MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaprzysiężenie Rady Miasta i prezydenta w Zabrzu, wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miasta

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Zaprzysiężenie Rady Miasta, prezydenta Zabrza - Agnieszki Rupniewskiej
Zaprzysiężenie Rady Miasta, prezydenta Zabrza - Agnieszki Rupniewskiej Ignacy Krzemiński
7 maja w Urzędzie Miejskim w Zabrzu odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta. Przysięgę złożyli radni oraz prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska. W trakcie sesji wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących Rady Miasta.

W samo południe 7 maja w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zabrzu zaprzysiężeni zostali: nowy prezydent miasta Agnieszka Rupniewska oraz radni kolejnej kadencji.

Cele Agnieszki Rupniewskiej to realizacja wizji Nowego Zabrza

Prezydent Zabrza podczas ślubowania wyraziła chęć pracy zespołowej i wdzięczność wyborcom za zaufanie jakim została obdarzona.

- Mam nadzieję, że w trakcie trwania tej kadencji zechcecie państwo dołączyć do drużyny, która chce budować nowe Zabrze. W czasie kampanii wyborczej mówiła, że to jest wizja nie na 5 lat ale na 10 lat i nadal to podtrzymuje - powiedziała Agnieszka Rupniewska.

W dalszej części wypowiedzi Agnieszka Rupniewska omówiła swoje priorytetowe cele na bieżącą kadencję, wśród nich były następujące kwestie.

Rozwój gospodarczy we wszystkich 21 dzielnicach, z naciskiem na to, aby peryferia miasta nieczuły się zaniedbywane.
Infrastruktura i środowisko, czyli budowa infrastruktury miasta, ale i dbałość o środowisko: drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, przyjazny transport publiczny (niskopodłogowy i dostosowane do osób o specjalnych potrzebach: seniorzy, niepełnosprawni, mamy z małymi dziećmi).

Edukacja, kultura i sport wsparcie - jeden z kluczowych elementów mojej prezydentury, chcę promować kulturę i sztukę, skupiając się na organizacji wydarzeń kulturalnych i wspieraniu lokalnych artystów. Jednocześnie Agnieszka Krupniewska podkreśliła deklaracje, że profesjonalnym sportem powinni zając się profesjonaliści.

- Mówi się, że Górnik Zabrze nie jest najważniejszym tematem w naszym mieście, ale Zabrze bez Górnika również nie byłoby takim samym miastem. Dlatego mam świadomość, że prywatyzacja Górnika nie będzie procesem łatwym, natomiast wierzę, że pozyskanie inwestorów doprowadzi do jego rozwoju i umożliwi rozwinięcie skrzydeł temu klubowi i przywróci jego stabilną świetność. Uważam i mocno wierzę w to, że pojęcie właśnie tych tematów spowoduje, że mieszkanie w Zabrzu stanie się bardziej przyjazne i funkcjonalne dla mieszkańców. Jednocześnie będę dążyć do ochrony środowiska, promując redukcję emisji dwutlenku węgla a także ochronę zasobów naturalnych, angażując w dbanie o przyrodę wszystkich mieszańców - dodała prezydent Zabrza.

Prezydent duży nacisk położyła również na kwestię poprawy komunikacji z mieszkańcami miasta. W tym celu zaproponowała powołanie komisji prawa lokalnego, bezpieczeństwa publicznego i dialogu społecznego.

- Komisji, które do tej pory nie funkcjonowały w naszym mieście a która będzie płaszczyzną, która będzie wspierać i dawać możliwość mieszkańcom rozwiązywać ich problemów - powiedziała Agnieszka Krupniewska.

Kim jest nowa prezydent Zabrza?

Agnieszka Rupniewska jest najmłodszym prezydentem miasta na prawach powiatu w województwie śląskim i najmłodszym prezydentem rodzinnego Zabrza od ponad 30 lat. Od czasu, gdy w latach 90. ubiegłego wieku urząd ten pełnił Roman Urbańczyk.

Nowa prezydent z Zabrzem jest związana od dziecka, tu rozpoczęła swoją wczesną edukację. Z wykształcenia jest prawniczką, studiowała prawo na Uniwersytecie Śląskim, ukończyła studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowej na kierunku MBA.
Do tej pory była m.in. prezesem zarządu i dyrektorem naczelnym chorzowskiej spółki Energomaster oraz głównym specjalistą ds. prawnych w spółce Energoeltech w Dąbrowie Górniczej.

Od wielu lat Agnieszka Rupniewska zaangażowana jest w działalność charytatywną, jest prezesem Stowarzyszenia Nowe Zabrze, które organizuje i wspiera zbiórki żywności, pikniki rodzinne, wydarzenia kulturalne.

Niezwiązana z żadną partią polityczną. W wyborach na urząd prezydenta Zabrza startowała jako kandydatka niezależna, popierana przez komitet Koalicji Obywatelskiej.

Grzegorz Olejniczak - nowym przewodniczącym Rady Miasta Zabrze

W drugiej części sesji Rady Miasta dokonano wyboru nowego przewodniczącego, który został wyłoniony w tajnym głosowaniu.
Wśród kandydatów na przewodniczącego było tylko jedno nazwisko. W tajnym głosowaniu wziął udział komplet 25 radnych, którzy oddali 25 głosów ważnych. Komisja stwierdziła, że radny Grzegorz Olejniczak (KO) zdobył liczbę głosów: 21 za, przeciw był: 1 głos, wstrzymujących: 3 głosy.

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze

Tą samą drogą wybrano trzech nowych wiceprzewodniczących: Łucja Chrzęstek-Bar, Grzegorz Lubowiecki oraz Urszula Potyka.

Skład Rady Miasta Zabrze 2024/2029

KWW Małgorzaty Mańki-Szulik

Janusz Bieniek
Łucja Chrzęstek-Bar
Krystian Jonecko
Dariusz Walerjański

KW Prawo i Sprawiedliwość

Grzegorz Turek
Ferdynand Reiss
Adam Ilewski
Borys Borówka

KWW Koalicja Obywatelska

Tomasz Olichwer
Grzegorza Olejniczak
Alojzy Cieśla
Marian Rau
Adam Harasimowicz
Wojciech Niezgoda
Mariola Olichwer
Przemysław Juroszek
Anna Sosnowska
Agnieszka Rupniewska
Urszula Potyka

KWW Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego

Marcin Szczerba
Rafał Grygiel
Maciej Zgrzendek
Kamil Żbikowski
Grzegorz Lubowiecki

KW Zabrzańska Inicjatywa Społeczna

Sebastian Dziębowski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni