Noc Muzeów 2023 w Żywcu. Jakie atrakcje zaplanowało na ten wieczór Muzeum Miejskie?

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Noc Muzeów to najbardziej wyczekiwane wydarzenie kulturalne w roku. Wystawy, pokazy, koncerty i wiele innych atrakcyjnych wydarzeń czeka na zwiedzających w całym kraju.

Noc Muzeów 2023 w Żywcu

Goście muzeum podczas wieczornego zwiedzania będą mieli doskonałą okazję, aby zapoznać się z ciekawą wystawą malarstwa Anny Bukowskiej-Kołodziejczak. Artystka pochodząca z Żywca zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią,

- W moich pracach trudno doszukać się jednej drogi, raczej jest to jedna linia z wieloma wątkami na rozległym terenie poszukiwań. W tworzeniu moich prac kieruję się często spontanicznością, intuicją, nie lekceważę ciągłego ruchu i rotacji elementów. Improwizuję jak jazzman, który gra głęboko ze swojej duszy. Zresztą muzyka jazzowa jest dla mnie wielkim natchnieniem i inspiracją. Malarstwo traktuję jak wielką przygodę, a poprzez formę i kolor szukam swojego obrazu rzeczywistości, porzucając figuratywność i jej rzeczywisty przedstawiający wymiar – podsumowuje swoją twórczość artystka.

W ten wyjątkowy wieczór zwiedzający będą mieli okazję zwiedzić również wystawę czasową „Żywiecka Habsburżanka” poświęconą Marii Krystynie Habsburg (1923-2012).

- Na wystawie zaprezentowane zostały liczne pamiątki naszej księżnej - księgozbiór, porcelana czy fragmenty garderoby. Unikalne zdjęcia, pocztówki, korespondencja wzbogacają historię i losy życia Marii Krystyny. Warto zwrócić uwagę na wybrane dokumenty księżnej z jej archiwum np. Błogosławieństwo od Ojca Świętego Jana Pawła II (2003), poświadczenie zameldowania (31.08.2001) czy zaświadczenie o prawa do głosowania (28.05.2009). Na wystawie nie zabrakło także dziejów i pamiątek najbliższej jej rodziny, dziadków, rodziców, rodzeństwa, matki chrzestnej. Uwagę przykuwają obrazy autorstwa Marii Teresy (babcia księżnej), przedstawiające kwiaty, przyrodę oraz miniatury – portrety żywieckich Habsburgów autorstwa Marii Dąbrowskiej (dar Renaty Habsburg). Po raz pierwszy będzie można zobaczyć książkę autorstwa Alicji Habsburg (matka Marii Krystyny) „Księżna Partyzant”, wydaną w 1974 r. w Szwecji. Szczególnym eksponatem jest „Dziejopis Żywiecki” Andrzeja Komonieckiego – informuje Muzeum Miejskie w Żywcu.

Tradycyjne stroje mieszczan żywieckich

Na szczególną uwagę zasługuje również stała ekspozycja muzealna przedstawiająca tradycyjne stroje mieszczańskie dawnych mieszkańców miasta zwanych putoszami.

W kwietniu Zarząd Asysty Żywieckiej wystąpił z wnioskiem o wpisanie "Tradycji noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W dniu 25 kwietnia w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w debacie o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym wzięły udział Dorota Firlej prezes oraz Beata Słowik związane na stałe z Asystą Żywiecką. Prace nad wpisem na Krajową Listę dziedzictwa niematerialnego"Tradycji ubierania i noszenia stroju mieszczańskiego" wciąż trwają.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie