Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady zawierania umów na czas określony

Opr. WG

Dotychczas obowiązujące przepisy nie przewidywały ograniczania czasowego trwania umowy o pracę na czas określony. W pra-ktyce powodowało to, że pracodawcy zawierali z pracownikami umowy na okresy wieloletnie - nawet na 5, 7 czy 10 lat. Po zmianach w Kodeksie pracy nie będzie to już możliwe.

Wprowadzono maksymalny 33-miesięczny ok-res, na jaki może zostać zawarta umowa o pracę na czas określony. To limit obowiązujący przez całą karierę w jednej firmie, nawet jeśli między kolejnymi umowami wystąpią długie przerwy.

Oznacza to, że w przypadku zawarcia z pracownikiem kilku umów na czas określony, łączny okres zatrudnienia nie powinien przekraczać 33 miesięcy. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać, że pracownik automatycznie uważany będzie za zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Na podstawie terminowych umów o pracę pracownik może być zatrudniony maksymalnie przez 3 lata - 3 miesiące na podstawie umowy o pracę na czas próbny i 33 miesiące - na podstawie umowy o pracę na czas określony. Zmienia się też liczba u-mów o pracę na czas określony, jakie pracodawca może zawrzeć z pracownikiem. Nowe regulacje w kodeksie przewidują maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony. W przypadku zawarcia z tym samym pracodawcą czwartej umowy o pracę na czas określony, pracownik będzie automatycznie uważany za zatrudnianego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Nowelizacja objęła też zasady wypowiadania terminowych u-mów o pracę. Wprowadzono dwie istotne zmiany. Okres wypowiedzenia takiej umowy jest teraz uzależniony od stażu pracy w firmie - będzie wynosił 2 tygodnie, jeśli pracownik pracuje krócej niż 6 miesięcy; miesiąc, gdy okres zatrudnienia wynosi co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeśli okres zatrudnienia u danego pracodawcy przekroczy 3 lata.


*Hit internetu. Złap kurczaka i zajączka. Interaktywna zabawa na święta wielkanocne. [SPRÓBUJ]

*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!