MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa stacja pogotowia ratunkowego w Żorach. Niebawem ruszają pierwsze prace. "To jest całkowity przewrót"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
We wtorek 19 marca, na terenie gdzie powstanie nowoczesny budynek stacji, podpisano dokumenty w tej sprawie. Starania o powstanie nowej stacji w Żorach trwały od kilkunastu miesięcy
We wtorek 19 marca, na terenie gdzie powstanie nowoczesny budynek stacji, podpisano dokumenty w tej sprawie. Starania o powstanie nowej stacji w Żorach trwały od kilkunastu miesięcy RL, wizualizacje: WPR Katowice
- Tu na razie jest ściernisko, ale ma być San Francisco - mówił we wtorek 19 marca Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach na terenie, gdzie powstanie nowa stacja pogotowia ratunkowego w Żorach. Prace mają ruszyć już niebawem i potrwają 18 miesięcy. Nowy budynek będzie pełnił funkcję usługową i medyczną stacji dla dwóch zespołów ratunkowych i zastąpi dotychczasową siedzibę pogotowia, mieszczącą się w pomieszczeniach wynajmowanych od poradni zdrowia.

Żory będą miały nową stację pogotowia ratunkowego

Pracownicy żorskiego pogotowia zyskają komfort, a mieszkańcy bezpieczeństwo. Za 18 miesięcy ma zostać oddana do użytku nowa stacja pogotowia ratunkowego, która powstanie przy skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i Alei Zjednoczonej Europy. Działkę o powierzchni ponad 2 tys. metrów kw., Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, za 200 tys. zł otrzymało w użytkowanie wieczyste od żorskiego magistratu. We wtorek 19 marca, na terenie gdzie powstanie nowoczesny budynek stacji, podpisano umowę. Starania o powstanie nowej stacji w Żorach trwały od kilkunastu miesięcy.

- Bezpieczeństwo oraz zdrowie, to są najważniejsze rzeczy dla mieszkańców, stąd padła propozycja, żeby znaleźć miejsce dla stacji pogotowia ratunkowego w Żorach. Znaleźliśmy najlepsze miejsce, w samym centrum miasta. Sądzimy, że ta nowa stacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Będziemy po prostu czuli się bezpieczniej - mówił Waldemar Socha, prezydent miasta Żory.

Budynek stacji będzie jednopiętrowy. Część roboczą zajmie parter, a szatniowo-socjalna dla ratowników medycznych zajmie piętro. Całość uzupełniona zostanie o wspólną strefę komunikacyjną z wiatrołapem i klatką schodową.

- Mamy działkę w samym centrum miasta. To działka z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na budowę stacji pogotowia ratunkowego, co jest plusem dla zabezpieczenia mieszkańców przede wszystkim Żor i okolic, czyli terenów, które obsługują ratownicy z miasta Żory. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest bliskie sąsiedztwo żorskiego szpitala – podkreślał Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

We wtorek 19 marca, na terenie gdzie powstanie nowoczesny budynek stacji, podpisano dokumenty w tej sprawie. Starania o powstanie nowej stacji w Żorach
We wtorek 19 marca, na terenie gdzie powstanie nowoczesny budynek stacji, podpisano dokumenty w tej sprawie. Starania o powstanie nowej stacji w Żorach trwały od kilkunastu miesięcy RL, wizualizacje: WPR Katowice

Z ciasnych pomieszczeń do komfortowej i nowoczesnej stacji

Zdaniem Łukasza Pacha, nowa stacja oznacza prawdziwą rewolucję dla żorskiego pogotowia.

- Przede wszystkim poprawimy komfort naszych pracowników, ale oprócz tego zapewnimy też im godne warunki do pracy i do wyjazdów do osób najbardziej potrzebujących, które wzywają karetkę pogotowia. Znajdzie się tu wszystko to co jest potrzebne w normalnej stacji pogotowia ratunkowego, ale również w podmiocie leczniczym. To jest całkowity przewrót. W tej chwili dysponujemy dwoma malutkimi pomieszczeniami w poradni, a tutaj będziemy mieli stację pogotowia z prawdziwego zdarzenia - mówił Łukasz Pach.

Inwestycja obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy obiektu i infrastruktury towarzyszącej oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Budynek będzie pełnił funkcję usługową i medyczną Stacji Pogotowia Ratunkowego dla dwóch zespołów ratunkowych. Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna zakłada budowę jednego obiektu z funkcjami podzielonymi na strefy funkcjonalne. W części medycznej zapewnione zostaną komfortowe warunki do pracy dla zespołów ratownictwa medycznego funkcjonujących całodobowo w systemie zmianowym. Na każdej zmianie będą przebywać dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, w dwuosobowej obsadzie. Ogółem w stacji będzie 20 pracowników medycznych. Z budową nowej stacji związana będzie wycinka części drzew, jednak jak słyszymy, planowane są nowe nasadzenia.

Inwestycja ma ruszyć lada dzień. Wykonawca, którym jest Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur, będzie miał 18 miesięcy na wybudowanie nowej stacji. Koszt inwestycji sięga ponad 5,1 mln zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera