MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe progi zwalniające powstrzymują zapędy kierowców w Czeladzi. Czy pojawią się na kolejnych ulicach?

Piotr Sobierajski
Nowe progi zwalniające zamontowane zostały na ul. Ogrodowej w CzeladziZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe progi zwalniające zamontowane zostały na ul. Ogrodowej w CzeladziZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi trwają cały czas remonty kolejnych dróg. Jedne się kończą, inne właśnie zaczynają. Na jednej z niedawno przebudowanych całkowicie nawierzchni drogowych pojawiły się właśnie ogromne progi zwalniające. Czy miasto zamierza zamontować ich więcej na innych ulicach?

Progi zwalniające w Czeladzi: trzy przeszkody na ul. Ogrodowej

Progi zwalniające o ogromnych rozmiarach, praktycznie wymuszające na kierowcach zatrzymanie pojazdu przed najechaniem na tę przeszkodę, pojawiły się właśnie na ulicy Ogrodowej. Ta ma za sobą gruntowną przebudowę, która zakończyła się w lipcu tego roku.

Ta inwestycja dość długo czekała w kolejce, bowiem okazała się kosztowna, a i jej zakres spory. Całość prac wraz z aneksami to był wydatek ponad 8 milionów złotych. Inwestor, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi, wspólnie z wykonawcą prac - Domaksem przystąpił do pierwszego etapu prac w maju 2022 roku.

W pierwszej kolejności na całej długości ul. Ogrodowej wymienione zostały sieci kanalizacji burzowej, w dużej części sieci wodociągowe, zbudowane zostały od nowa chodniki, po wykupieniu część terenów przez miasto od spółdzielni, by na szerszej ulicy zmieściły się pełnowymiarowe miejsca postojowe. Jest tych miejsc teraz 169, czyli znacznie więcej niż wcześniej. Miejsca parkingowe pozostały w obecnym kształcie, a kierowcy parkują po przebudowie prostopadle do chodnika, na wyznaczonych czerwoną kostką betonową miejscach. Nowy chodnik został wykonany z kostki betonowej, ale szarej. Po przebudowie jezdnia ma teraz 5,5 metra szerokości. Pojawiło się też nowe oświetlenie.

Wydawało się więc, że wszystko jest zakończone. I nagle, w listopadzie, na ulicy Ogrodowej zamontowane zostały trzy progi zwalniające. Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Czeladzi, czy poziome ograniczniki prędkości zamontowane zostały może na wniosek mieszkańców osiedla Ogrodowa?- Okazało się, że nie.

- Jest to element realizowanej inwestycji. Na ul. Ogrodowej zostały zamontowane trzy progi zwalniające o łącznej wartości 16 tysięcy 383 zł i 30 groszy – tłumaczy Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Pierwszy próg zwalniający zamontowany został przy wjeździe od strony ul. Kombatantów, drugi na wysokości bloku nr 14, a trzeci nieco dalej, na wysokości bloku nr 20. Nie ma natomiast żadnego progu zwalniającego na końcowym fragmencie ul. Ogrodowej (w stronę ul. Wojkowickiej), poza terenem osiedlowym, gdzie mieszczą się po obu stronach jezdni prywatne posesje oraz garaże.

Progi zwalniające w Czeladzi: czy pojawią się na innych ulicach?

Progi zwalniające pohamują pewnie zapędy tych kierowców, którzy lubią na prostym, dość długim odcinku jezdni rozpędzać swoje pojazdy, nie patrząc na przepisowe ograniczenie prędkości do 50 km/h. Czy zatem nowe progi zwalniające pojawią się w najbliższym czasie na innych, miejskich ulicach?

- Na ten moment nie planujemy montażu progów zwalniających na innych miejskich ulicach. Nie otrzymaliśmy także w tej sprawie wniosków od mieszkańców – mówi Jakub Kubasik.

Tymczasem z naszą redakcją skontaktowali się ostatnio mieszkańcy posesji przy ul. 27 stycznia w Czeladzi – Piaskach. To także długa, prosta droga, na której – jak podkreślają czeladzianie – młodzi kierowcy często rozpędzają się do ponad 100 km/h. Wzdłuż ulicy położone są niskie bloki, a dalej osiedle domków fińskich oraz bliźniaków. Tędy chodzą do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 7 dzieci. Zdaniem czeladzian progi zwalniające w tym miejscu przydałyby się od zaraz. Zapytamy więc lokalny samorząd, czy są na to szanse?

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni