Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 1 maja w Częstochowie na Placu Pamięci Narodowej ZDJĘCIA Było o nauczycielach, prawach pracowniczych i wyborach europejskich

BR
Na Placu Pamięci Narodowej 1 maja w Częstochowie tradycyjnie zebrali się przedstawiciele lewicowych organizacji i partii. Podczas wystąpień mówiono o prawach pracowniczych, godnych wynagrodzeniach.
Na Placu Pamięci Narodowej 1 maja w Częstochowie tradycyjnie zebrali się przedstawiciele lewicowych organizacji i partii. Podczas wystąpień mówiono o prawach pracowniczych, godnych wynagrodzeniach. Bartłomiej Romanek
Tradycyjnie 1 maja odbyły się na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie uroczystości z okazji Święta Pracy, zorganizowane przez SLD.

Na Placu Pamięci Narodowej 1 maja w Częstochowie tradycyjnie zebrali się przedstawiciele lewicowych organizacji i partii. Podczas wystąpień mówiono o prawach pracowniczych, godnych wynagrodzeniach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przypominano również niedawny strajk nauczycieli, krytykując postawę rządu Prawa i Sprawiedliwości, który okazał pogardę wobec protestujących.

Podczas przemówień nawiązywano również do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, wskazując na Marka Balta, który znalazł się na liście Koalicji Obywatelskiej.

Pochód 1 Majowy w Sosnowcu przeszedł ulicami miasta do Parku Sieleckiego

Pochód 1 Majowy w Sosnowcu jak za dawnych lat z Adamem Gierk...

1 Maja: międzynarodowe święto klasy robotniczej od 1890 r. Ma upamiętniać wielki strajk w 1886 r. w Chicago. W Stanach Zjednoczonych ten protest robotników był częścią kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce święto państwowe od 1950 r. Nie lubimy tego święta, ale trudno nam się z nim rozstać. PRL zrobił wszystko, żeby obrzydzić nam 1 Maja. W czasach PRL pochody stanowiły tzw. dobrowolny obowiązek. Stosowano różne metody, by udział w nich stał się masowy. Były naciski w zakładach pracy (nie idziesz na pochód, to nie dostanie premii, awansu, podwyżki), były też zachęty, by tak rzec, konsumpcyjne. W tym pojawiały się atrakcyjne towary na popochodowych piknikach (wędliny, owoce, słodycze). Najpierw jednak trzeba było zaliczyć marsz przed trybuną, pełną oficjeli oraz politycznych tuzów i wykrzyczeć stosownie hurraoptymistyczne hasła. Bo też takie marsze były z uwagą monitorowane przez Służbę Bezpieczeństwa.Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, jakie hasła były kiedyś, a jakie królują dziś:

1 maja: Święto Pracy w hasłach starych i nowych ZDJĘCIA

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo