Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Dąbrowie Górniczej. Przedstawia Ignacego Kowalczewskiego, weterana walk o wolność i niepodległość Polski

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Mural powstał na ośrodku sportowym Sztygarki przy ul. Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej
Mural powstał na ośrodku sportowym Sztygarki przy ul. Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej FB M. Bazylak
Kolejny mural pojawił się w Dąbrowie Górniczej. Oficjalnie zostanie odsłonięty i zaprezentowany w trakcie obchodów "Dni Wolnościowych", których świętowanie rozpoczęło się w czwartek 26 października, ale już dziś możemy zobaczyć, kogo przedstawia.

Inicjatorem powstania muralu jest Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Powstał na ośrodku sportowym Sztygarki przy ul. Legionów Polskich. Dzieło autorstwa Dominika Rutkowskiego przedstawia dąbrowianina Ignacego Kowalczewskiego, żołnierza Legionów Polskich w 1914 r. i dowódcę Wielkopolskiej Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r. Projekt sfinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pułkownik Ignacy Kowalczewski jest patronem tegorocznych Dni Wolnościowych w Dąbrowie Górniczej, czyli 118. rocznicy Republiki Zagłębiowskiej 1905 i Narodowego Dnia Niepodległości. Kowalczewski urodził się 30 stycznia 1895 w Dąbrowie Górniczej, (zm. 19 grudnia 1976 w Penley). W 1914 r. wyruszył jako żołnierz 1 Kompanii Kadrowej, by walczyć o niepodległość Polski. Przeszedł przez cały szlak bojowy Legionów w szeregach 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. W listopadzie 1918 r. uformował pluton konny, a następnie na jego czele uczestniczył w rozbrajaniu wojsk austriackich i polskich na Zagłębiu.

Od końca 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego i walczył w 3 Pułku Ułanów z Bolszewikami, za co dwukrotnie został odznaczony Virtuti Militari. W okresie międzywojennym piał się po dalszych szczeblach kariery, obejmując stanowiska dowódcze w kolejnych pułkach kawalerii. W 1938 r. został dowódcą 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie. Na jego czele walczył w kampanii polskiej 1939. W końcowej fazie bitwy nad Bzurą objął 16 września 1939 r. dowództwo Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, z którą przebił się do Warszawy i uczestniczył w jej obronie.

Po kapitulacji stolicy 28 września był w niewoli niemieckiej. Od 1945 r. w II Korpusie Polskim, od 8 stycznia 1946 do demobilizacji - dowódca 4 Pułku Pancernego „Skorpion”. Po demobilizacji pozostał w Wielkiej Brytanii, w Londynie, a później w Penrhos w Walii. Został pochowany na cmentarzu w Pwllheli w Walii. Jego grób został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (nr ewidencyjny 569).

Obchody rozpoczęły się w czwartek 26 października. Tego dnia o godz. 17:30 Kino „Kadr” zaprosiło na film Agnieszki Holland pt. „Gorączka” z Bogusławem Lindą i Olgierdem Łukaszewiczem, który został poprzedzony słowem wstępnym o przebiegu Rewolucji 1905 r. w Zagłębiu Dąbrowskim.

- Serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniach, wśród których będą m.in. uroczystości w miejscach pamięci narodowej, koncerty, wystawy, konferencje popularnonaukowe oraz „Dąbrowski Bieg dla Niepodległej” w parku Hallera - podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Najbliższe wydarzenia w ramach "Dni Wolnościowych" odbędą się we wtorek 31 października. To o godz. 9.00 – złożenie kwiatów na grobach Edwarda Miętki i Ludwika Berbeckiego (cmentarze przy ulicy Starocemntarnej i 11 Listopada), o godz. 10.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów pl. Wolności (orkiestra i delegacje szkolne), następnie o godz. 11.00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jana Balagi – filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzemieszycach Wielkich, ul. Ofiar Katynia 93, a o godz. 11.30 – prelekcja dla młodzieży szkolnej o działalności Organizacji Bojowej PPS.

Mural zostanie oficjalnie zaprezentowany w piątek 10 listopada na terenie Ośrodka Sportowego CKZiU o godz. 10.30. Pół godziny wcześniej w Parku im. Antoniego Pilarza nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Legionów Polskich oraz Dębem Wolności. O
godz. 11.00 – premiera filmu dokumentalnego o Ignacym Kowalczewskim (Muzeum Miejskie Sztygarka, wstęp wolny), a także w godz. 11.00 – 13.00 patriotyczne śpiewanie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej (wstęp wolny).

W tym samym dniu w dzielnicy Łęka (ul. Przelotowa 185a, świetlica środowiskowa) o godz. 17.00 – złożenie kwiatów pod obeliskiem Zygmunta Różyckiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w świetlicy w Łęce, wstęp wolny.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera