Nowy egzamin zawodowy. Sprawdź, jakie zmiany czekają Cię na egzaminie [INFOGRAFIKA]

AP
Dziennik Zachodni
Uczniowie i absolwenci zasadniczych szkół zawodowych i techników przystąpią w tym roku do egzaminu zawodowego, ale w nowej formule. Do ,,nowego” egzaminu podejdą wszyscy ci, którzy rozpoczęli naukę nie wcześniej niż 1 września 2012 roku. Egzamin podobnie jak jego ,,starszy” brat, składa się z części pisemnej i praktycznej. Są jednak spore różnice. Sprawdźcie, co się zmieniło.

,,Nowy” egzamin nadal jest formą oceny ucznia i tego w jaki sposób opanował wiadomości i umiejętności z zakresu kwalifikacji zawodowych które wybrał. Zakres jego wiedzy dla każdej z kwalifikacji został ustalony na bazie podstawy programowej kształcenia w zawodach.

Żeby wygrać, trzeba zdać

Podobnie jak w starszej wersji egzaminu, aby zdać część pisemną należy uzyskać 50 % możliwych punktów do zdobycia. To daje nam dokładnie 20 punktów. Część praktyczna to niezmiennie 75 % uzyskanych punktów.

Co nowego?

Mimo, że egzamin to niezmienne część pisemna i część praktyczna można zauważyć kilka modyfikacji. Część pierwsza, czyli pisemna trwa 60 minut. Składa się z 40 zadań zamkniętych i zawiera 4 odpowiedzi do wyboru z jedną poprawną. Uczeń ma prawo wybrać, czyli zdawać część pisemną tradycyjnie – na papierowym arkuszu egzaminacyjnym czy na komputerze. W tym roku przewidziano 4 terminy:
1.14 stycznia - 26 lutego (część pisemna 14 stycznia)‎
2.tylko kwalifikacje Z.22 i Z.23 11 kwietnia - 8 czerwca (część pisemna Z.22 - 11 kwietnia, a Z.23 - 7 czerwca)
3.30 maja - 4 lipca (część pisemna 17 czerwca)‎
4.16 sierpnia - 17 października (część pisemna 6 października)

Część praktyczna to nie mniej niż 120 min i nie więcej niż 240. W tym czasie uczeń musi wykonać zadanie egzaminacyjne zawarte w arkuszu. Dodatkowo, każdy ma jeszcze dodatkowy czas – 10 minut, aby zapoznać się z treścią zadania i z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego.

Za egzamin trzeba będzie zapłacić

,,Stary” egzamin był całkowicie darmowy. Dla uczniów i słuchaczy ,,nowy” nadal pozostanie bezpłatny. Opłata będzie pobierana w przypadku absolwentów, którzy do egzaminu podchodzić będą po raz trzeci i kolejny raz. Opłata wyniesie 171 zł.
W przypadku osób, które podchodzą do egzaminu w trybie egzaminu eksternistycznego płacą 171 zł za całość. W przypadku powtarzania jednej części tego egzaminu wynosi 57 zł za część pisemną , a za praktyczną 114 zł.

Dla kogo?

Nowy egzamin dotyczy tych, którzy rozpoczęli naukę po 1 września 2012 roku lub przystępują do egzaminu w trybie eksternistycznym. Są to: uczniowie szkół zawodowych i techników, słuchacze i uczniowie szkół policealnych oraz absolwenci szkół zawodowych i techników. Nowością jest możliwość podejścia do egzaminu przez osoby posiadające świadectwa szkolne uzyskane za granicą oraz osoby, które uzyskały kwalifikacyjny kurs zawodowy, również dorośli.

Na tych, którzy uzyskają wymaganą liczbę punktów czeka dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Na wniosek absolwenta, do dyplomu można dołączyć również Europass – Suplement do dyplomu. To dodatek, który ułatwi pracodawcy i instytucjom zagranicznym zrozumienie całej dokumentacji.

Wszystkie dyplomy i suplementy są wydawane przez komisje egzaminacyjne.

Uczniowie, pamiętajcie by mieć przy sobie koniecznie czarny długopis. Pełną listę przyborów w zależności od rodzaju egzaminu znajdziecie na stronie www.cke.edu.pl w zakładce egzamin zawodowy.

Create your own infographics

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie