Nowoczesny wydział Politechniki Śląskiej w zabytkowym budynku
15 maja otwarta została katowicka siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Mieści się ona przy ulicy Krasickiego 13, w zabytkowym budynku, do tej pory będącym siedzibą Katedry Technologii Lotniczych Politechniki Sląskiej. Obecnie wydział ten zajmuje pierwsze z czterech pięter budynku. Pozostałe trzy przeznaczone zostały pod pracownie, laboratoria i sale wykładowe wydziału AEiI.
W katowickiej siedzibie wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prowadzone będą studia pierwszego i drugiego stopnia, odpowiednio na kierunkach informatyka i mikroinformatyka systemów cyfrowych. Mikroinformatyka to nowy kierunek, utworzony właśnie z myślą o katowickim wydziale – w październiku edukację rozpoczęło 21 studentów.
- W nowej siedzibie wydziału znajdują się nowoczesne pracownie informatyczne, w tym laboratorium syntezy i weryfikacji układów mikroprogramowalnych, realizowanych w postaci układów ASIC oraz implementowanych w programowalnych systemach na chipie i układach FPGA. Laboratorium to zostało zasponsorowane przez firmę Intel i bardzo się cieszymy, że taką współpracę udało się nam nawiązać. W laboratorium studenci będą poznawać podstawy syntezy, optymalizacji i weryfikacji układów cyfrowych realizowanych w postaci specjalizowanych układów cyfrowych dostosowywanych do potrzeb odbiorcy – mówi Dariusz Bismor, prodziekan ds. infrastruktury i organizacji Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
Intel Polska zasponsorował łącznie wyposażenie dwóch laboratoriów mikroinformatycznych. Przedstawiciele Politechniki Śląskiej liczą, że współpraca zostanie rozwinięta w najbliższym czasie: po uroczystym uruchomieniu wydziału odbędzie się spotkanie robocze , na którym zakreślone mają zostać ramy współpracy pomiędzy uczelnią a polskim oddziałem firmy Intel.
- W Katowicach powstać ma nowoczesne centrum obliczeniowe. Liczymy że firma Intel nawiąże z nami współpracę także na tym polu – mówi prodziekan Dariusz Bismor. Politechnika Śląska liczy także na współpracę innych firm z siedzibą w Katowicach: IBM i Fujitsu.
Mikroinformatyka to przyszłościowy kierunek
Mikroinformatyka, z zakresu której kształcić się będą studenci wydziału AEiI, jest kierunkiem niezwykle perspektywicznym: technologia układów mikroprogramowalnych znajduje się obecnie w niemal każdym urządzeniu cyfrowym, począwszy od smartfonów, na nowoczesnych samochodach kończąc.
Nowa siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki...
Kierunek powstał z potrzeb lokalnego rynku: Katowice są siedzibą polskich oddziałów największych światowych korporacji z zakresu technologii komputerowych. Studia w tym kierunku zapewnią zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu: od firm telekomunikacyjnych po te z obszaru technologii satelitarnych i kosmicznych i z pewnością sprawią, że zainteresowanie Politechniką Śląską wśród planujących edukację wyższą stanie się jeszcze większe.
Nie przeocz
Zobacz także
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?