Nowa siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W katowickim oddziale znajdą się laboratoria firmy Intel

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W Katowicach, przy ulicy Krasińskiego powstała nowa siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki – druga obok gliwickiego oddziału tego typu jednostka Politechniki Śląskiej. Prowadzone będą tam studia pierwszego stopnia na kierunku informatyka, a także drugiego stopnia na kierunku mikroinformatyka systemów cyfrowych. Jednostka została wyposażona w nowoczesne pracownie, w tym dwa laboratoria wyposażone w sprzęt ufundowany przez polski oddział firmy Intel.

Nowoczesny wydział Politechniki Śląskiej w zabytkowym budynku

15 maja otwarta została katowicka siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Mieści się ona przy ulicy Krasickiego 13, w zabytkowym budynku, do tej pory będącym siedzibą Katedry Technologii Lotniczych Politechniki Sląskiej. Obecnie wydział ten zajmuje pierwsze z czterech pięter budynku. Pozostałe trzy przeznaczone zostały pod pracownie, laboratoria i sale wykładowe wydziału AEiI.

W katowickiej siedzibie wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prowadzone będą studia pierwszego i drugiego stopnia, odpowiednio na kierunkach informatyka i mikroinformatyka systemów cyfrowych. Mikroinformatyka to nowy kierunek, utworzony właśnie z myślą o katowickim wydziale – w październiku edukację rozpoczęło 21 studentów.

- W nowej siedzibie wydziału znajdują się nowoczesne pracownie informatyczne, w tym laboratorium syntezy i weryfikacji układów mikroprogramowalnych, realizowanych w postaci układów ASIC oraz implementowanych w programowalnych systemach na chipie i układach FPGA. Laboratorium to zostało zasponsorowane przez firmę Intel i bardzo się cieszymy, że taką współpracę udało się nam nawiązać. W laboratorium studenci będą poznawać podstawy syntezy, optymalizacji i weryfikacji układów cyfrowych realizowanych w postaci specjalizowanych układów cyfrowych dostosowywanych do potrzeb odbiorcy – mówi Dariusz Bismor, prodziekan ds. infrastruktury i organizacji Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Intel Polska zasponsorował łącznie wyposażenie dwóch laboratoriów mikroinformatycznych. Przedstawiciele Politechniki Śląskiej liczą, że współpraca zostanie rozwinięta w najbliższym czasie: po uroczystym uruchomieniu wydziału odbędzie się spotkanie robocze , na którym zakreślone mają zostać ramy współpracy pomiędzy uczelnią a polskim oddziałem firmy Intel.

- W Katowicach powstać ma nowoczesne centrum obliczeniowe. Liczymy że firma Intel nawiąże z nami współpracę także na tym polu – mówi prodziekan Dariusz Bismor. Politechnika Śląska liczy także na współpracę innych firm z siedzibą w Katowicach: IBM i Fujitsu.

Mikroinformatyka to przyszłościowy kierunek

Mikroinformatyka, z zakresu której kształcić się będą studenci wydziału AEiI, jest kierunkiem niezwykle perspektywicznym: technologia układów mikroprogramowalnych znajduje się obecnie w niemal każdym urządzeniu cyfrowym, począwszy od smartfonów, na nowoczesnych samochodach kończąc.

Nowy oddział wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej dysponuje między innymi dwoma laboratoriami, do których sprzęt zakupiony został przez Intel Polska. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowa siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki...

Kierunek powstał z potrzeb lokalnego rynku: Katowice są siedzibą polskich oddziałów największych światowych korporacji z zakresu technologii komputerowych. Studia w tym kierunku zapewnią zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu: od firm telekomunikacyjnych po te z obszaru technologii satelitarnych i kosmicznych i z pewnością sprawią, że zainteresowanie Politechniką Śląską wśród planujących edukację wyższą stanie się jeszcze większe.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie