MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NSZZ "Solidarność" rozpoczyna spór zbiorowy w sieci Biedronka. Związkowcy chcą krótszej pracy w soboty i zwiększenia ilości etatów

TK
NSZZ "Solidarność" rozpoczyna spór zbiorowy w sieci Biedronka. Związkowcy chcą krótszej pracy w soboty i zwiększenia ilości etatów
NSZZ "Solidarność" rozpoczyna spór zbiorowy w sieci Biedronka. Związkowcy chcą krótszej pracy w soboty i zwiększenia ilości etatów Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
NSZZ "Solidarność" działający w sieci Biedronka rozpoczął spór zbiorowy z pracodawcą. Postulaty związkowców to skrócenie czas pracy w soboty, a także zwiększenie ilości etatów w sklepach Biedronki. "S" chce ponadto wprowadzenia regulaminu wynagradzania, nowego regulaminu pracy, a także zmian w systemie premiowania, który, zdaniem związkowców jest niesprawiedliwy. Jak podkreśla "Solidarność" w sieci Biedronka może dojść nawet do strajku generalnego.

Spór zbiorowy w sieci Biedronka. Postulaty związkowców

O sporze zbiorowym z pracodawcą, "Solidarność" działająca w Biedronce poinformowała 29 sierpnia na swojej stronie internetowej. Czego domagają się związkowcy?

STRAJK W BIEDRONCE: CZY SKLEPY BĘDĄ ZAMKNIĘTE?

Postulaty o jakie zabiega "S" to:

  • skrócenie czasu pracy w soboty
  • zwiększenie ilości etatów
  • wprowadzenie regulaminu wynagradzania
  • wprowadzenie nowego regulaminu pracy
  • zmiana systemu premiowego

ZOBACZ KONIECZNIE:
ILE ZARABIAJĄ PRACOWNICY BIEDRONKI PO PODWYŻKACH

Gang Słodziaków odbierzecie w sklepach Biedronki LISTA SKLEP...

Jak podkreśla Piotr Adamczyk, przewodniczący "Solidarności" w Jeronimo Martins Polska, wydłużenie otwarcia sklepów sieci Biedronka w soboty do 22, a nawet do 23, wiąże się z konfrontacją z agresywnymi klientami, brakiem zapewnienia dostateczej ochrony oraz koniecznością wykonania czynności po zamknięciu sklepu, co powoduje, że pracownicy do domu wychodzą około północy. W związku z tym powrót nie zawsze jest komfortowy, gdyż nie wszędzie komunikacja miejska w takich godzinach jeździ.

O tej porze naprawdę mało kto robi zakupy i utarg jest bardzo mały. Zdarzają się za to agresywni klienci pod wpływem alkoholu czy innych używek. W ostatnich miesiącach wiele razy otrzymywaliśmy od pracowników z całego kraju informacje, że do sklepów musiała być wzywana policja. Biedronka wydłużyła godziny pracy do późnych godzin nocnych, ale nie zapewniła sklepom i pracownikom właściwej ochrony - mówi Adamczyk.

Jakie zachowania w sklepie są dopuszczalne a jakie zakazane? Czy możemy robić zdjęcia na terenie sklepu czy nie? Jakie mamy prawa w sklepie? Sprawdziliśmy. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach >>>>>O niedzielnym zakazie handlu

Co wolno, a czego nie wolno robić w sklepie? Nie uwierzysz, ...

"S": Więcej etatów i poprawa warunków pracy w Biedronce

Przedstawiciele "Solidarności" w sieci Biedronka zwracają również uwagę na problem ilości pracowników w sklepach. W związku ze wzrostem ilości asortymentu, a brakiem zwiększenia ilości pracowników, zatrudnieni w Biedronce skarżą się, że pracują ponad swoje siły.

Poziom zatrudnienia na poszczególnych sklepach jest taki sam lub mniejszy niż na przykład 10 lat temu. Tymczasem w tym okresie znacząco wzrósł asortyment. Nie trzeba pracować w Biedronce, żeby zobaczyć, że pracowników jest za mało. Klienci też widzą, jak pracownicy biegają po sklepie, wykładają towar, wypiekają pieczywo, a w międzyczasie obsługują klientów na kasie, gdy zrobi się kolejka - podkreśla Piotr Adamczyk.

Związkowcy chcą wprowadzenia regulaminu wynagradzania, nowego regulaminu pracy, a także zmiany sytemu premiowego, który w ich ocenie jest niesprawiedliwy. Chodzi o uznaniowy system premiowania, uzależniony od arbitralnej decyzji przełożonych - tłumaczy Adamczyk.

Te słodycze były hitem lat 90. Które produkty zniknęły ze sklepowych półek? Sprawdź przysmaki, za które płaciliśmy min. 10 groszy!

Tym zajadały się dzieci w PRL-u. Słodycze, których smak częś...

Czy Biedronka dojdzie do porozumienia ze związkowcami?

Pismo o wszczęciu sporu zostało wysłane 28 sierpnia do Jeronimo Martins Polska. Teraz, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, rozpocząć się mają rokowania z pracodawcą.

Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, kolejnym etapem będą mediacje z udziałem mediatora, którego wyznacza resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

W razie niepowodzeń mediacji, w Biedronce może dojść nawet do strajku generalnego - przypomina "Solidarność".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni