Nowy park Podlesie w Dąbrowie Górniczej jest idealny na weekend z rodziną

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak w maju wygląda nowy park Podlesie w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak w maju wygląda nowy park Podlesie w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Zobaczcie, jak nowa odsłona parku Podlesie w Dąbrowie Górniczej wygląda wiosną. Teraz to miejsce wygląda całkiem inaczej, stając się atrakcyjnym miejscem do zabawy i wypoczynku dla starszych oraz młodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej. A tego właśnie oczekiwali mieszkańcy, wybierając ten projekt w głosowaniu na propozycje w budżecie obywatelskim.

Park Podlesie nie cieszył się dotychczas powodzeniem, bo też jako jeden z ostatnich w mieście wciąż czekał na gruntowną modernizację. Nie mógł też wiele zaoferować, poza jednym boiskiem oraz parkowymi alejkami. Ostatecznie pomogła mobilizacja mieszkańców okolicznych dzielnic, m.in. Kasprzaka, Gołonoga. Najpierw zgłosili projekt przebudowy parku Podlesie do budżetu obywatelskiego, a potem tak zaangażowali się w promocję tego pomysłu, że zyskał podczas głosowania największe poparcie w całym mieście.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Modernizacja parku rozpoczęła się w październiku 2020 roku. Po zmianach miejsce to w nowej odsłonie daje znacznie więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu, zabawy czy uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. W całym parku pojawiły się nowe ławki, kosze na śmieci i latarnie. Przybyło krzewów ozdobnych i bylin. Ścieżki okalające park wykonane zostały z kostki brukowej, a wewnętrzne mają nawierzchnię mineralną.

Wszystkie prace wykonane w parku, były realizowane tak, aby chronić rosnące tam drzewa. Już na etapie sporządzania dokumentacji zadbano o to, aby prace prowadzone były w sposób nienaruszający istniejącego drzewostanu.

- Niestety kilka drzew ze względu na ich zły stan trzeba będzie usunąć, ale w zamian zostanie nasadzonych 16 nowych – informowali dąbrowscy urzędnicy.

W parku, zgodnie z projektem „Podlesie Pełne Życia”, pojawiło się aż siedem różnych stref

Strefa wejściowa

W niej znalazły się m.in. chodniki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, rowerowa stacja naprawcza i toaleta.

Zielona polana

Przestrzeń o nawierzchni trawiastej. Jej głównym elementem jest scena, stoły piknikowe oraz ławki. Miejsce daje możliwość różnorodnego użytkowania: lekcje jogi, pikniki, zajęcia szkolne, ale też koncerty i przedstawienia. Scena zaprojektowana została jako podest o nieregularnym kształcie, składający się z nałożonych na siebie platform. Zapewni możliwość użytkowania nie tylko w trakcie imprez, ale też jako miejsce spotkań lub zabaw dla dzieci.
Reklama

Strefa relaksu

Miejsce wypoczynku w zaciszu drzew, przewidziane głównie dla dorosłych i osób starszych, wydzielone niską zielenią. Zlokalizowana w oddaleniu od placu zabaw oraz pozostałych stref, aby dać możliwość ucieczki od zgiełku. Została wyposażona m.in. w hamaki, ozdobne głazy i kłody. Do dziś na swoje miejsce nie wróciły jednak dwa z uszkodzonych hamaków. Pozostały tylko wystające z ziemi elementy mocujące. Pozostaje więc mieć nadzieję, że przed sezonem letnim oba hamaki zostaną ponownie zamontowane na swoim miejscu.

Ścieżka edukacyjna

Centralnie zlokalizowana pętla spacerowa wraz z tablicami oraz słupkami z informacjami na temat fauny i flory parku oraz okolicznego lasu. Tablice i słupki wyposażone zostały w ruchome elementy sprzyjające nauce poprzez zabawę. Ścieżka edukacyjna skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi i uczniów

Strefa zabawy

W jej skład wchodzą trzy place zabaw: plac wspinaczkowy, plac dla najmłodszych dzieci oraz plac z huśtawkami. Do dyspozycji są m.in. bujaki, równoważnia, domek z drabinką i zjeżdżalnią, huśtawka „gniazdo”, huśtawka zwykła, linowa pajęczyna, most linowy, przejście z drewnianych belek i zjeżdżalnia z podestem. Swobodne rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia oraz brak wyraźnych granic i ogrodzeń wpisało się w leśny, naturalny krajobraz parku. Strefę zabawy uzupełniły ławki oraz ławostoły. Urządzenia oraz nawierzchnie zapewniają dostęp również dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Strefa sportu

Przeznaczona przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych. Znajdują się w niej zmodernizowane boiska do siatkówki, koszykówki oraz tenisa stołowego, które zyskały powierzchnię poliuretanową. Uzupełnieniem strefy są ławki, stojaki na rowery oraz odpowiednie dla niej oświetlenie

Las

Fragment parku znajduje się na obszarze o charakterze typowo leśnym. W celu zachowania tego naturalnego charakteru, w tej części nie są planowane żadne ingerencje poza cięciami pielęgnacyjnymi i ochronnymi.

Modernizacja zrealizowana została przez dąbrowską spółkę Bako Sport, w oparciu o program funkcjonalno – użytkowy, sporządzony przez pracownię A2P2 architecture & planning. Jego opracowanie zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których uczestniczyli mieszkańcy miasta. Wartość inwestycji wyniosła 3 mln 444 tys. zł.

W Parku Podlesie od wielu lat w czerwcu odbywają się m.in. Hutnicze Pikniki Rodzinne, które cieszą się dużą popularnością. Stara, betonowa scena i otoczenie parkowe wymagały jednak faktycznie przebudowy. Po realizacji zwycięskiego projektu można organizować tu pikniki i inne imprezy plenerowe w zdecydowanie lepszych warunkach.

Park Podlesie powstał w latach 70-tych XX wieku. Miał być miejscem rekreacji i wypoczynku dla dąbrowian. Organizowano w nim m.in. występy, zawody i zabawy taneczne, jednak plan jego zagospodarowania i urządzenia nie został wcześniej w pełni zrealizowany.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie