Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyszne... grzyby opanowały Centrum Przesiadkowe w Gliwicach! Gdzie wolno zbierać te wiosenne grzyby? Nie każdy wie...

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Jak informuje nasz internauta, przy Centrum Przesiadkowym w Gliwicach pokazały się nie byle jakie grzyby... Smardze, znane również jako wiosenne grzyby, pojawiają się zwykle w kwietniu, osiągając swoje szczytowe wystąpienie na przełomie maja i czerwca. Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie dziko rosnące odmiany smardza znajdują się pod ochroną w Polsce. W jakich miejscach można zbierać te grzyby i spróbować ich wyśmienitego smaku?

Spis treści

Smardze - grzyby pod ochroną

Smardze opanowały Centrum Przesiadkowe w Gliwicach - ZDJĘCIA

Niestety, dzisiejsi grzybiarze, zwłaszcza ci młodsi, mogą być zaskoczeni widokiem smardza, ponieważ są to grzyby które niemal już zniknęły z naszych polskich lasów. Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do tej sytuacji, a jednym z głównych jest degradacja środowiska naturalnego, które jest niezbędne dla wzrostu i rozwoju grzybów.

Zobaczenie dzisiaj rosnącego smardza jest dość rzadkim zdarzeniem. Niemniej jednak, jeśli grzybiarz ma szczęście natknąć się na nie, ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno go zabrać do domu. Wszystkie gatunki smardzów występujące w Polsce poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni są objęte ochroną i znajdują się na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski" jako gatunki rzadkie. Dlatego też, zbieranie smardza z naturalnych stanowisk jest zabronione.

Smardze we własnym ogródku?

Jeśli zdarzy się, że smardze wyrastają na prywatnej działce lub w ogrodzie, wtedy można je zebrać. Czasami pojawiają się one na korze, która została wysypana na rabatę. Najczęściej wyrastają one w drugim roku po wysypaniu kory i mogą zniknąć bezpowrotnie. Jednak jeśli ktoś chce mieć je w swoim ogrodzie i jednocześnie spróbować ich smaku, istnieje na to sposób. Można zakupić gotową mieszankę podłoża, która została wcześniej zaszczepiona grzybnią smardzową. Dzięki temu można samodzielnie hodować smardze w ogrodzie. Takie specjalne podłoże jest dostępne w sklepach ogrodniczych i pozwala na stworzenie odpowiednich warunków dla wzrostu smardza.

Jak smakują smardze?

Smardze są uważane za jedne z najszlachetniejszych polskich grzybów. Charakteryzują się wspaniałym aromatem o nutach orzechowych oraz mają kruchy i delikatny miąższ. Do dań wykorzystuje się głównie surowe smardze, jednak jeśli posiadamy ich dużą ilość, warto część z nich poddać suszeniu. Jedna sztuka tego grzyba, może nadać głębokiego smaku wielu potrawom - nie tylko tych grzybowych.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera