wynagrodzenie.

Sprawdź ile można zarobić w wojsku!

Dodatki na jakie może liczyć żołnierz

 • Trzynasta pensja;
 • dodatki stażowe, specjalne, kompensacyjne i służbowe;
 • dodatek motywacyjny dla podoficerów i szeregowych;
 • dodatek za rozłąkę – w 2022 roku to 810 zł miesięcznie – oraz zwrot kosztów przejazdu do rodziny, jeśli służysz poza miejscem zamieszkania;
 • świadczenie motywacyjne – 1500 zł dla żołnierzy ze stażem od 25 do 28 lat i 6 miesięcy oraz 2500 zł dla żołnierzy ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy;
 • nagrody uznaniowe;
 • nagrody jubileuszowe przyznawane po 20 i więcej latach służby (w wysokości od 75% do 300% miesięcznego wynagrodzenia wraz ze stałymi dodatkami);
 • wynagrodzenie za czasowe pełnienie obowiązków; NOWOŚĆ! przysługuje już po miesiącu pełnienia obowiązków;
 • wynagrodzenie za służbę poza granicami państwa;
 • należności za przeniesienie służbowe:
 • ryczałt za przeniesienie w wysokości 3000 zł,
 • zasiłek osiedleniowy – od 3000 zł w przypadku żołnierza, który osiedlił się bez rodziny, do 15 000 zł w przypadku żołnierza, który przesiedlił się z rodziną,
 • ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu,
 • zwrot kosztów przewozu urządzeń domowych;
 • należności za podróże służbowe;
 • prawo do zapomogi w sytuacjach losowych;
 • zasiłek na zagospodarowanie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia wraz ze stałymi dodatkami; UWAGA! Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje Ci, jeśli zostałeś powołany do zawodowej służby wojskowej. Możesz go dostać tylko raz;
 • odprawę przy zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.

Jakie warunki należy spełnić by dostać się do wojska?

Jeżeli jesteś zdecydowany na służbę w wojsku musisz spełnić następujące wymogi:

 • pełnoletność
 • mieć polskie obywatelstwo
 • być niekaranym za przestępstwo umyślne
 • mieć dobry stan zdrowia

Jak zacząć służbę w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej

Na portalu rekrutacyjnym zostanzolnierzem.pl znajdziesz niezbędne informacje oraz formularze do złożenia wniosku o powołanie. Możesz również złożyć wniosek podczas kwalifikacji wojskowej lub w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w Polsce. Oczekuj na kontakt od wojskowych rekruterów, którzy poinformują Cię o terminie i miejscu stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji. W Centrum, w ciągu maksymalnie dwóch dni, przejdziesz przez niezbędne procedury rekrutacyjne, obejmujące rozmowę kwalifikacyjną, wywiad z psychologiem oraz badanie lekarskie. Po pomyślnym ukończeniu tych etapów otrzymasz decyzję o powołaniu na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Służba w Wojsku Obrony Terytorialnej

Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej należy pobrać na stronie Wojska Obrony Terytorialnej, wypełnić go i dostarczyć do WCR właściwego dla Twojego miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Wniosek możesz też wypełnić w WCR.

W Wojskowym Centrum Rekrutacji zajmą się procedowaniem Twojego wniosku, a Ty w tym czasie możesz zapoznać się z materiałami, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Znajdziesz je na stornie wojska.

W Wojskowym Centrum Rekrutacji zostaną zaproponowane Ci kilka terminów, w których będziesz mógł/mogła odwiedzić swoją przyszłą jednostkę wojskową. Nikt nie lubi być zaskakiwany, dlatego stworzono warunki, abyś mógł/mogła nas poznać zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Podczas tych spotkań będziesz miał/miała możliwość zapoznania się z przyszłym dowódcą oraz dowiedzenia się, jak będzie przebiegało Twoje szkolenie. Podczas wizyty w jednostce zostaną zebrane również wymiary ubrań i stopy. WCR poinformuje o dacie spotkania na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas tej rozmowy Komisja sprawdzi Twoją wiedzę ogólnowojskową, którą przyswoiłeś/przyswoiłaś z materiałów, pobranych na etapie 2. Dodatkowo, zweryfikuje dołączone do wniosku dokumenty. Pamiętaj, aby zabrać ich oryginały na spotkanie.

Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej oznacza, że niedługo staniesz przed Wojskową Komisją Lekarską, co jest przedostatnim etapem rekrutacji. Przed Tobą przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych, a także ukończenie szkolenia e-learningowego na dedykowanej platformie dla kandydatów. Na tej platformie zapoznasz się z podstawową wiedzą dotyczącą kandydata na żołnierza TSW. Po ukończeniu wszystkich modułów należy wydrukować certyfikat ukończenia kursu i dostarczyć go bezpośredniemu przełożonemu w trakcie realizowanego szkolenia stacjonarnego. Stosowne skierowania otrzymasz z Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Komendant Wojskowego Centrum Rekrutacji doręczy Ci kartę powołania. Otrzymasz ją nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.

Nabór do Wojsk Specjalnych

Nabór do jednostek Wojsk Specjalnych odbywa się cyklicznie, zależnie od aktualnych potrzeb. Ze względu na wysokie wymagania stawiane przed żołnierzami tych sił zbrojnych, do służby są przyjmowani jedynie najlepsi kandydaci po drobiazgowej selekcji. Warunkami podstawowymi są: nienaganny stan zdrowia, odporność psychiczna oraz bardzo dobra kondycja fizyczna. Dodatkowe atuty to: znajomość języków obcych, ukończone kursy specjalistyczne (np. spadochronowy, płetwonurków) oraz poziom wykształcenia.

Sposób przeprowadzania selekcji oraz jej terminy różnią się w zależności od stanowisk, na które prowadzony jest nabór, jak również od rodzaju jednostki. Wymagania na stanowiska operatorów w zespołach bojowych są znacznie wyższe niż wymogi na stanowiska w pododdziałach wsparcia czy zabezpieczenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera