Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba sądu w Częstochowie. Gmach robi ogromne wrażenie! Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA WNĘTRZA

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Budowa nowej siedziby częstochowskiego sądu powoli dobiega końca. Obiekt imponuje swoim wyglądem i wyróżnia się na tle otaczającej go - znacznie niższej - zabudowy. Wnętrze również robią ogromne wrażenie! Dominuje tam przede wszystkim drewno. Wielka przeprowadzka prawdopodobnie ruszy już w tym roku.

Nowa siedziba sądu powstaje przy ulicy św. Rocha w Częstochowie

Nowa siedziba sądu w Częstochowie zlokalizowana jest tuż przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i świętego Rocha. Budowa rozpoczęła się w październiku 2018 od wmurowania kamienia węgielnego. Wtedy wykonano też większość robót ziemnych oraz zabezpieczeń wykopu. Wraz z nowym rokiem przystąpiono do robót zbrojarskich płyty fundamentowej. Z końcem 2019 roku budynek osiągnął docelową wysokość.

Powierzchnia całkowita wynosi 16.217,18 m2, w tym powierzchnia kondygnacji podziemnych 4719,11 m2, a powierzchnia kondygnacji naziemnych 9.400,16 m2. Budynek imponuje swoim wyglądem i wyróżnia się na tle otaczającej go - znacznie niższej – zabudowy. W środku również robi ogromne wrażenie. Dominuje przede wszystkim drewno i beton. Gmach przypomina te, które znamy rodem z amerykańskich filmów.

Obecnie wszystkie prace związane z inwestycją powoli dobiegają końca.

- Prace w budynku przy ulicy świętego Rocha są już praktycznie na ukończeniu. Szacuje się, że zostały wykonane w 97% - przyznaje Anna Cencora, prezes Sądu Rejonowego w Częstochowie. -Teraz realizowane są drobne poprawki, czynności techniczne związane między innymi uruchomieniami poszczególnych systemów. Wykonawca robót przygotowuje też dokumentację powykonawczą do zgłoszenia budynku do odbiorów – dodaje.

Obiekt ma siedem kondygnacji, w dwie podziemne.

- Na poziomie minus dwa będą znajdowały się miejsca parkingowe dla pracowników sądu. Powstanie ich 88. Na poziomie minus jeden będzie zaplecze związane z funkcjonowaniem sądu, jak również pomieszczenia związane z archiwum sądu. Na parterze będzie biuro obsługi interesanta, biura podawcze, czytelnia akt oraz szatnia. Na wszystkich poziomach naziemnych będą znajdowały się wydziały i sale rozpraw – wylicza Anna Cencora, prezes Sądu Rejonowego w Częstochowie.

W nowym budynku sądu będą też pomieszczenia dla ławników, prokuratorów i mediatorów. Będzie też przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci.

- Na ostatniej, oprócz wydziałów, będzie znajdowała się siedziba wszystkich oddziałów Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz kierownictwa sądu - dodaje.

Początkowo zakładano, że częstochowski sąd zostanie podzielony na dwie jednostki – Sąd Rejonowy Częstochowa - Południe oraz Sąd Rejonowy Częstochowa - Północ. Tak się jednak nie stanie.

- Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o niedokonywaniu podziału Sądu Rejonowego w Częstochowie na dwie jednostki. Będzie zatem tak, że Sąd Rejonowy w Częstochowie będzie jednym sądem, ale umieszczonym w dwóch lokalizacjach. Jedna będzie przy ulicy Dąbrowskiego, a druga właśnie przy ulicy świętego Rocha – tłumaczy Anna Cencora.

Gdzie będą mieścić się poszczególne wydziały i oddziały Sądu Rejonowego w Częstochowie?

Przy ulicy Dąbrowskiego pozostaną wydziały cywilne - I, II, XII i XV, jak również zostanie tam przeniesiony VIII Wydział Gospodarczy. Wszystkie inne wydziały i oddziały oraz kierownictwo będą w budynku przy ulicy świętego Rocha.

Kierownictwo i pracownicy częstochowskiego sądu podkreślają, że nowa siedziba to zupełnie nowe możliwości. W budynku przy ulicy świętego Rocha będzie pracowało około 300 pracowników.

- Jest to szansa dla Sądu Rejonowego w Częstochowie na to, aby funkcjonował on tylko w dwóch siedzibach. Dotąd funkcjonował zarówno przy ulicy Śląskiej, przy ulicy Żwirki i Wigury, przy ulicy Dąbrowskiego, a także w Kłobucku. Teraz Sąd Rejonowy w Częstochowie będzie miał tylko dwie lokalizacje – wyjaśnia prezes Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Kiedy ruszy wielka przeprowadzka do budynku przy ulicy świętego Rocha?

- Ostateczny termin przeprowadzki jest uzależniony od tego, kiedy zostanie rozstrzygnięty przetarg dotyczący montażu mebli biurowych w tym budynku. Planujemy, że rozpocznie się ona na koniec 2023 roku – mówi Anna Cencora.

Przeprowadzka będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym. W pierwszej kolejności do nowego budynku ma zostać przeniesiony wydział mieszczący się obecnie przy ulicy Żwirki i Wigury. Kolejne oddziały i wydziały będą przenoszone zgodnie z ustalonym harmonogramem. W drugiej kolejności przewidziane jest przeniesienie Wydziału VII Pracy, który obecnie funkcjonuje przy ulicy Śląskiej. W ostatniej kolejności ma zostać przeniesiony IX Wydział Zamiejscowy Ksiąg Wieczystych w Kłobucku.

- Prace powinny zakończyć się 1 kwietnia 2024 roku. Można wstępnie przyjąć, iż to graniczna data zakończenia przeprowadzki – przyznaje Anna Cencora.

Szacuje się, że inwestycja łącznie pochłonęła około 131 milionów złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera