Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy w sprawie hulajnóg. To koniec samolwolki na ulicach i chodnikach? Taką nadzieję ma Ministerstwo Sprawiedliwości

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Nowe regulacje w sprawie hulajnóg. Będą ograniczenia
Nowe regulacje w sprawie hulajnóg. Będą ograniczenia Andrzej Banaś / Polska Press
Coraz więcej osób korzysta z hulajnóg elektrycznych podróżując po swoich miastach. Niestety kwestia obecności takich urządzeń na naszych ulicach nie jest uregulowana. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić stosowne zmiany, by zwiększyć bezpieczeństwo zarówno użytkowników hulajnóg, jak i pieszych.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Ministerstwa Infrastruktury propozycje przepisów do przygotowywanej w tym resorcie ustawy. Nowy akt prawny określi zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego (UTO), w szczególności przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. Jak najszybsze uregulowanie tej kwestii wynika z rosnącej liczby osób korzystających z hulajnóg w przestrzeni miejskiej.

Nowy termin - urządzenie transportu osobistego

Propozycje przekazane przez Ministerstwo Sprawiedliwości precyzują definicję urządzeń transportu osobistego, określają wymagania techniczne dotyczące tych pojazdów oraz zasady ich poruszania się po drogach. Projekt przewiduje, że do hulajnóg elektrycznych będą stosowane, z pewnymi wyjątkami, przepisy dotyczące ruchu rowerowego.

Jakie przepisy będą obowiązywały użytkowników urządzeń takich jak hulajnogi?

Użytkownicy hulajnóg będą mogli się poruszać przede wszystkim po ścieżkach dla rowerów albo po chodnikach. W terenie zabudowanym, w którym nie ma ścieżki rowerowej, mogą korzystać z dróg, ale nie mogą przekraczać prędkości 20 kilometrów na godzinę. Z chodnika mogą korzystać, jeżeli nie ma ścieżki rowerowej albo drogi z ograniczeniem prędkości do 20 km. Bezwzględne pierwszeństwo na chodniku będzie mieć pieszy.

Kary za łamanie przepisów na hulajnodze

Projekt wprowadza dwa nowe wykroczenia:

  • nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego
  • poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów technicznych.

Regulacje były niezbędne

Proponowane zmiany w przepisać mają zwiększyć bezpieczeństwo na chodnikach, drogach rowerowych i ulicach. Przypomnijmy, że do jednego z groźniejszych wypadków z udziałem hulajnogi doszło w październiku 2019 roku w Katowicach, kiedy to 77-letni mężczyzna wjechał na hulajnodze elektrycznej (model z siedziskiem) przed tramwaj linii nr 14. Mężczyzna zderzył się z wagonem, ale na szczęście nie został pod niego wciągnięty, pod przednią częścią tramwaju utknęła jedynie hulajnoga. Rannego do szpitala zabrała karetka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera