MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ścieżka rowerowa na Jurze. Trasy pieszo-rowerowe, długość tras i atrakcje na Jurze

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Jedna z atrakcji na jurajskich trasach rowerowych, zamek w Bobolicach
Jedna z atrakcji na jurajskich trasach rowerowych, zamek w Bobolicach arc
Na Jurze jest coraz więcej ścieżek rowerowych. Można z nich korzystać także podczas pieszych wycieczek. Cykliści mają szereg wygodnych tras, asfaltowych, biegnących z dala od ruchliwych dróg. Są przeznaczone tylko dla rowerzystów i piechurów. W gminie Żarki jest jedna z najlepszych i najliczniejszych sieci ścieżek rowerowych na Jurze. Właśnie ukończono budowę nowej trasy dla cyklistów.

Nowa ścieżka rowerowa na Jurze

To szlak z Jaroszowa do Suliszowic. Jest to pierwszy, gotowy fragment w ramach większego zdania inwestycyjnego, którego celem jest rowerowe połączenie Gmin Żarki i Olsztyn.

Łączna długość wybudowanej trasy to 2,265 km. Rowerzyści otrzymują ścieżkę przebiegającą przez urozmaicony teren pod względem krajobrazowym – informuje burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski.

Jest to asfaltowa ścieżka wraz ze zjazdami na prywatne posesje, odwodnieniem, ustawiono krawężnik. Powstało Miejsce Obsługi Rowerzysty (MOR) ,,Na górce" w połowie trasy. Jest tam wiata ze stolikami i ławkami, stojaki dla rowerów, kosz na śmieci, WC.

Gmina Żarki pozyskała dotację w wysokości 209 160,26 zł z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki. Kwota ta była wkładem własnym w realizowanym zadaniu unijnym w partnerstwie z Gminą Olsztyn dla zadania polegającego na budowie trasy rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – w gminie Olsztyn (5,6 km); Suliszowice, Jaroszów – w gminie Żarki (4,6 km). Wzdłuż tej trasy o długości 10,2 km mają powstać łącznie trzy punkty wypoczynku dla rowerzystów. Jeden już jest gotowy na odcinku Suliszowice - Jaroszów.

Nie przeocz

Jurajskie szlaki rowerowe

Trasa Mirów - Żarki

Długość trasy: ok. 7,7 km. Czas pokonania: pieszo ok. 90 min na rowerze ok. 35 min Najciekawsze atrakcje: Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Mirowski Gościniec, Wzgórze Parchowotka z niemiecką linią umocnień,

Trasa Żarki cmentarz - Leśniów (Klasztor) - Przewodziszowice - Czatachowa - Ostrężnik

Długość trasy: ok 6,5 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 80 min, na rowerze ok 30 min.
Najciekawsze atrakcje: Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (modernizacja do końca 2014r.), Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie, Ostaniec Wampirek, Zamek Ostrężnik, Jaskinia Ostrężnicka, Rezerwat Ostrężnik

Trasa Trzebniów - Brzeziny

Długość trasy: ok 2,1 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 25 min, na rowerze: ok 10 min
Trasa prowadzi ze wsi Trzebniów w kierunku Brzezin. Przy skrzyżowaniu dróg w krajobraz wrosła kapliczka Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, trasa z przepiękną panoramą na jurajskie ostańce, skałki, lasy. Widoczne są zamki w Mirowie oraz Bobolicach.

Trasa Przewodziszowice - Strażnica z XVI w. - Czatachowa Pustelnia - Trzebiniów

Długość trasy: ok 5,7 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 70 min. na rowerze: ok 25 min.
Najciekawsze atrakcje: Skały Rajce w Przewodziszowicach, Strażnica w Przewodziszowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie.

Trasa Ostrężnik - Diabelskie Mosty - Złoty Potok

Długość trasy: ok 4,5 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 55 min, na rowerze: ok 20 min.
Najciekawsze atrakcje: Okresowe Źródła Zdarzeń w Ostrężniku, Diabelskie Mosty, Rezerwat Krajobrazowy "Parkowe", Brama Twardowskiego, Źródła Zygmunta i Elżbiety, Pstrągarnia Raczyńskich, Skała z Krzyżem, Warowny gród obronny "Osiedle Wały", Młyn Kołaczew, Staw "Sen Nocy Letniej", Źródło Spełnionych Marzeń, Obelisk mjr. Jana Wrzoska, Jaskinia "Grota Niedźwiedzia", Staw "Amerykan".

Trasa Żarki cmentarz - Leśniów (Klasztor) - Przewodziszowice - Czatachowa - Ostrężnik

Długość trasy: ok 6,5 km. Czas pokonania: pieszo: ok. 80 min., na rowerze: ok 30 min
Najciekawsze atrakcje: Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (modernizacja do końca 2014r.), Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie, Ostaniec Wampirek, Zamek Ostrężnik, Jaskinia Ostrężnicka, Rezerwat Ostrężnik.

Trasa Mirów - Żarki

Długość trasy: ok. 7,7 km. Czas pokonania: pieszo ok. 90 min. , na rowerze ok 35 min.
Najciekawsze atrakcje: Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Mirowski Gościniec, Wzgórze Parchowotka z niemiecką linią umocnień, miejsca pamięci przy cmentarzu parafialnym w Żarkach.

Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich w Olsztynie

Trasa wiodąca generalnie wokół średniowiecznego zamku, zaczyna się i kończy na rynku w Olsztynie. Po drodze są kamieniołom Kielniki, Sokole Góry, góry Biakło, Lipówek, Jaskinia Magazyn. Długość trasy - 8,57 km. Czas przejścia około 1 godziny 40 minut przy prędkości średniej 5 km na godzinę.

Trasa Podzamcze - Siamioszyce - Giebło - Ryczów - Hutki Kanki – Podzamcze

Dłogość trasy: ok. 50 km, czas pokonania na rowerze ok. 3 godz.

Trasa Zamek Morsko - Skarżyce - Żerkowice - Karlin - Bzów - Podzamcze - Ryczów - Złożeniec - Smoleń - Krzywopłoty - Zamek Bydlin.

Długość trasy: 40 km. Czas pokonania na rowerze ok. 4 godz. Trasa trudna.
Najciekawsze atrakcje: zamki w Morsku, Smoleniu, Bydlinie

Trasa Udórz-Żarnowiec

Długość trasy: 8,5 km, czas pokonania na rowerze ok. 45 min., pieszo 2 godz.
Najciekawsze atrakcje: pozostałości zespołu dworskiego oraz fragmenty murów zamku w Udorzu.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera