Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niższy PIT. Do końca roku trzeba wykorzystać te triki i metody, by potem dostać wyższy zwrot podatku lub mniej zapłacić

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Niezależnie, czy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą – mamy możliwość skorzystania z ulg oraz odliczeń. Możemy w ten sposób zyskać na rozliczeniu podatkowym.
Niezależnie, czy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą – mamy możliwość skorzystania z ulg oraz odliczeń. Możemy w ten sposób zyskać na rozliczeniu podatkowym. pixabay
Podatek PIT za 2023 r. - ile wyniesie? To zależy, czy skorzystamy z trików i metod na obniżenie daniny. Są na to różne sposoby, ulgi i odliczenia. Z niektórych z nich należy skorzystać jeszcze w grudniu tego roku. Potem może być już za późno, choć dokumenty do urzędu trzeba wysłać do końca kwietnia 2024 r. Dzięki przywilejom można sporo zaoszczędzić i obniżyć podatek. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić. W przeciwnym razie zapłacimy podatek dochodowy proporcjonalnie do tego, jak dużo i ile zarabiamy.

Spis treści

Niższy podatek za 2023 r. Jak skorzystać z ulg oraz metod obniżających opodatkowanie?

Gdy zakończy się rok podatkowy 2023 r., nadal będzie możliwość skorzystania z różnych sposobów na podatkową optymalizację. Już teraz możemy zrobić kilka rzeczy, które sprawią, że będziemy mieli prawo do niższego podatku. Z jakich ulg i rozliczeń można skorzystać jeszcze w grudniu, by obniżyć podatek za rok 2023?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez e-pity, aż co piąty Polak jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń podatkowych. Zaledwie 38,4% podatników jest przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw podatkowych.

Raport „Co Polacy wiedzą o podatkach” pokazuje, że choć chcielibyśmy zapłacić niższe podatki, to jednak nie zawsze wiemy, jak skorzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń.

Jak skorzystać z przywilejów? Oszacować wysokość przyszłego podatku możemy już teraz. Można to zrobić choćby przy pomocy symulacji rozliczenia. Taka kalkulacja stanowi dobrą wskazówkę, jakie działania podjąć w najbliższych tygodniach, by w przyszłym roku zapłacić fiskusowi mniej.

PIT za 2023 r. Do kiedy trzeba go rozliczyć i złożyć do urzędu skarbowego? Do końca grudnia można podjąć działania, by danina była niższa

Na złożenie rocznego rozliczenia mamy jeszcze sporo czasu - aż do 30 kwietnia 2024 roku. Ale tylko do końca tego roku możemy realnie wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał. Dlatego warto przeprowadzić symulację i zweryfikować, jak będzie wyglądało roczne zeznanie podatkowe. Można to zrobić np. w symulatorze e-pity. Program ten wyliczy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku.

- Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek - podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

Do tego potrzebna jest jednak wiedza o dochodach własnych i członków rodziny, których uwzględnia w rozliczeniu. To te same dane, które będziemy uzupełniać w rocznym rozliczeniu PIT.

Dzięki temu będzie można:

  • wyliczyć z wyprzedzeniem, jakiej wysokości będzie podatek,
  • wpłynąć na kształt rozliczenia,
  • skorzystać z dopasowanych ulg, które pozwolą obniżyć podatek.

Podatek w praktyce. Jakie sytuacje mogą nam obniżyć należność?

Jeżeli zasymulowany podatek okaże się dla nas za wysoki, możemy go zmniejszyć, uruchamiając dodatkowe ulgi i odliczenia.

- Przykładowo Jan Kowalski jako przedsiębiorca wykazał dochód z działalności gospodarczej w kwocie 50 000 zł. Decydując się na termomodernizację swojego domu i wydatek 100 000 zł na instalację paneli fotowoltaicznych i wymianę okien, obniża dochód do 0 zł, a podatek o 2400 zł. Jednocześnie pozostawia sobie możliwość, aby nieodliczoną wartość wydatku na termomodernizację odliczyć od dochodu w roku kolejnym – wyjaśnia Piotr Szulczewski, ekspert ds. podatkowych, e-pity.pl.

W rozliczeniu rocznym warto pamiętać także o ewentualnym spadku, jaki otrzymaliśmy i jakie korzyści podatkowe czerpiemy z tego tytułu.

– Możemy więc założyć, że Pani Anna Bartoszewska decyduje się odliczyć od dochodu wydatek na renowację kamienicy, którą otrzymała 4 lata temu w spadku po matce. Wydatek na prace remontowe może obniżyć jej dochód aż do kwoty 500 000 zł. Realnie jej zobowiązanie podatkowe obniży się o 12% kwoty wydatku (jeśli zarabiać będzie do 120 000 zł) lub o 32% (jeśli zarabiać będzie więcej niż 120 000 zł) - podpowiada Piotr Szulczewski.

Jak to zrobić, żeby dostać wyższy zwrot podatku? Triki i metody

Niezależnie, czy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą – możemy zyskać na rozliczeniu podatkowym. Zapłacimy niższy podatek lub dostaniemy wyższy zwrot z tego, co już zapłaciliśmy. Do końca roku możemy zrobić jeszcze pewne rzeczy, które pozwolą nam zachować więcej pieniędzy dla siebie. Jakie działania możemy podjąć, by obniżyć podatek? Przejdź do galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższy PIT. Do końca roku trzeba wykorzystać te triki i metody, by potem dostać wyższy zwrot podatku lub mniej zapłacić - Strefa Biznesu