MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu: Goczałkowice - Zdrój na pocztówkach i zdjęciach sprzed 100 lat! Do tego miejsca zjeżdżali kuracjusze z całej Polski!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
sierpień 1930 , Widok zewnętrzny Domu Zdrojowego.
sierpień 1930 , Widok zewnętrzny Domu Zdrojowego. fotopolska.eu
Goczałkowice-Zdrój, malownicza miejscowość położona w województwie śląskim, to miejsce o bogatej historii i tradycji uzdrowiskowej. Przez wiele lat przyciągała ona zarówno kuracjuszy pragnących korzystać z dobroczynnych właściwości solanki, jak i turystów poszukujących spokoju i odprężenia. Cofnijcie się razem z nami w czasie i zobaczcie jak wyglądało to miejsce 100 lat temu na archiwalnych zdjęciach i starych pocztówkach.

Goczałkowice - Zdrój to miejscowość, która przez lata przyciągała kuracjuszy swoim wyjątkowym klimatem i leczniczymi właściwościami solanek. Dziś, dzięki archiwalnym pocztówkom i zdjęciom, możemy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało to uzdrowisko przed stu laty. W XIX wieku Goczałkowice przeżyły prawdziwy rozwój, głównie za sprawą odkrycia złóż solanki leczniczej i budowy linii kolejowej. W 1856 roku, podczas poszukiwań soli odkryto bogate złoża solanki, których lecznicze właściwości szybko zostały potwierdzone.

Zobaczcie Goczałkowice - Zdrój na pocztówkach i zdjęciach sprzed 100 lat!

Goczałkowice - Zdrój sto lat temu

Walory lecznicze tutejszej solanki zostały szybko docenione przez czterech założycieli uzdrowiska: lekarza A. Bäbela, budowniczego W. Czecha oraz kupców H. Schillera i J. Lustiga. W latach 1860-1862 zbudowali oni pierwsze obiekty zdrojowe, w tym łazienki, dom zdrojowy, pijalnię oraz pensjonat, nadając Goczałkowicom-Zdroju nową tożsamość jako miejsca kuracyjnego. Pijalnia, wykonana z drewna i ozdobiona perłowymi inkrustacjami, stała się symbolem uzdrowiska, oferując kuracjuszom możliwość czerpania solanki z marmurowego basenu.

Dzięki wybudowaniu linii kolejowej w latach 1867-1870, Goczałkowice-Zdrój zyskały łatwy dostęp dla kuracjuszy z różnych zakątków Europy. Linia kolejowa, będąca częścią trasy Rechte-Oderufer-Eisenbahn, znacząco przyczyniła się do rozwoju uzdrowiska, umożliwiając organizowanie wycieczek do Krakowa i Tatr.

Przez lata uzdrowisko rozwijało się, przyciągając coraz większą liczbę gości. Jednak I wojna światowa i późniejsze działania wojenne znacząco wpłynęły na jego funkcjonowanie. Budynki zdrojowe były wykorzystywane przez wojsko, a po III powstaniu śląskim stały się schronieniem dla uchodźców z Opolszczyzny i Czech. Pomimo zniszczeń, uzdrowisko zostało reaktywowane po przyłączeniu Śląska do Polski, zyskując na popularności w latach 20. i 30. XX wieku. Funkcjonowanie zdroju przerwała II wojna światowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni