Nowa inicjatywa Śląskiej Izby Lekarskiej - "Niezbędne dla...

  Nowa inicjatywa Śląskiej Izby Lekarskiej - "Niezbędne dla zdrowia"

  DM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ramach podjętej w ub. roku akcji edukacyjnej „Nie żyj złudzeniami, zdrowie jest najważniejsze" Śląska Izba Lekarska zorganizowała jej IV edycję, pod hasłem „Niezbędne dla zdrowia”. Celem akcji jest poprawa stanu zdrowotności polskiego społeczeństwa poprzez przekazywanie rzetelnej wiedzy dotyczącej wybranych zagadnień medycznych i wzmacnianie świadomości w tym względzie.
  Nowa inicjatywa Śląskiej Izby Lekarskiej - "Niezbędne dla zdrowia"
  Poradnik „Niezbędne dla zdrowia” powstał z inicjatywy ŚIL przy udziale Śląskiej Izby Aptekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach oraz Federacji Pacjentów Polskich. Współuczestniczenie w akcji Federacji Pacjentów Polskich ma szczególną wartość i znaczenie dla świadomego i przemyślanego udziału pacjentów w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, co ma niebagatelne znaczenie dla efektywności systemu ochrony zdrowia .
  Prawo do ochrony życia i zdrowia gwarantuje nam Konstytucja. Coraz częściej pojawia się jednak oczekiwanie, że „zdrowie” mają dostarczać organizatorzy ochrony zdrowia (w tym nie stroniący od obietnic politycy i decydenci), a przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, aptekarze i inni pracownicy medyczni, a pacjent ma być tylko odbiorcą tego dobra. Tymczasem odpowiedzialność za zdrowie wobec ograniczonych możliwości (pomimo stałego postępu) medycyny naprawczej ponoszą w znacznej mierze sami pacjenci.
  Zdaniem Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach Jacka Kozakiewicza: „Zdrowie było, jest i będzie najwyższym dobrem, najlepszą inwestycją zarówno indywidualną, jak i publiczną.”

  Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże zachować zdrowie w jak najlepszym stanie.

  1. Dbaj o własne zdrowie - to Twoje największe dobro!
  2. Zapobiegaj chorobom przestrzegając zaleceń prozdrowotnych, m.in. stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
  3. Nie lekceważ niepokojących objawów.
  4. Nie pal papierosów, nie zażywaj narkotyków oraz tzw. dopalaczy, nie nadużywaj alkoholu.
  5. Korzystaj ze szczepień ochronnych i badań profilaktycznych.
  6. Dbaj o higienę osobistą.
  7. Przedstaw lekarzowi lub farmaceucie swój problem, niczego nie ukrywając – zwłaszcza informacji o przyjmowanych lekach i innych produktach.
  8. Stosuj się do zaleceń lekarza, realizuj plan leczenia, zażywaj przepisane leki
  a jeśli masz wątpliwości odnośnie działania leków – powiedz o tym lekarzowi lub farmaceucie.
  9. Miej cierpliwość w oczekiwaniu na efekt leczenia.
  10. Pamiętaj, że wzajemne zaufanie pacjenta, lekarza, farmaceuty, pielęgniarki i położnej oraz innych pracowników medycznych jest niezwykle ważne dla osiągnięcia najlepszych wyników leczenia.
  11. Nie żyj złudzeniami - reklama i internetowy „dr Google” nie leczą!
  12. Informuj lekarza o braku możliwości przyjścia na umówioną wizytę, dasz szansę innym na szybszą pomoc.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo